Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Automatyczne przedłużenie OC – kiedy jest korzystne?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Automatyczne przedłużenie OC – kiedy jest korzystne?

Temat automatycznego przedłużenia OC pojawia się z reguły w kontekście tzw. pułapki podwójnego ubezpieczenia. Niestety, wielu kierowców zapomina o złożeniu wypowiedzenia w towarzystwie ubezpieczeniowym przed zakupem nowej polisy, w związku z czym muszą zapłacić podwójnie, przynajmniej za pewien okres. Okazuje się jednak, że automatycznie przedłużenie OC może nieść ze sobą pewne korzyści – w szczególności bardziej zapominalskim kierowcom.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Do automatycznego przedłużenia OC może dojść w momencie, kiedy kierowca nie wypowie polisy u swojego ubezpieczyciela. Można to zrobić najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem ochrony – po tym czasie ubezpieczyciel ma prawo przedłużyć OC na kolejne 12 miesięcy. Niestety, nie każdy kierowca ma tego świadomość. Wiele osób myśli, że umowa OC zawierana jest na rok, a później po prostu wygasa. W związku z tym, kiedy okres obowiązywania umowy dobiega końca, kierowcy zaczynają rozglądać się za nową – z reguły tańszą – firmą ubezpieczeniową. Oczywiście nie ma w tym nic złego – w końcu OC ma zawsze identyczny zakres, a ceny potrafią znacząco się różnić. Warto jednak mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowa mają pełne prawo do automatycznego przedłużenia OC, nawet jeśli klient zawrze już umowę z inną firmą. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli nie wypowiedziałeś poprzedniego OC i wykupiłeś polisę w innym towarzystwie, prawdopodobnie szybko otrzymasz wezwanie do zapłaty od poprzedniego ubezpieczyciela. Możesz wtedy złożyć wypowiedzenie OC, jednak będziesz zmuszony do zapłacenia firmie ubezpieczeniowej za okres, w jakim obowiązywała ochrona – czyli od daty automatycznego przedłużenia OC do momentu złożenia przez Ciebie wypowiedzenia.

Podwójna polisa po zakupie auta? Nie ma się czego bać

Jeszcze do niedawna w Polsce zdarzało się wiele sytuacji, w którym w pułapkę podwójnego OC wpadał kierowca, który kupił używane auto. Najczęściej jest tak, że kiedy kupujemy używany samochód, jest on ubezpieczony – w końcu sprzedawca chciał się nim poruszać, więc musiał wykupić OC na rok. Jeśli kupujesz auto z ważnym OC, masz dwie opcje. Możesz albo zrezygnować z tego ubezpieczenia i znaleźć inne towarzystwo, albo korzystać z polisy do momentu jej wygaśnięcia. W każdym przypadku musisz jednak poinformować firmę ubezpieczeniową o tym, że stałeś się nowym właścicielem pojazdu. Może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe zechce dokonać rekalkulacji składki. Jeśli otrzymasz informację, że musisz dopłacić do OC, koniecznie sprawdź, czy w innej firmie nie znajdziesz tańszego ubezpieczenia. Od pewnego czasu w Polsce obowiązują jednak nowe przepisy, które chronią kierowców przed pułapką podwójnego ubezpieczenia. Co to za zmiana? Otóż, jeśli samochód zmienił właściciela w trakcie obowiązywania polisy, automatycznie przedłużenie OC nie jest możliwe. Firma ubezpieczeniowa zapewnia pełną ochronę do momentu wygaśnięcia ubezpieczenia, jednak nie ma ona prawa przedłużyć OC automatycznie. Ważne jest jednak, aby poinformować ubezpieczyciela o tym, że samochód zmienił właściciela – należy to zrobić od razu po zakupie samochodu używanego.

Automatyczne przedłużenie OC – ratunek przed karą za brak ubezpieczenia?

Automatyczne przedłużenie OC nie zawsze jednak musi nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Wręcz przeciwnie – w wielu wypadkach może ono stanowić ratunek dla kierowców, szczególnie tych zapominalskich. Jak to możliwe? Zacznijmy od tego, że kary za brak OC w 2020 roku będą rekordowo wysokie. Za brak ważnej polisy dla samochodu osobowego przez okres dłuższy niż 14 dni trzeba będzie zapłacić 5200 zł. Jeśli samochód nie będzie ubezpieczony krócej niż 3 dni, kara wyniesie 1040 zł, a jeśli potrwa to od 4 do 14 dni, to kara za brak OC wynosić będzie 2600 zł. Niestety,w natłoku codziennych obowiązków łatwo jest czasem przeoczyć jakiś termin – na przykład termin opłacenia kolejnej składki OC… Z tego właśnie powodu kierowcy, którym zdarzy się zapomnieć o wykupieniu nowej polisy, mogą cieszyć się możliwościami, jakie daje automatycznie przedłużona OC. Nie będą musieli płacić bardzo wysokiej kary, poniewaz ich polisa bedzie obowiązywałą w sposób ciągły, bez żadnych przerw. Dodatkowo po kilku dniach nieopłacenia automatycznie przedłużonej składki, firma ubezpieczeniowa z pewnością wyśle wezwanie do zapłaty – to przypomni kierowcy, że OC już wygasło, a konieczność opłacenia ubezpieczenia na kolejny rok z pewnością nie będzie tak bolesna jak kara w wysokości 5200 zł.

Przedłużenie OC? Zapytaj o zniżki

Towarzystwa ubezpieczeniowe, w związku z dużą konkurencją, muszą mocno zabiegać o każdego obecnego i nowego klienta. W końcu w każdej chwili mogą oni postanowić znaleźć sobie nowe, tańsze towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli od pewnego czasu korzystasz z OC w tej samej firmie, moment kiedy polisa dobiega końca jest dobrą okazją do tego, aby zapytać o atrakcyjne zniżki i rabaty. Wiele firm ubezpieczeniowych przewiduje korzystne zniżki dla osób, które przedłużają ubezpieczenie lub dobierają sobie dodatkowe rodzaje polisy. Jeśli zależy Ci na tym, aby płacić mniej za OC, koniecznie dowiedz się, na jaką cenę możesz liczyć. Przy okazji warto również sprawdzić ceny polisy w innych firmach. Kto wie, może automatyczne przedłużenie OC będzie mniej korzystne finansowo niż skorzystanie z usług innego ubezpieczyciela?

Automatyczne przedłużenie OC – podsumowanie

Automatyczne przedłużenie OC może mieć zarówno mocne, jak i słabe strony. Możliwość przedłużenia polisy przez towarzystwo ubezpieczeniowe z pewnością docenią zapominalscy kierowcy, którzy przeoczyli termin opłacenia składki. Warto jednak pilnować terminu wygaśnięcia ochrony i przed jej końcem upewnić się, czy obecna lub może zupełnie inna firma nie jest w stanie zaproponować niższej ceny za OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty