Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Życie

Złamana ręka – ile można dostać odszkodowania?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Złamana ręka – ile można dostać odszkodowania?

Złamanie ręki może zdarzyć się każdemu, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Watro zabezpieczyć się na takie zdarzenie i wykupić rozszerzenie do standardowej polisy na życie. Pamiętaj, że wysokość odszkodowania zależy od kilku czynników, które znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Różnica pomiędzy otwartym a zamkniętym złamaniem ręki

Nie każde złamanie ręki wygląda tak samo. Lekarze dzielą je na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest złamanie śródręcza, palców lub nadgarstka. Złamanie może być również otwarte, jak i zamknięte. Czasami zdarzają się przemieszczenia, a czasami oderwanie kości. Warto dokładnie przeczytać umowę i wybrać polisę, która ubezpieczy Cię na każdą sytuację.

Najczęściej dochodzi jednak do złamań palców, ponieważ są one kośćmi kruchymi, a ich uszkodzenie nie jest trudnym wyczynem. Urazy palców zdarzają się niezwykle często w przypadku sportowców, np. koszykarzy lub siatkarzy. Jak rozpoznać złamanie palca? Charakteryzuje się ono zaczerwienieniem, obrzękiem i silnym bólem. Złamanie kości śródręcza częściej zdarza się wśród fanów sportów walki, np. bokserów. Złamanie nadgarstka może być spowodowane upadkiem prosto na rękę, co dzieje się nie tylko podczas uprawiania sportów, ale także zwykłych codziennych czynności.

Złamania zamknięte są łatwiejsze do wyleczenia i zwykle kończą się na etapie włożenia ręki w gips. Niestety, złamania otwarte są poważniejszą sprawą, wymagają ingerencji chirurga oraz długotrwałej rehabilitacji. Warto wykupić więcej rozszerzeń do swojego ubezpieczenia, gdyż w przypadku złamania otwartego otrzymasz świadczenia za kilka zdarzeń łącznie. Pamiętaj, że jeśli Twoje złamanie jest zamknięte, będzie to zazwyczaj jedna wypłata odszkodowania.

Ubezpieczenie na życie już od 39 zł miesięcznie. Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb

Jaka polisa będzie chronić przed złamaniem ręki?

Dokładna suma wypłacanych przez ubezpieczyciela świadczeń zawsze zależy od warunków umowy. Na kwotę wpływa towarzystwo ubezpieczeniowe, wysokość składek i rodzaj złamania. Warto pamiętać, że podstawowy zakres polisy na życie nie chroni przed złamaniem ręki. Zwykle zabezpiecza ona bliskich na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej.

Aby otrzymać odszkodowanie za złamanie kości, należy wykupić rozszerzenie ubezpieczenia. To właśnie ona może pokryć pobyt w szpitalu, operację, koszty rehabilitacji, czy czasową niezdolność do wykonywania pracy. Wysokość świadczeń szacuje się proporcjonalnie do procentu doznanego uszczerbku. Jeżeli suma ubezpieczenia wynosi, np. 40 000 zł, a uszczerbek na zdrowiu wynosi 2% – w takim przypadku otrzymasz 800 zł. Im większa suma ubezpieczenia, tym większe świadczenie po wypadku. Często złamaniu ręki towarzyszy utrata zdolności do pracy. W takim przypadku możesz ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie właśnie z tego powodu.

Wyłączenia ubezpieczenia przed złamaniem ręki

Pamiętaj, że nie za każde złamanie ręki przysługuje odszkodowanie od ubezpieczyciela. Przed podpisaniem warto zapoznać się z dokumentem OWU, który mówi o wyłączeniach odpowiedzialności. Najczęściej będą to takie okoliczności, jak znajdowanie się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, próba popełnienia przestępstwa lub samobójstwa, uczestniczenie w zamieszkach lub strajkach. Często wyłączeniem objęte są także konkretne dyscypliny sportowe, np. jazda konna.

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną rękę?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy wcześniej, odszkodowania różnią się w zależności od firmy, wysokości składek i procentu uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo jeden z ubezpieczycieli deklaruje, że ubezpieczony może uzyskać 5% sumy ubezpieczenia za złamanie jednej lub kilku kości nadgarstka lub śródręcza. W przypadku złamania nasady bliższej kości ramiennej, trzonu kości łokciowej będzie to 10% sumy ubezpieczenia, a złamanie trzonu kości ramiennej może przynieść ubezpieczonemu nawet 20% sumy ubezpieczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty