Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Auto na minuty a OC – ubezpieczenie pożyczonego samochodu

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Auto na minuty a OC – ubezpieczenie pożyczonego samochodu

Carsharing staje się coraz bardziej popularny. Na ulicach w większych miastach widać sporo samochodów elektrycznych z popularnych wypożyczalni samochodów „na minuty". Ty również korzystasz z takiego rozwiązania? Jeśli tak, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia pożyczonego samochodu i co w sytuacji, gdy kierowca spowoduje stłuczkę samochodem „na minuty".

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Na czym polega carsharing?

Carsharing od pewnego czasu cieszy się w Polsce ogromną popularnością. To idealne rozwiązanie dla osób, które muszą szybko dostać się na drugi koniec miasta, ale nie chcą korzystać z taksówki lub komunikacji publicznej. Z carsharingu korzystają także kierowcy, których samochody tymczasowo znalazły się w warsztacie. To ciekawa alternatywa dla zakupu własnego auta, szczególnie jeśli samochodem poruszamy się sporadycznie.

Usługa carsharingu polega na tym, że klient ma możliwość użytkowania samochodu bez jego posiadania. O ile w tradycyjnych wypożyczalniach samochodów auta pożyczyło się na dobę lub na tydzień, o tyle tutaj można wypożyczyć pojazd już na kilka minut. Dzięki temu koszt takiej usługi jest bardzo niski, a skorzystanie z carsharingu jest o wiele tańsze niż na przykład zamówienie taksówki.

W podobny sposób działają wypożyczalnie rowerów czy hulajnóg na minuty. Użytkownik płaci tylko za ten czas, kiedy realnie korzystał z pojazdu. Z reguły wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, założyć tam konto i połączyć je z rachunkiem w banku, a później można już cieszyć się jazdą samochodem „na minuty"

Auto „na minuty" a ubezpieczenie OC

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC w przypadku samochodów „na minuty"? Obecnie większość wypożyczalni oferuje pojazdy, które mają nie tylko ubezpieczenie OC, ale też AC. Dzięki temu klienci mają pełen komfort i nie muszą martwić się o dodatkowe ubezpieczenie za każdym razem, kiedy chcą wypożyczyć samochód. Przed skorzystaniem z usług takiej firmy warto jednak upewnić się, czy rzeczywiście posiada ona ubezpieczenie. Dobrym pomysłem może być wybór firmy, w której samochody posiadają także Autocasco.

Stłuczka pożyczonym samochodem – kto zapłaci?

Z samochodów „na minuty" korzysta coraz więcej osób. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu dojdzie do jakiejś stłuczki, spowodowanej przez klienta. Kto w takiej sytuacji musi zapłacić za szkody? Oczywiście wypożyczalnie mają ważne ubezpieczenie OC, więc wszelkie koszty poniesie towarzystwo ubezpieczeniowe. Niestety, dla wypożyczalni każda stłuczka może oznaczać podniesienie wysokości składek OC. Niejednokrotnie więc dodatkowymi kosztami obciążone są osoby, które korzystały z samochodów „na minuty" i spowodowały stłuczkę. Najczęściej dzieje się tak w przypadku rażących zaniedbań, takich jak prowadzenie wypożyczonego auta pod wpływem alkoholu i w efekcie – spowodowanie wypadku.

Jeśli chodzi o politykę firm, które oferują wypożyczalnie samochodów „na minuty", jest ona bardzo zróżnicowana. Sprawdziliśmy, jakie konsekwencje mogą spotkać kierowcę, który uszkodził takie auto.

Traficar – uszkodzenie pojazdu przez użytkownika

Na stronie internetowej firmy Traficar znajduje się regulamin, w którym zawarta jest informacja, że użytkownik nie ponosi żadnych kosztów, związanych z ubezpieczeniem. Wszelkie zaistniałe uszkodzenia pojazdu użytkownik zobowiązany jest zgłosić niezwłocznie na Infolinię Techniczną Traficar. Nie ponosi on odpowiedzialności za kradzież czy za uszkodzenie pojazdu na skutek wypadku lub kolizji, jednak odpowiedzialność może zostać nałożona na użytkownika w kilku sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy uszkodzi on pojazd umyślnie, gdy uszkodzenia wystąpią w momencie, gdy użytkownik będzie pod wpływem alkoholu, gdy uszkodzenie nastąpiło na skutek naruszenia przepisów ruchu drogowego lub gdy uszkodzenie nie zostanie zgłoszone na Infolinię. Pełna lista sytuacji dostępna jest w regulaminie. W takiej sytuacji użytkownik będzie musiał pokryć koszt naprawy, a dodatkowo zapłacić 35% narzutu.

Panek – co grozi za spowodowanie szkody?

W sytuacji, gdy użytkownik spowoduje stłuczkę, kolizję lub inne uszkodzenie auta i będzie to jego odpowiedzialność, zobowiązany jest do poniesienia dodatkowych opłat za koszty naprawy. W regulaminie firmy Panek określony jest jednak górny limit tej kwoty. W przypadku samochodów z grupy Economy wynosi on 1000 zł, Comfort – 2000 zł, Premium, Cargo i retro – 4000 zł, Unique – 8000 zł i Extreme – 10 000 zł. Klient ponosi odpowiedzialność nawet wtedy, gdy wykupi on Rozszerzoną Ochronę. Szczegółowa lista kar i dodatkowych opłat, a także sytuacji, kiedy klient musi zapłacić za uszkodzenie pojazdu, znajduje się na stronie internetowej firmy Panek.

4Mobility – jaka odpowiedzialność za stłuczkę?

W przypadku wystąpienia szkody użytkownik musi niezwłocznie poinformować infolinię 4Mobility. Użytkownik odpowiada do pełnej wysokości szkód i ponosi za nie odpowiedzialność w kilku sytuacjach, m.in. gdy będzie prowadził auto po spożyciu alkoholu, gdy udostępni auto osobie nieuprawnionej, w przypadku szkody powstałej w wyniku brawury, w wyniku przekroczenia prędkości o 30 km/h i w kilku innych przypadkach. Pełna lista sytuacji dostępna jest w regulaminie firmy 4Mobility.

Dokładnie zapoznaj się z regulaminem

Jak widać, korzystanie z samochodów „na minuty" nie wiąże się z całkowitym brakiem odpowiedzialności. Warto o tym pamiętać i unikać przekraczania prędkości, brawury i oczywiście takich zachowań, jak picie alkoholu. Zachowanie szczególnej ostrożności to najlepszy sposób na uniknięcie stłuczki czy kolizji, a tym samym – odpowiedzialności za spowodowane szkody. W każdym przypadku warto również bardzo dokładnie zapoznać się z regulaminem i sprawdzić, jaka odpowiedzialność spoczywa na użytkowniku w różnych sytuacjach. Nie chodzi tylko o stłuczki. Wypożyczalnie samochodów „na minuty" przewidują kary także w sytuacji, gdy klient pali papierosy w samochodzie czy w przypadku niewłaściwego parkowania. W sytuacji, gdy użytkownik przekroczy prędkość i otrzyma mandat, na przykład z fotoradaru, również musi liczyć się odpowiedzialnością. Dodatkowo firmy pobiorą opłatę za przekazanie danych użytkownika organom ścigania. Widać więc, że na osobach, które korzystają z samochodów na minuty, spoczywa odpowiedzialność i w razie spowodowania stłuczki czy złamania przepisów, poniosą one konsekwencje.

Auto na minuty a OC – podsumowanie

Choć samochody „na minuty" posiadają ubezpieczenie OC, a niejednokrotnie także Autocasco, nie należy czuć się bezkarnie, korzystając z takich pojazdów. W sytuacji, gdy samochód zostanie uszkodzony lub dojdzie do stłuczki lub kolizji, należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem. Jeśli jest to konieczne, należy także niezwłocznie wezwać policję. Oczywiście korzystanie z samochodów „na minuty" jest bardzo dobrym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać o odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty