Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Ubezpieczenie na życie bez karencji – czy to możliwe?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Ubezpieczenie na życie bez karencji – czy to możliwe?

Okres karencji ma na celu chronić towarzystwo ubezpieczeniowe przed różnego rodzaju wyłudzeniami. Warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia swojej polisy i dowiedzieć się, jaki termin został wyznaczony w Twojej umowie. W niektórych sytuacjach można wykupić ubezpieczenie na życie bez karencji, np. w przypadku polisy grupowej oferowanej przez pracodawcę. Jeżeli masz zamiar zakupić ubezpieczenie na życie – koniecznie porównaj wszystkie dostępne na rynku oferty za pomocą naszej porównywarki. To dzięki niej możesz wybrać polisę, która najlepiej odpowie na wszystkie Twoje potrzeby!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Karencja – co to jest i dlaczego firmy ją stosują?

Niestety, ale data podpisania umowy nie wiąże się z pełną ochroną ubezpieczeniową już w tym samym dniu. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcąc chronić swoje interesy, stosują tzw. karencję. Firmy stosują ją, aby uniknąć prób wyłudzeń ze strony ubezpieczonych. Karencja to okres pomiędzy zawarciem umowy a rozpoczęciem ochrony z tytułu konkretnej polisy. Warto dokładnie przeczytać warunki umowy i zapoznać się z nimi, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Ubezpieczenie bez karencji – czy to możliwe?

Firmy ubezpieczeniowe oferują coś takiego, jak ubezpieczenie na życie bez karencji. Często wiąże się jednak z krótkim czasem trwania umowy i niską sumą świadczeń, które są wypłacane ubezpieczonemu. Polisę bez karencji można wykupić w ubezpieczeniu grupowym oferowanym przez pracodawcę. W tym przypadku nie obowiązuje karencja, gdyż polisa chroni wiele osób w jednym czasie.

Okresu karencji można uniknąć także w kilku innych sytuacjach i jednym z nich jest zdarzenie, gdy ubezpieczony podpisał umowę wcześniej, ale zmienił towarzystwo ubezpieczeniowe. W tym przypadku należy jedynie zrobić badania medyczne i opłacić dodatkową ratę. Karencji można uniknąć również, gdy ubezpieczony zawiera umowę na krótki termin, aczkolwiek rzadko takie rozwiązanie się mu opłaca. Czasami ubezpieczyciele nie stosują karencji dla wybranych sytuacji, np. hospitalizacji lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Szybkie porównanie ubezpieczeń na życie. Bez presji i pośpiechu. Porównaj!

Karencja a urodzenie dziecka

Większość firm ubezpieczeniowych stosuje okres karencji na urodzenie dziecka. W takim przypadku warto pomyśleć o polisie jeszcze przed planowaniem potomka, zakup ubezpieczenia w czasie ciąży może okazać się bezużyteczny. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby wykupić ubezpieczenie na urodzenie dziecka bez karencji. Oczywiście należy do nich zakup polisy grupowej za pośrednictwem pracodawcy, o czym wspominaliśmy wcześniej. Kolejnym rozwiązaniem może być zakup pakietu medycznego, który obejmuje prowadzenie ciąży oraz świadczenie z tytułu urodzenia. Niektórzy z ubezpieczonych decydują się również na dopłacenie do skrócenia okresu karencji.

Karencja – w jakich przypadkach obowiązuje?

Obowiązywanie karencji zależy od rodzaju polisy na życie. Najczęściej dotyczy ona rozszerzeń takich jak urodzenie dziecka, operacja chirurgiczna, pobyt w szpitalu, poważna choroba, a także śmierć najbliższych. Ubezpieczyć się można również na zachorowanie na wybrane choroby, np. nowotwór lub udar mózgu. Dokładny okres karencji zależy od polisy i umowy, aczkolwiek jest to najczęściej od 3 do 6 miesięcy, niekiedy jednak może wynosić on do roku lub kilku lat.

Inne ograniczenia poza karencją

Karencja to nie jedyna forma ochrony towarzystw ubezpieczeniowych przed oszustwami i wyłudzeniami. Należy pamiętać, że istnieją zdarzenia (zapisane w OWU), które wyłączają odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych przed wypłacaniem świadczeń. Najczęściej należą do nich takie sytuacje jak śmierć wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji odurzających. Nie otrzyma się również odszkodowania, jeśli do śmierci lub wypadku doszło wskutek brania udziału w strajkach, zamieszkach, atakach terrorystycznych, a także w wyniku samobójstwa, samookaleczenia lub popełnienia przestępstwa. Są to zdarzenia, które ubezpieczony popełnia świadomie i działa na własną szkodę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty