Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Ubezpieczenie szkolne – czy warto?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Ubezpieczenie szkolne – czy warto

Ubezpieczenie szkolne, które jest oferowane dzieciom, a w zasadzie ich rodzicom na początku roku szkolnego, to rozwiązanie, które niesie ze sobą pewne korzyści, ale również niesie pewne ograniczenia. Czy rzeczywiście warto ubezpieczyć dziecko ramach ubezpieczenia szkolnego? Czy idą za tym konkretne korzyści? Czy opłacenie składki ubezpieczeniowej gwarantuje kompletne wsparcie dla dziecka?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Cechy ubezpieczenia szkolnego

Ubezpieczenie szkolne jest to rodzaj ubezpieczenia grupowego, do którego przystępują wszyscy uczniowie na tych samych zasadach. Tak działają właśnie ubezpieczenia grupowe, że wszyscy mają dokładnie ten sam zakres i ten sam pakiet ubezpieczeń. Niezależnie od indywidualnych preferencji czy oczekiwań, udzielana ochrona ma charakter pewnego standardu. Taka polisa nie jest droga. Składka za ubezpieczenie wynosi kilkanaście, czasem kilkadziesiąt złotych w skali roku, co w przeliczeniu na dwanaście miesięcy (ubezpieczenie działa cały rok) daje kwotę około dwóch – trzech złotych. To nie są duże koszty jak za ubezpieczenie. Sumy ubezpieczenia, a to jest jeden z ważniejszych elementów ubezpieczenia, są bardzo niskie. Na to należy zwrócić uwagę decydując, czy dziecko zostanie objęte tego rodzaju ochroną. Oczywiście, niektóre firmy świadczące tego rodzaju ochronę oferują ubezpieczenie na wysokie sumy. W ten sposób ochrona ma realny sens i praktyczne znaczenie. Natomiast, jeżeli kwoty te są małe, to wypłata świadczenia nie będzie wpływać na jakość leczenia czy dojścia do zdrowia, ponieważ świadczenie na to leczenie zwyczajnie nie wystarczy. Decyzja o zawarciu takiego a nie innego ubezpieczenia leży w gestii dyrekcji i nauczycieli. To oznacza, że rodzice nie mają realnego wpływu na to, kto ubezpieczy ich dzieci, ani jaki kształt będzie miało to ubezpieczenie. Przedstawiana jest wyłącznie gotowa oferta i na bazie tej oferty podejmowana jest decyzja o przystąpieniu bądź nie.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia szkolnego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony warto, ponieważ jest to ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, a takie w szkole się zdarzają. Dzieciom zdarza się zwichnąć lub złamać rękę czy nogę. Za każde takie zdarzenie wypłacane są pieniądze, które z pewnością w jakimś stopniu się przydadzą. Polisa działa nie tylko na terenie szkoły, ale również poza nią i obejmuje też okres wakacyjny. Nie ma więc przerwy w ochronie, a polisa działa cały czas. To z pewnością są jej dobre strony. Specyfiką tego ubezpieczenia jest jednak to, że nie obejmuje zdarzeń związanych z chorobą, co również dla wielu rodziców może mieć ogromne znaczenie i często jest przygotowane na bardzo niskie sumy ubezpieczenia, o czym już wcześniej wspomniano. Kilkadziesiąt złotych wypłaty świadczenia za złamanie ręki nie pozwoli na opłacenie rehabilitacji czy też konsultacje odnośnie złożenia ręki. Podobnie, kilkadziesiąt złotych nie wystarczy, by naprawić złamany w szkole ząb. Procedury dentystyczne kosztują nawet kilkaset złotych, więc odszkodowanie na poziomie kilkudziesięciu to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Ostatecznie decyzja o tym, czy przyłączyć dziecko do takiego ubezpieczenia powinna należeć do rodzica. To on powinien rozsądzić zgodnie ze swoją wiedzą, przekonaniami i podejściem, czy taka forma ochrony jest jego dziecku potrzebna, czy lepiej z niej zrezygnować i zdecydować się na indywidualne rozwiązanie.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty