Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo?

Możliwość uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które miały wypadek samochodowy. Jeśli na co dzień dojeżdżasz do pracy samochodem i jest Ci on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, możesz ubiegać się o taki pojazd od ubezpieczyciela. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ dzięki temu nie będziesz musiał przez kilka dni lub tygodni poruszać się komunikacją miejską i taksówkami. Dowiedz się wszystkiego na temat auta zastępczego z OC sprawcy – na jak długo możesz je otrzymać i jak to zrobić.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

W jakich sytuacjach możesz liczyć na auto zastępcze z OC sprawcy?

Zacznijmy od tego, co powinieneś zrobić, aby otrzymać samochód zastępczy. Każda osoba, której pojazd został uszkodzony, może ubiegać się o auto zastępcze. Aby ubezpieczyciel zgodził się na takie rozwiązanie, musisz poinformować go, że samochód jest Ci potrzebny do codziennego, normalnego funkcjonowania – na przykład jeździsz do pracy autem, odwozisz dzieci do szkoły lub przedszkola itp. Utrata samochodu, nawet na kilka dni, może znacząco utrudnić Ci życie, a nawet uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków. Z tego powodu auto zastępcze jest Ci potrzebne. Co bardzo istotne, auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje Ci również w sytuacji, jeśli Twój samochód uległ szkodzie całkowitej. Wiele osób jest przekonanych, że auto zastępcze to rozwiązanie wyłącznie dla osób, które samochód wykorzystują tylko w celach zawodowych, na przykład jeżdżą nim na spotkania firmowe. To nieprawda – auto zastępcze można uzyskać również wtedy, jeśli samochód wykorzystujesz wyłącznie w celach prywatnych. Wielu ubezpieczycieli niechętnie zgadza się na wydanie samochodu zastępczego, argumentując to tym, że osoba poszkodowana nie potrzebuje go do pracy. W tym miejscu warto przypomnieć wyrok Sądu Najwyższego z 2011 roku, w którym stwierdzono, że ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć wszystkie koszty, związane z wynajmem samochodu zastępczego. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz potrzebował auta na czas naprawy Twojego samochodu, możesz powołać się na ten wyrok.

Niestety nie zawsze otrzymasz samochód zastępczy…

Co prawda w większości przypadków towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zapewnić Ci dostęp do auta zastępczego, jednak jest kilka sytuacji, w których może on odmówić. Tak może stać się na przykład wtedy, jeśli w Twojej rodzinie są dwa auta – na przykład mąż lub żona dysponuje drugim samochodem i jest on rzadko używany. Oczywiście możesz poinformować ubezpieczyciela, że żona wykorzystuje auto przez cały dzień i nie ma takiej możliwości, abyś i Ty z niego skorzystał. Druga sytuacja, w której firma ubezpieczeniowa może odmówić ma miejsce wtedy, kiedy udowodni Ci, że korzystasz z samochodu raczej rzadko. Co prawda większość ubezpieczycieli nie bawi się w tego typu „dochodzenie", próbując udowodnić, że klient wcale nie potrzebuje samochodu zastępczego – warto jednak o tym pamiętać. Ostatnia z sytuacji to przypadek, w którym zechcesz otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy, które jest o wiele lepsze niż Twój samochód. Niestety, to nie jest dobra okazja do tego, aby przez kilka dni pojeździć luksusowym samochodem – większość ubezpieczycieli zaproponuje Ci auto w standardzie podobnym do tego, do jakiego jesteś przyzwyczajony.

Auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo?

Dla wielu osób kluczowa kwestia dotyczy tego, ile czasu można korzystać z samochodu zastępczego. Ty również zadajesz sobie pytanie: „auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo"? Przede wszystkim postaraj się czym prędzej zgłosić ubezpieczycielowi, że potrzebujesz takiego pojazdu – najlepiej w momencie zgłoszenia szkody. Dzięki temu Twój komfort nie zostanie zakłócony – prawdopodobnie otrzymasz samochód zastępczy w bardzo krótkim czasie. Jak długo możesz z niego korzystać? Zgodnie z prawem auto zastępcze przysługuje Ci do momentu, aż Twój samochód będzie w pełni sprawny i będziesz mógł znowu nim jeździć. Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić Ci zapłacenia za samochód zastępczy w momencie, gdy Twoje auto oczekuje w kolejce w warsztacie lub mechanicy czekają na części. Takie działanie jest bezprawne. Niestety wielu ubezpieczycieli stara się zminimalizować koszty wynajmu samochodu zastępczego, dlatego dobrze jest znać swoje prawa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty