Ubezpieczenie na życie po 60 roku życia - gdzie je kupimy?

Fakt, że ubezpieczyciele chętniej ubezpieczają na życie osoby młode nie stanowi żadnej tajemnicy. Starsi klienci generują wyższe ryzyko wypłaty świadczenia na wypadek śmierci. Nie zawsze można je zrównoważyć odpowiednio wyższą składką. Warto jednak pamiętać o tym, że średnia długość życia Polaków wzrasta. Rośnie także przeciętny wiek klienta zakładu ubezpieczeń. Właśnie dlatego rodzimi ubezpieczyciele musieli zweryfikować swoją politykę wobec starszych osób zainteresowanych ubezpieczeniem na życie. Eksperci portalu Porowneo.pl postanowili sprawdzić, czy zakłady ubezpieczeń mogą zaoferować „życiową” ochronę potencjalnym klientom, którzy ukończyli 60 lat.
Szybkie porównanie ubezpieczeń na życie. Bez presji i pośpiechu. Porównaj!
Ubezpieczenie po „sześćdziesiątce” to nie problem
Eksperci porównywarki Porowneo.pl przygotowali poniższą tabelę na podstawie ogólnych warunków ubezpieczeń (OWU). Zestawienie uwzględnia popularne polisy na życie z oferty wiodących zakładów ubezpieczeń. Po sprawdzeniu OWU przygotowanych przez różnych ubezpieczycieli można wywnioskować, że te firmy na ogół akceptują klientów w wieku wynoszącym ponad 60 lat. Takie starsze osoby nie mogą kupić tylko dwóch analizowanych polis. Mowa o Pakiecie Bezpieczeństwa z firmy UNIQA (limit wieku: 58 lat) oraz ubezpieczeniu Smart Life z oferty Avivy (limit wieku: 50 lat). Niektóre zakłady ubezpieczeń przewidują znacznie wyższy limit wieku ubezpieczanego klienta niż przykładowe 60 lat. Najbardziej przyjazna dla seniorów jest Warta. Ten lider rynku polis na życie, proponuje osobom w wieku 55 lat - 80 lat specjalny wariant ubezpieczenia („Twoje Życie 55 Plus”). Klientów po „sześćdziesiątce” ubezpieczą także następujące firmy:
- AEGON / polisa Bezpieczni Bliscy - limit wieku do 64 lat
- Allianz / polisa Plan Pełnej Ochrony - limit wieku do 71 lat
- AXA Życie / polisa Prosta Ochrona - limit wieku do 70 lat
- Concordia / polisa Życie Casco - limit wieku do 70 lat
- ERGO Hestia / polisa Duo Protect - limit wieku do 62 lat
- Generali / polisa Z Myślą o Życiu - limit wieku do 75 lat
- Nationale Nederlanden / polisa Ochrona Jutra - limit wieku do 65 lat
- Prudential / polisa Komfort Życia - limit wieku do 71 lat
- PZU / polisa Spokój na Każdy Dzień - limit wieku do 65 lat
- Signal Iduna / polisa Terminowe ubezpieczenie na życie - limit wieku do 70 lat
- Vienna Life / polisa Life Care - limit wieku do 69 lat
Warto zwrócić uwagę, że możliwość ubezpieczenia na życie osób w wieku np. 65 lat - 70 lat, nie wyklucza zastosowania przez ubezpieczyciela gorszych warunków cenowych ochrony. Składka typowych polis na życie dla osób starszych prawdopodobnie będzie wyższa względem oferty składanej np. trzydziestolatkowi. Wynika to po prostu z większego prawdopodobieństwa zgonu seniora w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej.
Inne limity wieku mogą dotyczyć polis grupowych
W nawiązaniu do informacji przedstawionych powyżej oraz poniższej tabeli warto podkreślić, że te dane dotyczą indywidualnych ubezpieczeń na życie. Do wspomnianej grupy nie należą polisy dystrybuowane między innymi przez zakłady pracy. Takie grupowe ubezpieczenia mogą przewidywać bardziej restrykcyjne limity wieku chronionej osoby aniżeli indywidualne polisy na życie. Informacji na temat zasad grupowego ubezpieczenia na życie powinna udzielić instytucja, które oferuje taką polisę we współpracy z ubezpieczycielem. Osoba zamierzająca grupowo ubezpieczyć się na życie, może również domagać się wglądu do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Warto przynajmniej przejrzeć umowę grupowego ubezpieczenia na życie i OWU. Jest to wskazane, ponieważ grupowe polisy ze względu na swój niski koszt często cechują się ograniczonym zakresem ochrony. Co ważne, zakup grupowej polisy na życie nie wyklucza możliwości nabycia bardziej kompletnego ubezpieczenia indywidualnego. W razie zgonu ubezpieczonego albo innego wypadku objętego zakresem ochrony, sumy świadczeń wypłacanych przez poszczególnych ubezpieczycieli będą się sumowały. Taka kumulacja wypłat z różnych umów jest charakterystyczna tylko dla ubezpieczeń osobowych (polis na życie i polis NNW).