CEPiK - jak sprawdzić auto i prawo jazdy?

Nie ma chyba kierowcy, który nigdy w życiu nie słyszałby o systemie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To źródło wielu ciekawych informacji – można w nim sprawdzić prawo jazdy, historię pojazdu, liczbę punktów karnych. Baza danych systemu CEPiK jest dostępna bezpłatnie, co pozwala szybko i w dowolnej chwili na sprawdzanie uprawnień kierowcy czy sprawdzanie przebiegu przez internet. Dowiedz się, czym dokładnie jest CEPiK, jakie jeszcze dane można w nim znaleźć, kiedy warto z niego skorzystać oraz najważniejsze: jak sprawdzić w CEPiK auto i prawo jazdy.
Co to jest CEPiK?
CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, dostępna jest na stronie www.cepik.gov.pl oraz za pośrednictwem innych serwisów rządowych w domenie gov.pl. W systemie gromadzone są dane na temat pojazdów i ich właścicieli. Powstał on po to, aby ograniczyć nieprawidłowości, związane z rynkiem samochodowym. Obecnie informacje w CEPiK dostępne są zarówno dla osób fizycznych, jak i dla policji, prokuratury czy innych instytucji kontrolnych. Obywatele i przedsiębiorcy, którzy zajmują się na przykład handlem samochodami, mogą skorzystać między innymi z takich opcji, jak **sprawdzanie historii pojazdu **czy sprawdzanie punktów karnych.
W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców gromadzone są duże ilości informacji, dotyczących między innymi terminu ważności ubezpieczenia OC i badania technicznego, przebiegu, poprzednich właścicieli. Oprócz tego CEPiK zawiera informacje na temat kierowców, posiadanych przez nich lub utraconych uprawnień, na przykład utraty prawa jazdy kat. B na okres trzech miesięcy.
Kiedy warto skorzystać z CEPiK?
Wielu kierowców korzysta z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w celu sprawdzenia ilości posiadanych punktów karnych - to opcja, która może przydać się w sytuacji, gdy nie pamiętamy, ile czasu minęło od popełnienia wykroczenia i nie jesteśmy w stanie ocenić, **kiedy wygasają punkty karne **zgromadzone na naszym koncie.
Do CEPiK warto zajrzeć po informacje również w sytuacji, **kiedy chcemy kupić samochód **- wystarczy poprosić sprzedawcę o numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji aby poznać przydatne szczegóły z historii pojazdu.
System CEPiK sprawdzi się również przed podróżą autobusem, szczególnie jeśli stan techniczny pojazdu budzi niepokój – wystarczy że wpiszesz numer rejestracyjny autokaru aby uzyskać informacje na temat ważności OC i badania technicznego.
Dane pojazdów i kierowców zgromadzone w CEPiK przydadzą się też w sytuacji gdy dojdzie do stłuczki czy wypadku, a **kierowca nie posiada przy sobie dokumentów **takich jak prawo jazdy, **dowód rejestracyjny **czy **potwierdzenie OC **– od grudnia 2020 wożenie żadnego z tych dokumentów nie jest obowiązkowe, a wszystkie informacje potrzebne do spisania oświadczenia sprawcy o zdarzeniu drogowym oraz upewnienia się, że auto ma ważne OC, a kierowca - ważne uprawnienia można uzyskać dysponując telefonem z internetem.
Jak sprawdzić prawo jazdy w CEPiK?
Aby** sprawdzić ważność prawa jazdy w CEPiK **wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl, a następnie kliknąć sekcję “Kierowcy i pojazdy”. Na liście dostępnych usług w sekcji Prawo jazdy znajdziesz link “Sprawdź uprawnienia kierowcy (usługa online)”.
Dane potrzebne do **sprawdzenia prawa jazdy w CEPiK **to:
- imię
- nazwisko
- numer blankietu prawa jazdy \
W odpowiedzi po **sprawdzeniu uprawnień w CEPiK **otrzymasz następujące dane:
- data ważności dokumentu
- organ wydający dokument
- stan dokumentu (wydany, zatrzymany)
- posiadane kategorie uprawnień \
Jak sprawdzić punkty karne w CEPiK?
**Sprawdzanie punktów karnych online **możliwe jest bezpłatnie na stronie obywatel.gov.pl – do wykonania tej czynności potrzeba profilu zaufanego.
Po wejściu na stronę obywatel.gov.pl klikamy sekcję “Kierowcy i pojazdy”, a następne w link “Sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”. Niebieski przycisk “Sprawdź swoje punkty karne” na następnej stronie prowadzi nas do logowania profilem zaufanym przez e-mail lub system bankowy. Wniosek o dostęp do usługi należy potwierdzić autoryzując podpisem elektronicznym lub kodem autoryzacyjnym z aplikacji banku – po potwierdzeniu ukaże się nam strona z następującymi informacjami:
-
imię i nazwisko
-
numer PESEL
-
liczba **aktywnych punktów karnych **(takich, za które przyjąłeś mandat) i czas do ich wygaśnięcia lub informacja, że na dany dzień nie ma cię w systemie punktowym
-
liczba **tymczasowych punktów karnych **(takich, za które nie przyjąłeś mandatu i zostaną dopisane do twojego konta dopiero po wyroku sądu) \
-
lista naruszeń prawa, za które nałożono aktywne punkty karne wraz ze szczegółowymi okolicznościami (data, miejsce, złamany przepis, pojazd, którym dokonano naruszenia)
-
link do pobrania dokumentu w PDF (ma on charakter jedynie informacyjny, nie jest dokumentem urzędowym)
Co oznacza informacja, że** nie ma cię w systemie punktowym**? Są trzy możliwości:
- nie masz punktów karnych lub nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji prowadzonej przez policję
- masz przekroczony limit 24 punktów karnych (20 punktów karnych — jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok)
- nie masz uprawnień do prowadzenia pojazdów
Zazwyczaj zdobyte punkty są widoczne na koncie maksymalnie w ciągu kilku dni. W systemie nie są widoczne archiwalne punkty karne.
Jak sprawdzić auto w CEPiK?
Jak sprawdzić przebieg w CEPiK? Tak istotne informacje o pojeździe możliwe są do uzyskania **bezpłatnie **na działającej od 2014 roku bezpłatnej rządowej stronie Historiapojazdu.gov.pl. Usługa pozwala w kilka sekund wygenerować **raport z bazy CEPiK **zawierający następujące dane:
- liczba byłych i obecnych właścicieli pojazdu w kraju
- ważność polisy OC
- ważność i termin badania technicznego
- stan licznika przy każdym badaniu technicznym (dane gromadzone od 2014 r.)
Do uzyskania informacji potrzebne są:
- numer rejestracyjny
- numer VIN
- data pierwszej rejestracji
Po wpisaniu tych danych należy kliknąć przycisk "Sprawdź pojazd".
Jeśli interesujący nas pojazd ma polskie numery rejestracyjne, naszym oczom ukaże się podsumowanie zawierające:
- markę i model
- pojemność silnika i typ paliwa
- rok produkcji
- VIN
- informacje o ważności OC
- informacje o ważności badania technicznego
- ostatni zapisany stan licznika
- status rejestracji
Jeśli auto pochodzi z importu, możesz również sprawdzić, jakie informacje odnotowano o nim w zagranicznych bazach danych. Poniżej ramki z danymi znajdziesz **trzy przyciski **– interesuje nas ostatni, czyli **"Dane zagraniczne" – **po jego kliknięciu ukaże się link generujący zapytanie do zewnętrznych baz danych. Po automatycznym odświeżeniu strony pod przyciskami pojawią się kolejne dwa: "Dane Carfax" i **"Dane autoDNA" **– w zależności od kraju pochodzenia dane pojawią się we właściwej rubryce. Lista ryzyk zawiera takie pozycje jak:
- kradzież
- złomowanie
- uszkodzenie
- rozbieżność drogomierza
- niedopuszczenie do ruchu
- służba jako taxi
- szkoda całkowita
- błąd cyfry kontrolnej VIN
- akcje serwisowe
Jeśli wszystko jest w porządku, przy danej pozycji będzie widniał "ptaszek" w zielonym kółeczku, jeśli zaś baza zawiera jakieś niepokojące dane – poinformuje nas o tym wykrzyknik w czerwonym kółeczku.
