Auto używane a wysokość OC
Zakup używanego auta wymaga pogodzenia się z tym, że jest ono już w jakimś stopniu gorszej jakości niż auto nowe. Nie wiadomo, jak było ono traktowane, jak dbał o nie, jak się o nie troszczył. To powoduje, że jest ono też nieco bardziej narażone na uszkodzenia i zniszczenia, co za tym idzie, niesie ze sobą większe ryzyko. Oczywiście sam przebieg samochodu również wpływa na poziom jego zużycia i wzrost ryzyka wypadku czy awarii.
Ubezpieczenie OC dla używanego auta
Zakup używanego auta nie zwalnia z konieczności wykupienia dla niego ubezpieczenia OC. To polisa obowiązkowa i jej posiadanie jest po prostu koniecznością. I nie ma tu znaczenia, czy auto jest używane czy jest nowe. Wszystkich tak samo obowiązują te przepisy. Warto wiedzieć, że kupując auto używane jest ono już wyposażone w ubezpieczenie OC, ponieważ jego dotychczasowy właściciel musiał taką polisę wykupić, żeby móc go używać i móc go sprzedać. Co za tym idzie, nowy właściciel może skorzystać z wykupionego ubezpieczenia i utrzymać je aż do momentu wygaśnięcia. Polisy zwykle są opłacane na rok z góry, bo takie ubezpieczenie roczne jest korzystniejsze finansowo. Na ten czas, jaki pozostał do wygaśnięcia ubezpieczani można je wiec zachować. Oczywiście, należy zmienić osobę odpowiedzialną za polisę. Trzeba zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, że zmienił się właściciel polisy. Dokument zostaje przepisany na nowego właściciela, ale jego czas biegnie dalej. Jeżeli zdaniem nowego właściciela ta polisa nie jest opłacalna, można z niej zrezygnować i zakupić nowe ubezpieczenie dla swojego samochodu. Wszystko leży w gestii właściciela i jest jego indywidualną decyzją. Jeżeli niebawem kończy się to ubezpieczenie, warto wiedzieć, że może ono zostać automatycznie przedłużone na kolejny rok. Oczywiście, przedłużenie dokonywane jest na dane nowego właściciela a nie dotychczasowego.
Jakie są ceny OC dla aut używanych
Warto jednak wiedzieć, że wiek samochodu i to, czy jest on używany czy nowy istotnie wpływa na wysokość ubezpieczenia OC. W jaki sposób? Nowe auta to wysokie OC. Potem, wartość składki nieco spada, by po osiągnięciu pewnego granicznego punktu znów zacząć rosnąć. Obrazowo można to przedstawić w ten sposób, że właściciel auta, które zostało wyprodukowane w 2017 roku będzie musiał zapłacić średnio około 1500zł za ubezpieczenie OC. Właściciel podobnego auta, tyle że starszego o 3-4 lata, zapłaci już połowę tej kwoty, czyli około 750 zł. Jeżeli natomiast, to auto będzie starsze nie o 3 lata, a o 13 lat, to koszt OC wyniesie około 1000 zł, czyli ponownie wzrośnie. Nie można więc powiedzieć, że regułą jest, że im auto starsze tym OC tańsze, ale również nie jest regułą to, że im auto starsze, tym OC droższe. Wszystko zależy od tego, ile rzeczywiście dany samochód ma lat.
Które roczniki są najtańsze
Obecnie, według badań okazuje się, że najtańsze OC muszą zapłacić właściciele aut wyprodukowanych w latach 2007 – 2015. Warto podkreślić, że są to auta maksymalnie dziesięcioletnie, co i tak jak na samochód jest bardzo dużo. Średnie ubezpieczenie OC w tej grupie „wiekowej” to 780 – 870 złotych. Starsze auta przekraczają już tysiąc złotych, młodsze przekraczają półtora tysiąca.
Z czego wynikają te wyliczenia?
Wszystkie opierają się na statystyce, a ta mówi, że właściciel nowych aut lubią je testować. Lubią sprawdzać ich moc, ich możliwości i warunki. A że auto takie jest jeszcze mało poznane, to bardzo często dochodzi do wypadków właśnie z tego powodu, że auto jest nieznane kierowcy lub testowane w trudnych warunkach. Jeżeli chodzi o auta z tej optymalnej finansowo grupy, czyli średniej grupy wiekowej, to badania wykazują, że ich właściciele jeżdżą ostrożnie, bo dbają o swoje samochody. Nie chcą ich zniszczyć. Są po okresie testowania i sprawdzania mocy. Auto jest dobrze znane, sprawdzone i wiadomo jak reaguje, przez co reakcje kierowcy są bardziej dopasowane i przemyślane, co skutkuje mniejszą wypadkowością. Właściciele starych aut nie dbają już tak bardzo, bo nie ma o co dbać. Same auta są też bardzo zniszczone i nadwyrężone, a to również może być przyczyną kolizji czy wypadków. Czasami uszkodzenie samochodu może spowodować wypadek, a takie uszkodzenie jest bardziej prawdopodobne z wiekiem.