Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Ubezpieczenie szkolne NNW dla dziecka – na czym polega?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Ubezpieczenie szkolne NNW dla dziecka – na czym polega?

Ubezpieczenie szkolne, znane również jako ubezpieczenie NNW dla dziecka, to rodzaj polisy, która budzi obecnie ogromne zainteresowanie. Panująca od kilku miesięcy pandemia i fakt, że zaczął się nowy rok szkolny, skłoniły wielu rodziców do zainteresowania się ubezpieczeniem ucznia. Na czym dokładnie polega takie ubezpieczenie i jaką ochronę zapewnia?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Każdy rodzic doskonale wie, że kiedy rozpoczyna się kolejny rok szkolny, wychowawca oferuje ubezpieczenie dzieci. Wystarczy, że rodzic opłaci składkę, a dziecko chronione jest przez firmę, a którą podpisała umowa szkolna. Coraz częściej jednak rodzicom nie wystarczy ubezpieczenie, oferowane przez szkołę. Decydują się oni na dodatkowe ubezpieczenie, znane jako ubezpieczenie NNW dziecka czy po prostu: ubezpieczenie szkolne.

Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie dziecka. Oczywiście różni się ono zakresem, jednak w większości przypadków rodzice mogą liczyć na ochronę na wypadek nieszczęśliwych wypadków, pobytu w szpitalu, konieczności rehabilitacji czy innych trudnych sytuacji.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie NNW dla dziecka?

Oczywiście, że tak. Dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka to nie tylko szersza ochrona, ale też możliwość uzyskania odszkodowania w momencie, kiedy dziecko na przykład złamie nogę lub będzie wymagało innej pomocy medycznej. Bardzo często koszty rehabilitacji są na tyle wysokie, że stanowią spore obciążenie dla domowego budżetu. A przecież żaden rodzic nie chce oszczędzać na dziecku.

Powodów, dla których warto zdecydować się na samodzielne ubezpieczenie dziecka, które będzie dodatkowym ubezpieczeniem – oprócz tego oferowanego w szkole – jest o wiele więcej. Chyba każdy rodzic ma świadomość, że dzieci podczas zabawy z rówieśnikami mogą wpaść na mnóstwo szalonych pomysłów. Z tego powodu dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa dziecka może dać rodzicom nieco większe poczucie spokoju

O czym pamiętać, wybierając najlepsza polisę?

Wybór najlepszego ubezpieczenia NNW dla dziecka nie jest prosty, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

  • zakres ubezpieczenia – im jest szerszy, tym lepiej. Oprócz zdarzeń losowych, takich jak złamanie ręki, warto wybrać polisę, która będzie obejmowała pobyt w szpitalu, rehabilitację czy nawet wizytę dziecka u psychologa,
  • suma ubezpieczenia – im będzie wyższa, tym wyższa będzie kwota odszkodowania w momencie, kiedy dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu. A tym samym możliwe będzie zapewnienie dziecku lepszej opieki medycznej,
  • wykluczenia – koniecznie sprawdź, w jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa nie będzie musiała wypłacić odszkodowania.

Rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie m.in., jakie sporty lubi uprawiać czy jak spędza wolny czas. Warto więc wybrać ubezpieczenie szkolne, które będzie jak najlepiej dopasowane do danego dziecka.

Czy NNW dziecka działa także poza szkołą?

To ważne pytanie, które zadają sobie rodzice, poszukujący ubezpieczenia NNW dla dziecka. Tak naprawdę to, czy NNW zadziała poza szkołą, zależy od firmy ubezpieczeniowej i warto to sprawdzić, zapoznając się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Obecnie jednak większość firm ubezpieczeniowych, które mają w ofercie NNW szkolne, zapewnia ochronę także poza szkołą. W wielu przypadkach ubezpieczenie takie działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także podczas wyjazdów wakacyjnych, na ferie zimowe czy nawet wyjazdów za granicę. Dodatkowo warto upewnić się, czy NNW zadziała podczas zajęć sportowych, gdyż w tym czasie dzieci są szczególnie narażone na uraz.

A może ubezpieczenie grupowe wystarczy?

