Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Brexit – Zielona Karta czy Ubezpieczenie OC? Jaka polisa będzie potrzebna w Wielkiej Brytanii?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Brexit – Zielona Karta czy Ubezpieczenie OC? Jaka polisa będzie potrzebna w Wielkiej Brytanii?

Często jeździsz do Wielkiej Brytanii, a może dopiero planujesz taki wyjazd? Jeśli tak, to prawdopodobnie zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem samochodu. Niedawny Brexit spowodował wiele komplikacji, także jeśli chodzi o ubezpieczenie pojazdów. Czy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dalej będzie obowiązywało tam ubezpieczenie OC i będzie można wjechać, mając tylko polską polisę? A może potrzebna będzie Zielona Karta lub inny dokument?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy podczas odwiedzania Wielkiej Brytanii wystarczy ubezpieczenie OC?

To pytanie, które obecnie zadaje sobie wielu kierowców. Dotychczas kwestia ta nie budziła żadnych wątpliwości. Jako że Wielka Brytania należała do Unii Europejskiej, kierowcy mogli swobodnie poruszać się po niej własnymi samochodami, mając przy sobie zakupione w Polsce ubezpieczenie OC. Takie rozwiązanie wiele ułatwiało, ponieważ przed krótkim wyjazdem do Wielkiej Brytanii nie trzeba było przygotowywać żadnych dokumentów czy kupować innej polisy.

28 czerwca 2020 roku Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wydało oświadczenie, w którym oznajmiło, że „Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie będzie miał wpływu na dokumenty ubezpieczeniowe uprawniające polskich kierowców do poruszania się po tamtejszych drogach. W dalszym ciągu, aby wjechać swoim pojazdem na terytorium Zjednoczonego Królestwa wystarczy polskie OC". Warto dodać, że Biuro Narodowe Ubezpieczycieli z Wielkiej Brytanii jest sygnatariuszem tzw. Porozumienia Wielostronnego. Oznacza to, że w kraju tym respektowane jest OC z pozostałych państw, które także należą do Porozumienia. Polscy kierowcy muszą więc mieć przy sobie tylko OC. Dotychczas z Wielkiej Brytanii nie spłynęły żadne informacje, jakoby stan ten miał ulec zmianie.

Niektórzy przewidują jednak, że Brexit może ograniczyć swobodę transgranicznego przemieszczania się pojazdów. Choć na ten moment są to tylko spekulacje, niektórzy kierowcy już dzisiaj nie wiedzą, czy wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, wystarczy mieć przy sobie polskie OC. Może to powodować spory niepokój – w razie wypadku lub nawet drobnej stłuczki może się okazać, że wypłata odszkodowania będzie powodowała problemy. A przecież żaden kierowca nie chce ryzykować.

A może potrzebna będzie Zielona Karta?

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy kierowcy, którzy będą chcieli odwiedzić Wielką Brytanię własnym samochodem, będą musieli mieć Zieloną Kartę. Przypomnijmy, że Zielona Karta to specjalny międzynarodowy certyfikat, który potwierdza posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. W sytuacji, kiedy kierowca będzie miał wypadek lub stłuczkę w innym kraju, może łatwo potwierdzić fakt, że ma wykupione ubezpieczenie, a także może ubiegać się o odszkodowanie. System Zielonej Karty obowiązuje między innymi na Ukrainie, w Rosji, w Mołdawii, Macedonii, Maroko czy na Białorusi, a także w kilku innych krajach.

Czy w Wielkiej Brytanii także będzie potrzebna Zielona Karta? To zależy od tego, jaka będzie decyzja brytyjskiego rządu i jak postanowi Komisja Europejska. Prawdopodobnie już niebawem się o tym przekonamy.

Choć kwestia ta do tej pory pozostała nierozwiązana, dobrym pomysłem jest, aby kierowcy, którzy wybierają się do Wielkiej Brytanii, zadbali o Zieloną Kartę. W większości towarzystw ubezpieczeniowych dokument ten może otrzymać za darmo, a często także całkowicie od ręki. Istnieje także opcja wysłania go pocztą do domu. Biorąc pod uwagę, że kwestia ta budzi wiele wątpliwości oraz że wyrobienie Zielonej Karty nie jest problematyczne, warto przed wyjazdem zadbać o dokument i mieć go przy sobie w czasie podróży.

Podsumowanie

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej budzi wiele wątpliwości, również wśród Polaków. Dotyczą one między innymi kwestii ubezpieczenia komunikacyjnego. Na ten moment jednak nic się nie zmienia, co oznacza, że wystarczy mieć przy sobie ważne ubezpieczenie OC. Niemniej jednak osoby, które planują wyjazd w przyszłości, mogą rozważyć wyrobienie Zielonej Karty. Nawet jeśli nie będzie ona przydatna w Wielkiej Brytanii, może okazać się niezbędna w czasie podróży do innych krajów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty