Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Awaria samochodu za granicą – co robić?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Awaria samochodu za granicą – co robić?

Podczas zagranicznej podróży przydarzyła Ci się awaria samochodu i nie masz pojęcia, co zrobić? A może dopiero planujesz wyjazd i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia auta? O ile w Polsce każdy z nas może łatwo poradzić sobie w takiej sytuacji, na przykład wzywając pomoc drogową lub dzwoniąc do zaufanego warsztatu, o tyle za granicą może to być problematyczne – szczególnie jeśli nie znamy języka. Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli przytrafi Ci się awaria samochodu za granicą – i jak możesz się zabezpieczyć!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zainwestuj w ubezpieczenie Assistance

Chyba każdy kierowca, któremu samochód zepsuł się podczas zagranicznego wyjazdu i nie miał ubezpieczenia Assistance, bardzo tego żałował. Taka polisa może okazać się wybawieniem w sytuacji, kiedy nie znamy języka kraju, w którym przebywamy i nie mamy do kogo zwrócić się o pomoc. Jeśli posiadamy Assistance, wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela i poinformować go, że potrzebujemy pomocy. Oczywiście przed wyjazdem należy upewnić się, czy dana polisa obejmuje pomoc w innych krajach, także w tym, do którego się wybieramy. Obecnie w większości towarzystw ubezpieczeniowych standardem jest świadczenie usług w ramach Assistance nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach, jednak warto się upewnić, aby mieć jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli wyjeżdżamy za granicę tylko raz na długi czas, i to na kilka dni, dobrze sprawdzi się Assistance krótkoterminowe. Jest ono o wiele tańsze niż pełna, całoroczna ochrona. Nigdy nie należy decydować się na zagraniczny wyjazd samochodem bez odpowiedniego ubezpieczenia – nie tylko OC, ale też Assistance. W wielu przypadkach, kiedy nastąpi awaria samochodu za granicą, Assistance może okazać się niezbędne. Często w ramach polisy można liczyć nie tylko na naprawę samochodu, ale też na samochód zastępczy, na nocleg w miejscu wystąpienia awarii czy na transport do miejsca zamieszkania lub do hotelu. Jak widać, Assistance może obejmować naprawdę szeroką pomoc, którą z pewnością doceniamy, gdy samochód odmówi posłuszeństwa w trakcie rodzinnych wakacji.

Nie wykupiłeś polisy? Sprawdź, co możesz zrobić!

Niestety, nie każdy kierowca decyduje się na zakup Assistance przed zagranicznym wyjazdem. Często powodem tego jest oszczędność lub nadmierna wiara w to, że przecież samochód nie może zepsuć się podczas takiego wyjazdu – nikt nie ma takiego pecha! A jednak – po długiej trasie auto lubi się zepsuć, szczególnie jeśli już szybciej pojawiły się drobne usterki, których nie zauważyliśmy lub których nie zdążyliśmy naprawić.

Co zrobić w przypadku awarii samochodu za granicą, jeśli nie mamy pakietu Assistance i nie wiemy, gdzie zwrócić się o pomoc? Przede wszystkim zadbaj o przegląd techniczny jeszcze przed wyjazdem. Udaj się do warsztatu, powiedz, że planujesz wyjazd i poproś o sprawdzenie, czy z samochodem wszystko jest w porządku. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się awarii. Upewnij się także, że oświetlenie jest sprawne oraz że w samochodzie znajduje się wszystko, co należy do niezbędnego wyposażenia auta w kraju, do którego jedziesz – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa czy apteczka. Im lepiej przygotujesz się do podróży, tym mniejsza ryzyko, że spotka Cię coś nieprzewidzianego.

Pamiętaj, że jeśli przydarzy Ci się awaria i dzwonisz po pomoc drogową, musisz liczyć się z wysokimi kosztami. Często cena holowania za granicą jest o wiele wyższa niż w Polsce. Mechanik w warsztacie również domyśli się, że jesteś w kiepskiej sytuacji – może więc próbować naciągnąć Cię na koszty, szczególnie jeśli nie znasz języka. Postaraj się znaleźć polski warsztat w okolicy. Obecnie w wielu krajach, w których mieszka dużo Polaków, powinieneś znaleźć go bez trudu – na przykład w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Jeśli jednak jest to niemożliwe, być może będziesz musiał skorzystać z pomocy tłumacza, co generuje kolejne koszty. Co najważniejsze, nigdy nie zgadzaj się w ciemno na naprawę. Najpierw ustal maksymalny ostateczny koszt, a dopiero potem zostaw samochód w warsztacie. Być może okaże się, że to drobna usterka.

Na wszelki wypadek zawsze miej przy sobie pieniądze na samochód zastępczy. Może się okazać, że naprawa potrwa dłużej, a przecież nie chcesz do końca zepsuć urlopu sobie i swoim bliskim. Jeśli więc przytrafiła Ci się awaria samochodu za granicą, postaraj się nie panikować. Jeżeli nie możesz samodzielnie zidentyfikować lub naprawić usterki, nie masz wyjścia – musisz odholować auto do warsztatu i zaczekać, aż zostanie naprawione. Niestety, koszt tych usług prawdopodobnie będzie bardzo wysoki – dlatego przed wyjazdem lepiej wykupić Assistance, choćby krótkoterminowe.

Podróżuj bezpiecznie – zadbaj o ubezpieczenie

Podróż samochodem za granicę bez ubezpieczenia Assistance to ogromne ryzyko. Nie warto się na nie decydować – tym bardziej, że ewentualne koszty holowania i naprawy, a często również skorzystania z usług tłumacza, mogą okazać się wyższe niż łączny koszt rodzinnych wakacji za granicą. Jeśli nie chcesz decydować się na pełne, całoroczne Assistance, wybierz opcję krótkoterminową. Taką polisę znajdziesz obecnie w ofercie większości firm ubezpieczeniowych, a jej cena potrafi być bardzo korzystna. W pierwszej kolejności sprawdź ofertę firmy, w której masz wykupione ubezpieczenie OC. Kto wie, może zyskasz tak korzystny rabat, że zdecydujesz się na całoroczne, pełne ubezpieczenie Assistance?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty