Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Badanie techniczne pojazdu – co musisz wiedzieć?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Badanie techniczne pojazdu – co musisz wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca zobowiązany jest do regularnego przeprowadzania badania technicznego pojazdu. Zdarza się jednak, że kierowca zapomni o terminie przeglądu – w takiej sytuacji musi jak najszybciej zacząć działać, aby uniknąć kary. Sprawdź, jak wygląda badanie techniczne pojazdu, ile kosztuje i gdzie można je przeprowadzić. Przy okazji dowiesz się, co powinien zrobić kierowca, który zapomniał o terminie badania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Badanie techniczne pojazdu – najważniejsze informacje

Choć większośc kierowców jest zobowiązana do przeprowadzenia badania technicznego pojazdu raz na 12 miesięcy, istnieją pewne wyjątki. Dotyczy to właścicieli nowych aut – ich posiadacze zobowiązani są do przeprowadzenia przeglądu po 3 latach od pierwszej rejestracji. Następne badanie dokonywanie jest po 2 latach, a kolejne – zgodnie z ogólnymi zasadami – raz na rok. To właśnie badanie techniczne pojazdu ma celu sprawdzenie, czy dane auto jest w na tyle dobrym stanie, że może bezpiecznie poruszać się po drogach.

Jaka kara za brak przeglądu?

Po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu i uzyskaniu przez auto wyniku pozytywnego, czyli po dopuszczeniu go do ruchu, pracownik stacji diagnostycznej umieszcza pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. W razie kontroli policyjnej sprawdzana jest między innymi ważność badania – jeśli jest nieaktualne, pojazdu uznawany jest za niesprawny, a kierowca w większości przypadków otrzymuje mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo policja odbiera mu dowód rejestracyjny, którego odzyskanie możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu.

Badanie techniczne pojazdu po terminie

Obecnie większość stacji kontroli pojazdów wysyła swoich klientom SMS-y z informacją o konieczności przeprowadzenia kolejnego badania. Jeśli jednak kierowca mimo to zapomni o przeglądzie, będzie musiał zapłacić nieco więcej. W przypadku przekroczenia terminu o 30 dni cena przeglądu wynosić będzie 126 złotych, a po upływie 45 dni – nawet 150 zł.

Co zrobić, jeśli samochód nie przeszedł badania?

Zdarza się, że auto jest na tyle stare lub uszkodzone, że pracownicy stacji kontroli pojazdów nie chcą dopuścić go do ruchu. Wtedy nie umieszczają oni pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, a właściciel pojazdu otrzymuje specjalne pismo, na podstawie którego może poruszać się autem jeszcze przez kilka dni. W tym czasie zobowiązany jest do przeprowadzenia niezbędnych napraw, po których samochód zostanie dopuszczony do ruchu. Jeśli tego nie zrobi, dalsze użytkowanie pojazdu nie będzie możliwe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda wada, wykryta w trakcie badania pojazdu, zgłaszana jest do systemu CEPiK. Oznacza to, że kierowca nie może udać się na inną stację, licząc na to, że usterka nie zostanie wykryta.

Jak wygląda badanie techniczne pojazdu?

Każdy kierowca, który kiedykolwiek odwiedził stację kontroli pojazdów w celu zrobienia przeglądu, dobrze wie, jak wygląda takie badanie. Obowiązują tutaj ściśle określone procedury. Pracownicy stacji sprawdzają między innymi

 • oświetlenie – czy działają wszystkie światła, czy są odpowiednio ustawione,
 • stan silnika i emisję spalin,
 • układ hamulcowy, kierowniczy i wydechowy,
 • elementy nośne nadwozia,
 • stan zawieszenia,
 • stan opon,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • wyposażenie auta – m.in. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy.

Osoba, która przeprowadza badanie, może również sprawdzić zgodność numeru VIN na aucie z danymi w dowodzie rejestracyjnym. Zdarza się oczywiście, że w czasie przeglądu okaże się, że w samochodzie nie działa jedna z żarówek lub inna drobnostka – nie zawsze musi to oznaczać, że auto nie przejdzie badania. Z reguły pracownicy stacji proszą wtedy o szybką naprawę usterki – w końcu tego rodzaju rzeczy moga zdarzyc się w każdej chwili i wcale nie oznaczają, że pojazd nie nadaje się do jazdy po drogach. Jeśli jednak usterka jest poważna, nie należy liczyć na to, że pozostanie ona niezauważona w czasie badania. O wiele lepiej udać się do warsztatu szybciej i naprawić auto, aby w czasie badania technicznego pojazdu było ono w 100% sprawne. W ten sposób można oszczędzić sobie sporo stresu oraz wydatków podczas kolejnych wizyt na stacji kontroli pojazdów.

Ile kosztuje badanie?

Cena badania technicznego pojazdu ustalana jest przez Ministerstwo Infrastruktury. Jest ona zależna od rodzaju pojazdu. W 2020 roku za przegląd zapłacimy:

 • 98 zł w przypadku samochodów osobowych,
 • 162 zł – pojazdy zasilane gazem,
 • 62 zł – badanie techniczne motocykla,
 • 153 zł – samochód ciężarowy.

Uwaga: opłaty należy dokonać przed przeprowadzeniem badania. Nawet jeśli pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu, kwota ta nie zostanie zwrócona. Co więcej, podczas kolejnego badania, na przykład po naprawie auta, konieczne będzie dokonanie kolejnej opłaty. Z reguły jednak będzie to badanie pojedynczego elementu, co może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Gdzie zrobić przegląd auta?

Badanie techniczne pojazdu może zostać wykonane na dowolnej stacji kontroli pojazdów. Obecnie tego typu stacje znajdują się w większości miejscowości, również tych mniejszych. Stacje kontroli pojazdów dzielą się na podstawowe i okręgowe. Na tych pierwszych można dokonać przeglądu auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Pozostałe pojazdu badane są na stacjach okręgowych. Zdarza się jednak, że samochody osobowe również muszą zostać zbadane na stacji okręgowej. Jest to konieczne na przykład po wypadku samochodowym, po zmianach konstrukcyjnych lub gdy auto było po raz pierwszy zarejestrowane za granicą.

Badanie techniczne pojazdu – podsumowanie

Regularne badanie techniczne pojazdu to obowiązek każdego kierowcy. Na szczęście jego cena nie jest wysoka, a w sytuacji, kiedy auto jest w dobrym stanie, badanie nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Warto pamiętać o tym, aby przeglądu dokonywać w terminie. W końcu nie chodzi tylko o pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, ale też o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty