Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców CEPiK – jak z niej korzystać?

Nie ma chyba kierowcy, który nigdy w życiu nie słyszałby o systemie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Mimo to większość z nas nigdy tam nie zaglądała – a szkoda, bo CEPiK potrafi być źródłem wielu ciekawych informacji. Sprawdź, czym dokładnie jest CEPiK, jakie dane można w nim znaleźć i kiedy warto z niego skorzystać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

CEPiK – co to jest?

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, dostępna jest na stronie www.cepik.gov.pl. W systemie gromadzone są dane na temat pojazdów i ich właścicieli. Powstał on po to, aby ograniczyć nieprawidłowości, związane z rynkiem samochodowym. Obecnie informacje w CEPiK dostępne są zarówno dla osób fizycznych, jak i dla policji, prokuratury czy innych instytucji. Obywatele i przedsiębiorcy, którzy zajmują się na przykład handlem samochodami, mogą skorzystać między innymi z takich opcji, jak sprawdzanie historii pojazdu, sprawdzanie punktów karnych czy stanu licznika pojazdu.

W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców gromadzone są duże ilości informacji, dotyczących między innymi podstawowych informacji na temat pojazdu, terminu ważności ubezpieczenia OC i badania technicznego, przebiegu, poprzednich właścicielach. Oprócz tego CEPiK zawiera informacje na temat kierowców, posiadanych przez nich uprawnień lub utraconych uprawnień, na przykład odebrania prawa jazdy kat. B na okres trzech miesięcy.

Co można sprawdzić w CEPiK?

CEPiK to źródło wielu informacji, które mogą okazać się bardzo przydatne również dla osób prywatnych. Co można sprawdzić w CEPiK?

  • historię pojazdu – CEPiK pozwala na szybkie zweryfikowanie informacji na temat samochodu. Jeśli planujesz zakup auta i posiadasz jego numer VIN, możesz sprawdzić historię pojazdu, jego przebieg, dotychczasowych właścicieli itp. CEPiK zawiera również informację na temat tego, czy dany pojazd został skradziony. To prosty sposób na sprawdzenie, czy osoba, która sprzedaje używane auto, podaje prawdziwe informacje,
  • punkty karne – jeśli dostałeś kilka mandatów i nie wiesz, ile punktów karnych zgromadziło się na Twoim koncie lub zastanawiasz się, kiedy minie rok od wystawienia mandatu, możesz to sprawdzić w CEPiK. Aby to zrobić, musisz posiadać profil zaufany,
  • Mój Pojazd – usługa przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli samochodów. Możesz tu sprawdzić stan licznika, termin ważności OC lub badania technicznego, dane techniczne czy dane o zarejestrowanych usterkach,
  • Bezpieczny Autobus – jeśli Twoje dziecko wybiera się na autobusową wycieczkę szkolną, możesz sprawdzić pojazd w CEPiK. Wystarczy podać numer rejestracyjny, aby uzyskać informację o OC, badaniu technicznym czy rok produkcji i przebiegu,
  • dane na temat konkretnego pojazdu lub jego właściciela – możesz również złożyć wniosek o udostępnienie danych. Koszt wynosi około 30 zł. Możesz skorzystać z tej usługi na przykład w sytuacji, kiedy Twoje auto zostanie uszkodzone, a Ty będziesz chciał namierzyć kierowcę na podstawie numerów tablic rejestracyjnych,
  • dane statystyczne – jeśli piszesz artykuł lub prowadzisz badania, może złożyć wniosek o dane statystyczne, zgromadzone w CEPiK.

Kiedy warto skorzystać z CEPiK?

Sytuacji, w których Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców okazuje się przydatna, może być wiele. Większość kierowców korzysta z CEPiK w celu sprawdzenia ilości posiadanych punktów karnych, jednak warto zajrzeć po informacje również w sytuacji, kiedy chcemy kupić samochód. Wystarczy poprosić sprzedawcę o numer rejestracyjny i numer VIN. Jeśli nie zechce on podać tych danych, prawdopodobnie informacje zawarte w ogłoszeniu nie są zgodne z prawdą.

CEPiK sprawdzi się również wtedy, kiedy zechcesz sprzedać swoje auto. Wystarczy, że skorzystać z opcji Mój Pojazd, aby sprawdzić najważniejsze informacje na temat auta, które następnie możesz umieścić w ogłoszeniu. Pamiętaj jednak, aby podawać dane na temat przebiegu aktualnego, a nie tego, który znajduje się w CEPiK.

System CEPiK sprawdzi się również przed podróżą autobusem, szczególnie jeśli stan techniczny pojazdu budzi Twój niepokój. Co istotne, możesz również poprosić o udostępnienie danych na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu – w ten sposób możesz dotrzeć do osoby, która uszkodziła Twoje auto, jednak nie zanotowałeś więcej informacji niż numer rejestracyjny.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – podsumowanie

Jak widać, CEPiK to bardzo nowoczesny system, który zawiera wiele przydatnych dla kierowców informacji. Warto pamiętać o możliwości skorzystania z szeregu darmowych usług – w przypadku większości z nich wystarczy posiadanie profilu zaufanego, który można założyć online – na przykład przy pomocy konta bankowe, które pozwala na szybkie zweryfikowanie tożsamości. Pamiętaj, że większość danych na temat Twojego samochodu jest dostępna w CEPiK, dlatego zatajanie jakichkolwiek informacji w czasie badania lub kontroli policyjnej może bardzo szybko wyjść na jaw.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty