Urodzenie dziecka a wypłata ubezpieczenia

W ramach grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie każdy pracownik może być ubezpieczony również na wypadek urodzenia dziecka. Oczywiście, jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy cała grupa się zgodzi na dołączenie tej opcji do pakietu, albo gdy jest ona zawarta w pakiecie podstawowym. To bardzo specyficzna forma ubezpieczenia. Zwykle bowiem chronić się trzeba na wypadek negatywnych zdarzeń. Urodzenie dziecka do nich raczej nie należy. Niemniej ubezpieczyciele włączyli je do grona zdarzeń ubezpieczeniowych i zadeklarowali wypłatę świadczenia. Jak działa ta umowa i co obejmuje? Warto ją przeanalizować.
Urodzenia dziecka w grupowej polisie ubezpieczeniowej
Ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka zawarte w ubezpieczeniu grupowym to tak naprawdę dwa zdarzenia. Pierwsze z nich to urodzenie dziecka żywego i drugie, urodzenie dziecka martwego. Za każde z tych zdarzeń ubezpieczony może otrzymać zupełnie inne pieniądze, więc są to niejako dwie umowy dodatkowe. Ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka z reguły objęte jest kilkumiesięczną karencją. Najkrótsza z nich to sześć miesięcy. Oznacza to, że przez sześć miesięcy od momentu zawarcia polisy, ubezpieczony nie otrzyma pieniędzy z tytułu urodzenia dziecka, gdy do tego zdarzenia dojdzie. Jednakże po tym czasie, wypłata świadczenia będzie całkowicie dostępna. Większość towarzystw stosuje jednakże karencję dziewięciomiesięczną. Chodzi bowiem o to, by do ubezpieczenia grupowego nie wchodziły osoby, które liczą wyłącznie tę jedną wypłatę. Jeżeli pracowniczka lub żona pracownika spodziewa się dziecka, to niestety, ale w przypadku tak długiej karencji, świadczenia z tego tytułu nie będzie.
Prawo do świadczenia ubezpieczeniowego
Ubezpieczenie grupowe zwykle zawierane jest na rok, a po tym czasie jego ważność jest przedłużana na kolejny okres. Oczywiście, po przedłużeniu karencje nie są od nowa naliczane. Towarzystwo uwzględnia karencje, które pracownicy przeszli w pierwszym roku ubezpieczenia. Coraz częściej też towarzystwa ubezpieczeniowe, które „przejmują” firmy po innych towarzystwach, również uwzględniają karencje, które już minęły w czasie ubezpieczenia w poprzedniej, konkurencyjnej firmie. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zachęca do poszukiwania coraz lepszych propozycji ubezpieczenia. Zanim to zostało wprowadzone, zawarcie nowej polisy, z nowymi karencjami, bardzo często było zniechęcające. Wypłata ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka jest więc oczywiście w pełni możliwa, jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki stawiane przez ubezpieczyciela. To bardzo praktyczne i przydatne zasilenie portfela w chwili, gdy wydatków jest naprawdę bardzo dużo.