Jeśli **sprawdzanie pojazdu w CEPiK **dotyczy auta, które nie ma polskich numerów rejestracyjnych, należy wpisać zagraniczny numer widoczny na tablicach. System wyświetli **komunikat o braku pojazdu w CEP w niebieskiej ramce, będący jednocześnie klikalnym linkiem do logowania profilem zaufanym. **Po uwierzytelnieniu i potwierdzeniu tożsamości strona HistoriaPojazdu.gov.pl wróci do nas w okrojonej formie – niestety nie wyświetli podstawowych danych pojazdu (marka, model, przebieg, badanie techniczne, OC), ale jedynie sekcję "Dane zagraniczne" z ryzykami odnotowanymi w zagranicznych bazach danych.
Jak uzyskać dane z CEPiK w telefonie?
Dostęp do danych z bazy CEPiK w telefonie zapewnia rządowa aplikacja mObywatel. Są to zarówno dane kierowców jak i pojazdów, dostępne dla ich właścicieli.
Od grudnia 2020 Ministerstwo Cyfryzacji wzbogaciło aplikację o sekcję mPrawo Jazdy, która pozwala **sprawdzić stan posiadanych uprawnień **do prowadzenia pojazdów – widać w niej, które kategorie ma dany kierowca, kiedy uzyskał uprawnienia i czy nie są zatrzymane lub zawieszone. Aplikacja dostępna na smartfony z systemami Android i iOS wymaga jednokrotnego **logowania profilem zaufanym **– po potwierdzeniu tożsamości kolejne logowania odbywają się za pomocą hasła lub odcisku palca (biometrycznie).
Wraz z sekcją mPrawo Jazdy aplikacja automatycznie pobiera usługę Punkty karne, dostępną z menu głównego mObywatel. Wejście w tę sekcję skutkuje otrzymaniem takich samych informacji jak podczas korzystania z obywatel.gov.pl, jednak bez możliwości generowania pliku PDF ze stanem konta punktowego.
Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem jakiegokolwiek zarejestrowanego w Polsce pojazdu, zobaczysz w aplikacji mObywatel szczegółowe dane na jego temat. Sekcja **mPojazd zawiera znacznie więcej informacji z CEPiK niż HistoriaPojazdu.gov.pl **- oprócz potwierdzeń OC i badania technicznego również będą tam dostępne:
- szczegółowy numer polisy
- data zawarcia umowy ubezpieczenia
- data początku okresu ubezpieczenia
- data końca okresu ubezpieczenia
- informacja, czy dowód rejestracyjny jest wtórnikiem
- nazwa organu wydającego dowód rejestracyjny
- pochodzenie pojazdu
- oryginalność tabliczki znamionowej
- oryginalność wybitego numeru VIN
- czy auto posiada hak
- czy auto ma katalizator
- masa własna
- dopuszczalna masa całkowita
- dopuszczalna ładowność
- maksymalna masa przyczepy z hamulcem / bez hamulca
- liczba miejsc
- największy dopuszczalny nacisk osi
- seria i numer karty pojazdu
- data wydania karty pojazdu
I wiele innych jeszcze bardziej szczegółowych parametrów technicznych. Aplikacja przypomni ci też o zbliżającym się terminie przeglądu czy wygaśnięcia OC.