Większość szkół oferuje uczniom ubezpieczenie grupowe. Składki opłacić można zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i w trakcie wywiadówki rozpoczynającej nowy rok szkolny. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy takie ubezpieczenie jest wystarczające, czy może jednak warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie NNW. Otóż każdy rodzic musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie oferowane przez szkołę z reguły ma bardzo okrojony zakres. W wielu sytuacjach może ono po prostu nie zadziałać – a przecież zdarzenia losowe to nie tylko uszkodzenie zęba czy złamanie ręki. Właśnie dlatego ubezpieczenie NNW szkolne jest lepszym wyborem. Można wybrać polisę o najszerszym zakresie, która będzie najlepiej odpowiadała potrzebom konkretnego dziecka. Oczywiście taka polisa może stanowić uzupełnienie ubezpieczenia szkolnego. Nie trzeba z niego rezygnować, gdyż koszt z reguły jest bardzo niski. Podwójne zabezpieczenie w przypadku dziecka z pewnością jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy NNW dziecka zadziała w przypadku zakażenia koronawirusem?

To kolejna kwestia, która obecnie nurtuje wielu rodziców. W związku z panującą pandemią towarzystwa ubezpieczeniowe starają się zapewnić klientom jak najszerszą ochronę – również na wypadek zakażenia koronawirusem i zachorowania na COVID-19. Niemniej jednak warto dokładnie dopytać ubezpieczyciela, czy ubezpieczenie szkolne NNW dla dziecka zadziała w momencie, kiedy zarazi się ono koronawirusem. Być może dobrym rozwiązaniem może być zakup odpowiedniej polisy na życie, która zapewni pełną ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 nie tylko dziecku, ale też wszystkim członkom rodziny. Takie ubezpieczenie sprawdzi się w szczególności w sytuacji, gdy któraś z osób będzie wymagała hospitalizacji.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Już na etapie zapoznawania się z OWU musisz zwrócić uwagę na wykluczenia – czyli na sytuację, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Do takiej sytuacji może dojść w niektórych przypadkach, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, kiedy ubieganie się o odszkodowanie będzie bezcelowe. W przypadku ubezpieczenia NNW dziecka towarzystwa najczęściej odmawiają wypłaty odszkodowania w następujących sytuacjach:

  • gdy do zdarzenia doszło na skutek spożywania alkoholu, palenia papierosów lub przyjmowania innych substancji odurzających,
  • gdy uszkodzenie ciała nastąpiło na skutek używania materiałów wybuchowych i pirotechnicznych,
  • gdy dziecko brało udział w bójce,
  • gdy dziecko próbowało popełnić przestępstwo,
  • w przypadku chorób zdiagnozowanych przed datą rozpoczęcia ubezpieczenia.

Tego typu wyłączenia stosowane są niemal przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Uwaga – jeśli Twoje dziecko uprawia jakiś sport, koniecznie upewnij się, że urazy powstałe na skutek treningów nie są wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej. Niektóre towarzystwa oferują również dodatkową ochronę ubezpieczeniową dla dzieci, które uprawiają sport.

Suma ubezpieczenia w przypadku NNW szkolnego – ile powinna wynosić?

To kolejna kwestia, którą warto rozważyć jeszcze przed wykupieniem ubezpieczenia dla dziecka. Oczywiście im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym większe odszkodowanie może otrzymać dziecko. Jednocześnie jednak jest to jeden z kluczowych czynników, wpływających na cenę polisy. Przykładowo suma ubezpieczenia może wynosić od 10 000 zł do 100 000 zł. Konkretne kwoty odszkodowania będą zależne od tego, co przydarzy się dziecku. Jeśli na przykład złamie ono rękę, może otrzymać 20% suma gwarantowanej, czyli 20 000 zł. Informacje na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Co istotne, 100% sumy ubezpieczenia wypłacane jest wyłącznie w takich sytuacjach, jak śmierć dziecka, całkowita utrata wzroku itp. Reasumując, im poważniejszy wypadek zdarzy się dziecku, tym wyższe będzie odszkodowanie. I odwrotnie – w przypadku drobnych urazów kwota odszkodowania będzie wynosiła z reguły kilka procent sumy gwarantowanej.

Gdzie kupić ubezpieczenie NNW dziecka?

Koniec wakacji to czas, kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe zaczynają przygotowywać ofertę ubezpieczeń NNW dla dzieci. Zastanawiasz się, które ubezpieczenie szkolne będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Oto najciekawsze oferty.

AVIVA

Ubezpieczenie NNW szkolne AVIVA możesz nabyć już od 39 zł za rok. Dostępne są również inne warianty: wariant bardzo dobry 59 zł za rok, wariant wzorowy 79 zł za rok oraz wariant celujący za 299 zł za rok. Oczywiście każde z tych ubezpieczeń różni się zakresem i sumą gwarantowaną ubezpieczenia. W opcji za 37 zł liczyć można między innymi za zwrot kosztów leczenia do 10 000 zł i nawet 70 000 zł trwały uszczerbek na zdrowiu.

Generali

W Generali ubezpieczenie szkolne dla dziecka można nabyć już od 37 zł rocznie, co jest bardzo konkurencyjną ofertą. Zakupu polisy można dokonać online, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Tutaj zwrot kosztów leczenia wynosi nawet 10 000 zł, a odszkodowanie przy trwałym uszczerbku na zdrowiu może sięgnąć 50 000 zł. Generali umożliwia zakup dodatkowych rodzajów ubezpieczenia, dzięki czemu można dopasować polisę do indywidualnych potrzeb dziecka.

Proama

Podobnie jak w Generali, ubezpieczenie szkolne dla dziecka kosztuje już od 37 zł rocznie. Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu sięga nawet 80 000 zł, a koszty leczenia mogą zostać zwrócone w kwocie do 10 000 zł. Na uwagę zasługuje fakt, że odszkodowanie w przypadku pogryzienia przez zwierzęta może wynieść nawet 8000 zł – podczas gdy w innych firmach wynosi ono kilkaset złotych. Proama pokrywa także koszty rehabilitacji do 20 000 zł.

Signal Iduna

Signal Iduna przygotowało ciekawą ubezpieczeniową dla dzieci w cenie od 40 zł rocznie. W tej kwocie można liczyć na zwrot kosztów leczenia do 4000 zł oraz na odszkodowanie przy trwałym uszczerbku na zdrowiu do 60 000 zł. Firma oferuje możliwość zakupu polisy online. Można wybierać spośród wielu ciekawych wariantów, aby jak najlepiej dopasować ubezpieczenie do konkretnego dziecka.

TUZ

TUZ oferuje kompleksowe ubezpieczenie szkolne dla dzieci w cenie już od 24 zł rocznie, co jest naprawdę rewelacyjną ofertą. Jaką ochronę uzyskuje dziecko? W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu kwota odszkodowania sięga 50 000 zł, a koszty leczenia pokrywane są w kwocie do 3500 zł. TUZ oferuje również bardzo atrakcyjne zniżki w przypadku zakupu ubezpieczenia dla większej liczby dzieci.

UNIQA

UNIQA od lat zapewnia ochronę ubezpieczeniową dzieciom w wieku szkolnym. Polisy dostępne są w cenie od 36 zł rocznie. W przypadku takiej polisy zwrot kosztów leczenia wynosi do 5000 zł, a odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu sięga 50 000 zł. UNIQA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, oferując na przykład ochronę przed hejtem w internecie.

Kupując ubezpieczenie NNW szkolne na Porówneo możesz otrzymać bardzo atrakcyjne zniżki!

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka?

Koszt ubezpieczenia szkolnego NNW dla dziecka wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Oczywiście to, ile zapłacimy za polisę, będzie przekładało się na jej zakres. W przypadku najtańszego wariantu dziecko będzie objęte ochroną na wypadek najbardziej podstawowych sytuacji, jak na przykład pobyt w szpitalu czy trwały uszczerbek na zdrowiuu. Z kolei najdroższy wariant zapewni ochronę w większej ilości sytuacji, a odszkodowanie będzie o wiele wyższe niż przy podstawowych pakiecie. Warto dokładnie przeanalizować oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tę, która będzie najlepiej dopasowana do dziecka i która zapewni najlepszą ochronę.

Ubezpieczenie szkolne dla dziecka – podsumowanie

Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy martwią się o swoje dzieci – szczególnie w czasie, kiedy na świecie panuje pandemia koronawirusa. Oprócz ubezpieczenia szkolnego, oferowanego przez placówkę, warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie NNW dla dziecka. W momencie, kiedy dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu, pieniądze z odszkodowania pozwolą na zapewnienie mu jeszcze lepszej opieki medycznej, takiej jak dodatkowa rehabilitacja.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty