Ubezpieczenie posagowe
Ubezpieczenie posagowe ochrania dziecko i pozwala mu odłożyć pieniądze na start w dorosłym życiu. Wysokość świadczenia zależy od wielu czynników, np. sumy ubezpieczenia i okresu wpłacania składek. Młodzieniec jest upoważniony do odebrania pieniędzy dopiero po skończeniu określonego wieku. Jeśli chcesz wykupić polisę dla dziecka, koniecznie porównaj wszystkie oferty ubezpieczycieli na rynku za pomocą naszej porównywarki i wybierz najlepszą okazję!
Jakie są cechy polisy posagowej?
Decydując się na założenie polisy posagowej, należy podjąć decyzję co do tego, kiedy pieniądze zostaną dziecku wypłacone. Jeśli chodzi o składki, to dostępne są różne rozwiązania – można je zapłacić jednorazowo lub wpłacać regularnie raz w miesiącu czy raz na kwartał. Warto sprawdzić, czy oprócz środków dla dziecka, ubezpieczenie daje także inne profity. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują wraz z polisą także specjalne renty dla dziecka w przypadku śmierci rodzica oraz wtedy, gdy dziecko dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jedną z najważniejszych kwestii związanych z ubezpieczeniem posagowym jest regularne opłacanie składek. W przypadku, gdy zdecydujemy się na składkę jednorazową i po jakimś czasie będziemy chcieli wpłacić dodatkowe środki, firmy ubezpieczeniowe nie będą stwarzać problemów. Zawsze istnieje możliwość dopłacenia do polisy nawet wtedy, gdy w umowie znajduje się zapis o jednorazowej składce. W przypadku polisy z opcją wnoszenia składek raz w miesiącu lub raz na kwartał, należy zawsze pamiętać o tym, aby środki przekazywać w ustalonym terminie, ponieważ jakiekolwiek spóźnienia wiążą się z przykrymi konsekwencjami finansowymi. Niektóre podmioty dają możliwość krótkotrwałego zawieszenia opłacania składek w sytuacji, gdy klient ma przejściowe problemy finansowe. Jest to bardzo duże ułatwienie, dlatego wybierając ubezpieczenie, warto dokładnie sprawdzić tę kwestię.
Wypłacenie środków
W momencie, gdy dziecko osiągnie wiek określony w umowie – zazwyczaj jest to 18 lub 25 lat, zgromadzone środki wraz z odsetkami są mu wypłacane. Kwota może być przekazana jednorazowo lub w transzach, np. w postaci comiesięcznej renty. Istnieje także możliwość kontynuowania ubezpieczenia, jeśli dziecko zdecyduje się założyć polisę ochronną lub inwestycyjną. Po wypłacaniu środków z polisy posagowej, dziecko ma pełną dowolność w gospodarowaniu nimi. Co ważne, wypłacone świadczenie nie jest obciążone podatkiem od darowizn i spadków. Umowę standardowo zawiera się na okres od 5 do 25 lat – oczywiście im dłużej, tym zysk jest większy.
Ile kosztuje polisa posagowa?
Dokładna cena polis posagowej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy do nich wspomniana wcześniej częstotliwość płacenia składek, ale także czas trwania ubezpieczenia, poziom ryzyka ubezpieczeniowego, wiek opiekuna lub rodzica dziecka i jak w przypadku większości polis – wysokość sumy ubezpieczenia. W zależności od konkretnych ofert firm ubezpieczeniowych, ceny polisy wahają się od 80 do nawet ponad 1000 złotych.
Ubezpieczenie na życie już od 39 zł miesięcznie. Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb
Kiedy dziecko nie otrzyma świadczenia?
Istnieje kilka sytuacji, które są zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia i to właśnie na ich podstawie ubezpieczyciel wyłącza odpowiedzialność płacenia środków. Pomimo tego, że zapiski mogą różnić się w zależności od konkretnej umowy, w większości przypadków są one do siebie podobne. Dziecko nie otrzyma świadczenia, gdy rodzic ukrywał przed ubezpieczycielem poważną chorobę, ale także, gdy popełnił samobójstwo lub przestępstwo. Nie należy zapominać, że firmy ubezpieczeniowe mają w zwyczaju zapisywać termin karencji, może on trwać nawet kilka lat.