Auto zastępcze z OC sprawcy – w jakich sytuacjach można je otrzymać?
Stało się – miałeś wypadek samochodowy. Jeśli byłeś osobą poszkodowaną, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy z OC sprawcy. Nie ma powodu do paniki, jeśli stłuczka była niegroźna, jeżeli jednak doszło do szkody całkowitej lub naprawa będzie czasochłonna, nie musisz być skazany na poruszanie się komunikacją publiczną lub taksówkami. Masz prawo do skorzystania z auta zastępczego z OC sprawcy. Dowiedz się, kiedy możesz otrzymać samochód zastępczy i jak długo możesz z niego korzystać.
Kiedy można ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy?
O samochód zastępczy z OC sprawcy może ubiegać się każda osoba, która została poszkodowana podczas stłuczki. Jeśli na co dzień poruszasz się samochodem, na przykład dojeżdżasz nim do pracy i odwozisz dzieci do szkoły, masz pełne prawo do otrzymania wynajętego pojazdu na czas naprawy Twojego samochodu. Dotyczy to również sytuacji, w których doszło do szkody całkowitej, czyli Twój pojazd nie nadaje się już do użytku, a jego naprawa byłaby nieopłacalna. Według orzeczenia Sądu Najwyższego, pochodzącego z dnia 22 lipca 2013 roku, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek pokrycia wszelkich uzasadnionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, przeznaczonego do użytku przez poszkodowanego. Ubezpieczyciel nie ma prawa stwierdzić, że w czasie naprawy pojazdu masz poruszać się komunikacją miejską – co jest bardzo istotną informacją dla każdego, kto ubiega się o auto zastępcze. Kolejną ważną rzeczą, o której warto wiedzieć jest to, że auto zastępcze należy się również tym osobom, które wykorzystują samochód w celach prywatnych. O ile w przypadku kierowców, którzy używają auta do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajem pojazdu zastępczego nie będzie wątpliwości, o tyle w przypadku kierowców prywatnych mogą one się pojawić. Kwestia ta regulowana jest przez uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, według której: Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.
Samochód zastępczy a szkoda częściowa
Szkoda całkowita dotyczy sytuacji, w której auto po stłuczce nadaje się do naprawy. Na szczęście osoba poszkodowana nie jest zmuszona przez cały ten czas poruszać się komunikacją. Może ona otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy. Ubezpieczyciel ma obowiązek opłacić wynajem samochodu – nie tylko na czas naprawy, ale też na czas oczekiwania na sporządzenie kosztorysu czy na odbiór samochodu z warsztatu. W praktyce oznacza to, że poszkodowany może liczyć na samochód zastępczy od dnia stłuczki aż do momentu, kiedy będzie mógł poruszać się swoim naprawionym pojazdem.
Szkoda całkowita – czy można otrzymać auto zastępcze?
O szkodzie całkowitej możemy mówić w momencie, kiedy auto nie nadaje się już do użytku lub jego naprawa byłaby zbyt trudna i kosztowna. W takiej sytuacji osoba poszkodowana ma pełne prawo do otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 22 listopada 2013 roku, poszkodowany ma prawo korzystać z auta zastępczego do momentu nabycia nowego samochodu. Co istotne, nawet kiedy otrzyma on już pełne odszkodowanie, ubezpieczyciel nadal może mieć obowiązek opłacania wynajmu pojazdu zastępczego – o ile istnieją uzasadnione przyczyny, z powodu których poszkodowany nie może jeszcze nabyć nowego auta.
W jaki sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić?
Istnieje kilka sytuacji, w których towarzystwa ubezpieczeniowa ma prawo odmówić poszkodowanemu opłacenia wynajmu samochodu zastępczego. Kiedy nie możesz liczyć na auto zastępcze?
- jeśli posiadasz drugi samochód, którym możesz poruszać się na co dzień (na przykład nie jest używany przez Twoją żonę lub męża),
- jeżeli ubezpieczyciel udowodni Ci, że samochodu używasz rzadko i nie jest on niezbędny do tego, abyś mógł sprawnie funkcjonować na co dzień (w praktyce udowodnienie tego jest bardzo problematyczne),
- jeżeli zechcesz wynająć pojazd lepszy niż Twoje auto. Samochód zastępczy musi być tej samej klasy, co Twój – w przeciwnym wypadku ubezpieczyciel ma pełne prawo odmówić pokrycia 100% kosztów wynajmu.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak długo można z niego korzystać?
Zapotrzebowanie na auto zastępcze należy zgłosić do ubezpieczyciela jak najszybciej. Najlepiej zrobić to równolegle ze zgłoszeniem szkody OC. Im szybciej zgłosisz towarzystwu ubezpieczeniowemu informację o tym, że potrzebujesz pojazdu zastępczego, tym wcześniej będziesz mógł komfortowo poruszać się wynajętym samochodem. Auto zastępcze przysługuje Ci do momentu, w którym Twój samochód będzie w pełni sprawny i będziesz mógł zacząć ponownie nim jeździć. Niestety wiele firm ubezpieczeniowych niechętnie przestrzega tej zasady. Firmy często chcą płacić za wynajem pojazdu tylko za ten okres, w którym samochód jest w naprawie. Zdarza się na przykład, że ubezpieczyciel nie chce pokryć kosztów za te dni, w których oczekiwałeś na części niezbędne do naprawy lub gdy samochód czekał na swoją kolej w warsztacie. Takie działanie jest bezprawne – firma ubezpieczeniowa ma obowiązek pokryć koszty wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy od momentu wystąpienia zdarzenia aż do chwili, w której będziesz mógł poruszać się swoim autem.
Jak wynająć auto zastępcze?
Istnieje kilka możliwości wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Po przedstawieniu towarzystwu ubezpieczeniowemu zapotrzebowania na wynajem samochodu, możesz:
- wynająć samochód z firmy, która będzie wskazana przez ubezpieczyciela – jest to najprostsze rozwiązanie,
- wynająć auto z innej firmy – wypożyczalnia rozliczy się bezpośrednio z ubezpieczycielem,
- wypożyczyć auto z warsztatu, w którym naprawiany jest Twój samochód – obecnie wiele warsztatów oferują taką możliwość. W tym przypadku ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem po dokonaniu naprawy. Oczywiście rozwiązanie to sprawdzi się tylko w przypadku szkody częściowej.
Auto zastępcze z OC sprawcy – podsumowanie
Wszelkiego typu stłuczki i inne zdarzenia drogowe zawsze są dla nas zaskoczeniem – niezależnie od tego, czy przydarzą się w drodze do pracy czy podczas spokojnej przejażdżki. Z tego powodu warto znać swoje prawa, również te dotyczące możliwości otrzymania auta zastępczego z OC sprawcy. Na szczęście w większości przypadków ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić pokrycia kosztów wynajmu takiego pojazdu, co z pewnością w istotny sposób wpływa na komfort codziennego życia podczas oczekiwania na naprawę auta lub na zakup nowego samochodu.