Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Wypadek przy pracy – kiedy przyda się polisa na życie?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Wypadek przy pracy – kiedy przyda się polisa na życie?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym jest wypadek przy pracy?

Każdy wie, czym jest wypadek przy pracy. Warto znać jednak definicję wynikającą z treści Ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Wypadek jest nagłym zdarzeniem skutkującym urazem lub śmiercią, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą, w wyniku zewnętrznej przyczyny. Ubezpieczyciel uzna wypadek, jeśli doszło do niego w miejscu pracy lub w drodze do niej. Ważne, aby pamiętać, że ubezpieczenie obejmuje codzienne czynności wykonywane w miejscu pracy tak samo, jak te z polecenia przełożonego.

Liczba takich wypadków ciągle rośnie

Według statystyk zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w okresie styczeń – wrzesień 2021 roku zostało zgłoszonych aż 43600 osób, które ucierpiały w wyniku wypadków przy pracy. Niestety, ale jest to o ponad 8% więcej niż wypadków w tym samym okresie rok wcześniej. Najwięcej wypadków zarejestrowano w obszarze zawodowym związanym z górnictwem i wydobywaniem (9,89), kolejno znalazło się gospodarowanie ściekami i odpadami (8,15), następnie opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,29). Dalej byłby to informacja i komunikacja (0,45), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (0,69) oraz pozostała działalność usługowa (0,77).

Wypadek przy pracy a polisa na życie

Zakupienie samej polisy na życie nie daje gwarancji otrzymania środków pieniężnych z tytułu wypadku przy pracy. Warto zdecydować się na poszerzenie swojego ubezpieczenia na życie i na wykupienie dodatkowej ochrony, która przyda się wszystkich osobom pracującym. Należy pamiętać, że istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, aby uzyskać swoje świadczenie. Jeśli nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce w drodze do pracy, musi być to najkrótsza możliwa trasa z miejsca zamieszkania do biura lub zakładu.

Warto dobrze czytać umowę przed podpisaniem z konkretną ubezpieczalnią i zwracać uwagę na kruczki i powody, dla których ubezpieczyciel nie podejmie się wypłacenia odszkodowania. Najczęściej są to wykonywanie pracy bez uprawnień lub przebywanie w niej po spożyciu alkoholu albo środków odurzających.

Ile powinno kosztować ubezpieczenie na życie i zdrowie? Sprawdź, jak nie przepłacić. Odwiedź Porównywarkę i wybierz odpowiednie zabezpieczenie finansowe dla siebie i rodziny

Jak uzyskać odszkodowanie?

Warto wiedzieć, że nie każdy wypadek jest podstawą do otrzymania świadczeń z ubezpieczenia. Po nastąpieniu nieszczęśliwego zdarzenia powinno się spisać odpowiedni protokół. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustanawia procent uszczerbku i ustala kwotę odszkodowania. Jeżeli podana suma będzie zbyt niska, można złożyć odwołanie. Niestety procedura otrzymania świadczenia z ZUS nierzadko bywa czasochłonna, właśnie dlatego warto skorzystać z polisy na życie. Im więcej ubezpieczeń masz wykupionych, tym większa szansa na otrzymanie polisy z kilku źródeł, np. ZUS-u, polisy indywidualnej lub grupowej. Nie należy zapominać również o zakupie różnych rozszerzeń, które przydadzą się w nagłych sytuacjach, np. wypadkach przy pracy.

Rodzaje wypadków przy pracy

Istnieje kilka rodzajów wypadków przy pracy. Podzielone są ze względu na skutek nieszczęśliwych zdarzeń. Śmiertelny to taki, w którym pracownik zmarł w czasie do pół roku po wypadku. Ciężki to wypadek, w którym poszkodowany doznał poważnych uszkodzeń ciała, a zbiorowy ma miejsce wtedy, gdy ucierpiało więcej niż jedna osoba. Wypadek lekki nie prowadzi poszkodowanego do utraty zdolności do pracy. Wysokość świadczenia pieniężnego zależy głównie od tego, do jakiego stopnia można zakwalifikować dany wypadek.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty