Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

„Anglik” zarejestrowany w Polsce - ile będzie kosztowało OC?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: „Anglik” zarejestrowany w Polsce - ile będzie kosztowało OC?

Duża liczba wyjazdów zarobkowych Polaków do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii sprawiła, że wzrosło zainteresowanie rejestracją w Polsce samochodów pochodzących z tych dwóch krajów. Jak wiadomo, są to państwa cechujące się ruchem lewostronnym. Stwarza to pewne problemy związane między innymi z użytkowaniem w Polsce samochodu posiadającego kierownicę umieszczoną po prawej stronie. Zakłady ubezpieczeniowe dość sceptycznie traktują takie pojazdy (zwane potocznie „anglikami”) ze względu na wyższe ryzyko spowodowania wypadku przez ich kierowcę. W Internecie można znaleźć informacje o tym, że polscy właściciele aut z kierownicą po prawej stronie muszą przygotować się na znacznie wyższą składkę OC. Eksperci Porowneo.pl postanowili sprawdzić, jaka jest skala ewentualnych różnic w koszcie obowiązkowego ubezpieczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Rejestracja „anglika” w Polsce nie będzie trudna

Jeszcze przed sprawdzeniem kosztów ubezpieczenia przykładowego „anglika”, warto przypomnieć, że obecnie rejestracja takich aut na terenie Polski nie sprawia szczególnych problemów. Począwszy od 15 sierpnia 2015 r. osoby rejestrujące w naszym kraju auto przystosowane do ruchu lewostronnego, nie muszą już dokonywać kosztownych przeróbek (związanych np. z przełożeniem kierownicy). Obecnie wymagane modyfikacje samochodu z Anglii lub Irlandii ograniczają się tylko do zmian dotyczących reflektorów, lusterek i prędkościomierza (wymagana skala w km/h). Liberalne przepisy z 2015 r. na pewno zwiększyły zainteresowanie zakupem pojazdu przystosowanego do ruchu lewostronnego. Trzeba jednak pamiętać, że pozorna oszczędność związana z atrakcyjną ceną takiego samochodu może zostać szybko skompensowana przez wysoki koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Kierownica po prawej stronie to wyższy koszt OC

Każda osoba zastanawiająca się nad sprowadzeniem samochodu z Wysp Brytyjskich, powinna najpierw sprawdzić potencjalny koszt polisy OC dla takiego auta. Przezorność jest wskazana, ponieważ krajowi ubezpieczyciele nie są chętni do oferowania obowiązkowej ochrony „anglików”. Niektóre zakłady ubezpieczeń współpracujące z porównywarką Porowneo.pl nie przedstawiły internetowej propozycji OC dla przykładowego kierowcy auta z kierownicą po prawej stronie. Mowa o niemal trzydziestoletnim mieszkańcu Warszawy, który w ramach pierwszego wariantu analizy użytkuje Volkswagena Passata kombi 2.0 TDI Trendline z 2009 r. Ten samochód posiada kierownicę po prawej stronie, ponieważ został kupiony i po raz pierwszy zarejestrowany na terenie Wielkiej Brytanii. Drugi wariant analizy zakłada tylko dwie różnice. Polegają one na innym miejscu pierwszej rejestracji VW Passata (Polska) i odmiennym umiejscowieniu jego kierownicy (lewa strona). Dokładniejsze założenia dotyczące przykładowego kierowcy VW Passata oraz jego pojazdu zostały zaprezentowane na końcu naszego artykułu. Poniższa tabela prezentuje natomiast porównanie cenowych ofert ubezpieczycieli dla wariantu numer 1 (kierownica po prawej stronie) oraz wariantu 2 (kierownica po lewej stronie). Warto zwrócić uwagę, że tylko trzech ubezpieczycieli ma ofertę dla właściciela VW Passata sprowadzonego z Wielkiej Brytanii. Koszt proponowanych polis OC jest wysoki, ponieważ oscyluje na poziomie 3128 zł - 7932 zł. Jeżeli założymy, że ten sam kierowca posiada niemal identyczny samochód wyprodukowany z myślą o polskim rynku, to okazuje się, że propozycje OC ma sześciu przykładowych ubezpieczycieli. W tym wariancie koszty obowiązkowego ubezpieczenia są znacznie niższe. Roczne składki OC oscylują bowiem na poziomie 722 zł - 2627 zł. To oznacza, że nawet najdroższe ubezpieczenie OC dla właściciela auta z kierownicą po lewej stronie jest mniej kosztowne niż najlepsza propozycja z przykładu numer 1 (kierownica po prawej stronie).

text

Data urodzenia właściciela auta: 1 maj 1990 roku, miejsce zamieszkania właściciela samochodu: 04 - 301 (Warszawa), stan cywilny właściciela auta: żonaty (dziecko: 2 lata), zawód właściciela samochodu: inny, data uzyskania prawa jazdy przez właściciela auta: grudzień 2010 roku, historia szkód komunikacyjnych: szkoda z OC spowodowana 5 lat temu, współwłaściciele oraz inni użytkownicy auta: brak, data rozpoczęcia ochrony: 31 lipiec 2019 roku, zakup polisy przez Internet jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej._ _Marka i model samochodu: Volkswagen Passat kombi 2.0 TDI Trendline (140 KM), 5 drzwi, manualna skrzynia biegów, rok produkcji auta: 2009, przebieg całkowity: 150 000 km, szacowany przebieg roczny: 10 000 km, sposób wykorzystania samochodu: na użytek własny tylko w Polsce, kraj pierwszej rejestracji auta: Polska lub Wielka Brytania (w zależności od wariantu analizy), data pierwszej rejestracji auta: 25 lipiec 2009 roku, data pierwszej rejestracji auta przez obecnego właściciela: 26 czerwiec 2015 roku, samochód parkowany w garażu wspólnym (04 - 301 Warszawa), auto jest pozbawione uszkodzeń.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty