Aplikacja Yanosik i ubezpieczenie YU! - czy warto?

Firma Link4 postanowiła wprowadzić rewolucję w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Dokładnie w zakresie ich ceny. Opracowany został produkt ubezpieczeniowy, którego cena zależna będzie od tego, w jaki sposób po drodze przemieszcza się kierowca. Oczywiście, niezbędna jest do tego specjalna aplikacja, która rejestruje prędkość, płynność jazdy i sposób poruszania się po jezdni. W ten sposób ubezpieczyciel zyskuje kolejny parametr, który pozwala mu na wycenę polisy. Podobne rozwiązanie oferuje również nowa, młoda na rynku firma ubezpieczeniowa YU!
YU! I Yanosik
Firma oferująca nowoczesne ubezpieczenia uzależnione w swojej cenie od sposobu jeżdżenia konkretnego kierowcy ma za sobą wsparcie porozumienia między towarzystwem ubezpieczeniowym Ergo Hestia i twórcą aplikacji Yanosik. Yanosik jest to aplikacja mobilna, która służy do wzajemnego ostrzegania się kierowców przed zagrożeniami na drodze. Jeden kierowca coś widzi i zaznacza na trasie swojego przejazdu niebezpieczeństwo lub utrudnienia w ruchu. Dzięki temu inni jadący tą samą drogą mogą się do tych utrudnień przygotować lub wybrać inną trasę. Aplikacja rejestruje również prędkość z jaką jadący się porusza, płynność jazdy i jej ogólną sprawność. Każdy kierowca, który ma obecnie Yanosika nie musi nic robić, wystarczy z niego dalej korzystać. Każdy, kto chciałby sprawdzić nowe ubezpieczenie musi pobrać aplikację, zainstalować ją na swoim telefonie i wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Po przejechaniu kilkuset kilometrów (aplikacja musi mieć czas i dane, żeby przeanalizować styl jazdy), ktoś z YU! kontaktuje się telefonicznie lub za pośrednictwem aplikacji i przedstawia dopasowaną indywidualnie ofertę cenową. Można więc powiedzieć, że aplikacja wybiera tych, do których wysyłana zostaje propozycja. To dość ciekawe rozwiązanie, ponieważ aplikacja wybierać będzie wyłącznie tych, którzy jeżdżą bezpiecznie. Ciekawostką jest również dostęp do danych, które informują użytkownika o tym, w jaki sposób aplikacja ocenia jego styl jazdy. Jeżeli więc użytkownikowi wydaje się, że już powinien zasłużyć na ciekawą propozycję, a jej nadal nie otrzymuje, może sprawdzić, co jest tego powodem i jakie parametry jego jazdy aplikacja ocenia słabiej.
Jakie parametry będą brane pod uwagę
Zanim oferta od YU! zostanie przesłana do klienta, jego jazda musi zostać przeanalizowana pod kilkoma różnorodnymi względami. Pod uwagę brane są różne parametry, które składają się na bezpieczną jazdę. Przede wszystkim będzie to płynność jazdy. Jak dynamicznie zmieniana jest prędkość poruszania się pojazdu, szczególnie w terenie zabudowanym, ale również czy prędkość jest dostosowana do warunków panujących na drodze i ograniczeń zamieszczonych na znakach drogowych. Duże znaczenie będzie też miało zachowanie kierowcy w niebezpiecznych miejscach (które aplikacja może wytypować na podstawie oznaczeń użytkowników). Aplikacja będzie również analizować to, czy kierowca dużo podróżuje w nocy, czy wiele godzin jednorazowo spędza za kółkiem, jak wygląda profil jego jazdy. Jednakże, jeżeli się okaże, że kierowca jeździ rzadko lub podejrzanie rzadko, albo „w kratkę” może to utrudnić uzyskanie propozycji, ponieważ może się pojawić podejrzenie, że w niektórych momentach aplikacja jest wyłączana, a zatem kierowca coś ukrywa. Bardzo ważne jest to, że styl jazdy oceniany jest dla danego kierowcy a nie na bazie auta, które prowadzi. Jadąc samochodem służbowym można pracować na zniżkę w ubezpieczeniu swojego prywatnego auta. W końcu to kierowca pracuje na cenę swojego ubezpieczenia, a nie decyduje o tym statystyka. Rozwiązanie jest bardzo ciekawe. Budzi zainteresowanie i może się okazać bardzo korzystne i bardzo praktyczne i proste w zastosowaniu. Jednocześnie, być może troska o obniżenie składki i próba uzyskania pozytywnej oceny od aplikacji pomoże ukształtować właściwe zachowanie w czasie jazdy, a w ten sposób pomoże wypracować pozytywne nawyki u kierowców.