Udar mózgu a polisa na życie – co warto wiedzieć?
Udar mózgu jest zagrożeniem dla życia i zdrowia, dlatego oprócz dbania o organizm i starania się działać zapobiegawczo, warto wykupić rozszerzenie polisy na wypadek udaru. Pamiętaj, aby skorzystać z porównywarki i wybrać najlepszą ofertę na rynku – zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i zakres ubezpieczenia.
Co to jest udar mózgu?
Udar mózgu jest niebezpieczny dla zdrowia i życia każdego człowieka i pomimo tego, że najczęściej dopada osoby po sześćdziesiątce, to niekiedy dotyka osoby nawet po dwudziestym roku życia. Ważne, aby znać objawy udaru mózgu, gdyż szybkie rozpoznanie może uratować komuś życie. Czym jest udar mózgu? Jest zaburzeniem krążenia krwi w mózgu i jest częstą przyczyną śmierci, a także trwałych uszkodzeń w przypadku osób, którym udało się przeżyć. Niestety, ale tylko połowa osób, które wygrały walkę z udarem, jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Najczęściej to szybka reakcja jest w stanie pomóc choremu, ponieważ z każdą minutą udaru obumierają komórki w mózgu.
Odpowiednia wiedza na temat udaru może pomóc przeżyć bliskiej Ci osobie, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką choroby. Udar mózgu można podzielić na 4 kategorie. Pierwszą z nich i zarazem najczęstszą jest niedokrwienny udar mózgu, potocznie nazywany zawałem mózgu. Przypadłość dotyka aż ok. 80 % wszystkich przypadków i powoduje nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu człowieka. Kolejną kategorią jest tzw. udar krwotoczny mózgu i polega na wynaczynieniu krwi w obrębie mózgowia. Oprócz nich istnieją także udar żylny oraz mikroudar.
Objawy udaru mózgu
Aby rozpoznać udar mózgu, warto znać objawy, które go charakteryzują. Dzięki tej wiedzy na pewno szybko go rozpoznasz i będziesz w stanie udzielić pomocy choremu. Udar mózgu to przypadłość, która nie objawia się w jednej chwili. Często występują symptomy, które sygnalizują chorobę – nazywa się je małym udarem. Ten zaś utrzymuje się maksymalnie do doby i samoistnie ustępuje. Niestety 20% osób dotkniętych małym udarem, w przeciągu kilku tygodni może mieć do czynienia z tym bardziej niebezpiecznym. Co wskazuje na udar mózgu? Jednym z charakterystycznych objawów jest zaburzenie czucia lub porażenie w połowie ciała. Do tego dochodzi zaburzenie mowy, widzenia, a także zawroty głowy i nudności.
Skutki udaru mózgu i zapobieganie
Najgorszym skutkiem udaru jest oczywiście śmierć, dlatego warto zabezpieczyć się na taką okoliczność, wybierając odpowiednie ubezpieczenie na życie. Jeżeli jednak osoba przeżyje udar mózgu, istnieje tylko 50% szansy na powrót do zdrowia do stanu sprzed choroby. Najczęstszym skutkiem udaru jest niepełnosprawność ruchowa, a ponad jedna trzecia pacjentów dotkniętych udarem ma problemy z zaburzeniami pamięci i koncentracji, a także bywa otępiona. Pojawiają się także problemy ze stanami psychicznymi. Często występuje depresja, stany lekowe lub maniakalne. U niektórych chorych można zdiagnozować napady padaczkowe, a także inne choroby, np. zapalenie płuc, odleżyny czy powikłania zatorowo-zakrzepowe.
Jak zapobiegać udarowi mózgu i czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście, że nie można całkowicie zapobiec udarowi, ale można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Aby to zrobić, warto kontrolować ciśnienie tętnicze. Najlepiej, gdy wynosi mniej niż 140/90 mm Hg. Dodatkowo warto unikać palenia papierosów oraz picia alkoholu. Warto zadbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej, gdyż to właśnie ona zmniejsza ryzyko zapadalności na różne choroby. Zacznij od szybszego spaceru lub jogi, a wraz z czasem podnoś poprzeczkę, przyspieszając tempo lub wplatając inny rodzaj treningów. Warto również kontrolować wagę oraz poziom cukru w organizmie.
Ubezpieczenie a udar mózgu
Polisa na wypadek udaru mózgu znajduje się w dodatkowej ofercie polisy podstawowej. Rozszerzenie zwykle ważne jest przez rok i można je cały czas odnawiać. Pamiętaj, aby przy zakupie polisy na wypadek udaru czytać dokładnie umowę, gdyż w przypadku osób przewlekle chorych nierzadko nakłada się ograniczenia, np. wiekowe. Dlaczego warto wykupić taką polisę? To dzięki ubezpieczeniu bliscy będą w stanie zapłacić za rehabilitację lub prywatną opiekę medyczną. Wysokość świadczenia zależy od konkretnej polisy i firmy, dlatego bardzo ważne, aby porównywać istniejące na rynku oferty.