Kiedy mogę postawić blokadę parkingową?
Regularnie zdarzają Ci się sytuacje, kiedy wracasz do domu i widzisz, że po raz kolejny ktoś zaparkował na Twoim prywatnym miejscu parkingowym? Kupując miejsce parkingowe naziemne miałeś nadzieję, że zawsze będzie na Ciebie czekało, jednak okazało się, że bardzo często jest ono zajęte przez inne auto? Rozwiązaniem może być blokada parkingowa. Sprawdź, kiedy możesz ustawić taką blokadę!
Ktoś zajął moje miejsce parkingowe! Co robić?
Choć wydawałoby się, że zakup miejsca parkingowego naziemnego to rozwiązanie odwiecznego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. W większości przypadków na nowoczesnych osiedlach miejsca parkingowe są oznaczone specjalnymi numerami, tak aby kierowca wiedział, które miejsce należy do niego.
Niestety, bardzo często zdarza się, że inni kierowca zajmują czyjeś prywatne miejsce. Powodem tego może być albo nieświadomość – w końcu przez wiele lat na parkingach pod blokiem parkowano tam, gdzie było wolne. Inną przyczyną jest… brak wolnych miejsc, a przecież auto trzeba gdzieś zostawić. Niestety, jeśli kierowca wydał kilkanaście tysięcy na miejsce naziemne, a jest ono regularnie zajęte przez inny samochód, to ma pełne prawo do tego, aby zacząć działać.
Odpowiednie oznaczenie miejsca parkingowego
No właśnie – tylko co może zrobić taki kierowca? Wiele osób decyduje się na wezwanie policji lub straży miejskiej. Niestety, służby nie zawsze będą uprawnione do tego, aby cokolwiek zrobić. Jeśli na przykład miejsce parkingowe nie będzie odpowiednio oznaczone, to ani funkcjonariusze, ani kierowca, nie mają zbyt dużego pola manewru.
W takiej sytuacji należy zgłosić się do zarządcy terenu i wnioskować o to, aby miejsca parkingowe zostały odpowiednio oznaczone. Jeżeli miejsce parkingowe zostanie oznaczone, to znaczy pojawi się tam informacja, że parking jest prywatny i przeznaczony jedynie dla osób posiadających odpowiedni identyfikator, to być może problem zajmowania miejsca przez osoby postronne zniknie. W takiej sytuacji policja lub straż miejska będzie też mogła podjąć interwencję.
Jeśli to nie pomoże lub oznaczenia się nie pojawią, warto zastanowić się nad ustawieniem blokady parkingowej.
Blokada parkingowa – kiedy można ją zamontować?
Najważniejsza informacja jest taka, że właściciel miejsca parkingowego nie ma pełnej dowolności, jeśli chodzi o korzystanie z blokady parkingowej. Choć miejsce naziemne jest jego prywatną własnością, przed ustawieniem blokady zobowiązany jest do uzyskania zgody od zarządcy terenu. Należy więc zgłosić się do spółdzielni, która albo wyrazi zgodę, albo skieruje kierowcę do odpowiedniej osoby, która będzie uprawniona do tego, aby tę zgodę wyrazić.
Oczywiście jeśli miejsce znajduje się na Twojej prywatnej posesji, możesz zamontować blokadę bez pytania kogokolwiek o zgodę. Jeśli jednak jest to parking, na przykład na osiedlu, zgoda od właściciela terenu lub zarządcy jest niezbędna.
Jaką blokadę parkingową warto wybrać?
Blokady parkingowe są ogólnodostępne. Taką blokadę można kupić w każdym markecie budowlanym, a także w sklepach internetowych czy na serwisach aukcyjnych. Nie warto jednak wybierać pierwszej lepszej, a przede wszystkim najtańszej blokady! Dlaczego? Otóż jeśli za każdym razem, kiedy będzie wyjeżdżał z parkingu lub wracał na niego, będziesz musiał siłować się z blokadą, to raczej nie będzie zadowolony z takiego rozwiązania. Lepiej postawić tutaj na jakość, tak aby obsługa blokady – szczególnie w zimowe, mroźne poranki – była całkowicie bezproblemowa.
Rodzaje blokad parkingowych
Istnieje kilka rodzajów blokad parkingowych. Najbardziej popularne, z uwagi na niską cenę i dużą skuteczność, są blokady składane. Mogą one mieć różnorodne kształty, m.in. kształt motyla, mewy czy litery U. Może to być również słupek. Do ich obsługi wystarczy kłódka i kluczyk. Niestety, za każdym razem trzeba taką blokadę rozłożyć i złożyć samodzielnie, co nie jest zbyt wygodną opcją.
Innym rodzajem są blokady parkingowe automatyczne, sterowane na przykład przy pomocy pilota lub aplikacji. Aby złożyć i rozłożyć taką blokadę, nie musisz wysiadać z samochodu. To bardzo wygodne rozwiązanie, choć cena takiej blokady jest oczywiście nieco wyższa. Dobrej jakości blokadę na pilota można kupić za około 400-500 zł. Co ważne, blokadę taką można również złożyć ręcznie.
Kiedy można postawić blokadę parkingową – podsumowanie
Choć zakup miejsca parkingowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś inny zajmie to miejsce. Warto więc zastanowić się nad skutecznym rozwiązaniem tego problemu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy miejsca są prawidłowo oznaczone, a jeśli nie, to zwrócić się z taką prośbą do zarządcy terenu. A jeśli to nie pomoże, to najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie blokady parkingowej. To prosty, ale bardzo skuteczny sposób na to, aby Twoje miejsce parkingowe czekało puste za każdym razem, kiedy wrócisz do domu.