Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ile kosztują autostrady w Polsce w 2021 roku?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Ile kosztują autostrady w Polsce w 2021 roku?

Planujesz dalszą podróż i chcesz zapewnić sobie komfort, dlatego zdecydowałeś się na jazdę jedną z polskich autostrad? Na wielu odcinkach autostrady w Polsce są płatne. Sprawdź, ile kosztują autostrady w Polsce w 2021 roku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Od czego zależy cena przejazdu autostradą?

Cena za autostradę zależy od dwóch elementów: od kategorii pojazdu oraz od tego, jaka będzie długość przejechanego odcinka. Przy wjeździe na autostradę lub na odcinek płatny autostrady kierowca musi pobrać bilet, a kiedy z niej zjeżdża, musi dokonać odpowiedniej opłaty. Alternatywą jest korzystanie z systemu AmberOne, gdzie samochód rozpoznawany jest po tablicach rejestracyjnych, dzięki czemu nie trzeba pobierać biletu i dokonywać płatności. Opłata pobierana jest z konta, przypisanego do danych tablic rejestracyjnych.

Jeśli chcesz mieć pewność, ile zapłacisz za autostradę, upewnij się, do jakiej kategorii należy Twój pojazd. Możesz to sprawdzić w poniższej tabeli.

Autostrada A1

Na autostradzie A1 znajduje się dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Autostrada A1 płatna jest na odcinku Rusocin – Nowa Wieś. Jeśli chodzi o taryfikator A1, Minister Finansów ustala stawki za przejechanie 1 km. Są one następujące:

  • kategoria 1 – 0,16 PLN,
  • kategoria 2 – 0,38 PLN,
  • kategoria 3 0,38 PLN,
  • kategoria 4 – 0,38 PLN,
  • kategoria 5 – 10 x stawka dla kat. 1.

Za przejazd na tym odcinku należy zapłacić 29,90 zł w przypadku pojazdów z kat. 1, pojazdów kat.2 – 71 zł, a kat. 5 – 298, 90 zł.

Autostrada A2

Na autostradzie A2 należy zapłacić za przejazd na odcinku odcinek Konin - Świecko (z wyłączeniem odcinka pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód). Trasa pojazdem z kategorii 1 na odcinku Konin – Świecko będzie kosztowała 87 zł, a szacowana długość trasy to 268 km. W przypadku pojazdów z kat. 2, 3 i 4 opłata wyniesie 142 zł, a z kategorii 5 – 730 zł. Uwaga, wskazane koszty dotyczą jedynie odcinka zarządzanego przez spółkę Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Wielkopolska II SA.

Autostrada A4

Za przejazd autostradą A4 należy zapłacić na odcinku Kraków – Katowice. Przejazd całą trasą pojazdem kat. 1 będzie kosztował 24 zł. W przypadku pojazdów kat. 2, 3 i 4 kosztował będzie 40 zł, a kat. 5 – 70 zł. Cena ta dotyczy płatności manualnych – kartą i gotówką. Jeśli zdecydujesz się na płatność np. A4 Go, to cena za przejazd wyniesienie 60 zł – ponieważ ten system płatności jak na razie dostępny jest tylko dla pojazdów kategorii 5.

Nowy system poboru opłat na autostradach – od kiedy?

Jeśli często korzystasz z autostrad, to pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się stać w korkach do bramek. Niestety, jest to jeden z największych minusów autostrad – szczególnie jeśli natężenie ruchu jest bardzo duże. Niedługo jednak sytuacja ta się zmieni. Jeszcze w 2021 roku wprowadzone zostaną zmiany. Dokładnie od 1 grudnia 2021 r. problem korków zniknie na "rządowych" autostradach, gdzie za pobór opłat odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. Szlabany i bramki znikną na odcinkach Konin – Stryków o długości 99 km (A2) i Wrocław – Sośnica o długości 162 km (A4). Płatność na autostradach będzie możliwa na dwa sposoby – przez zakup biletu lub przez system e-Toll. System ten będzie sprawdzał, czy samochód ma opłacony przejazd.

Ile kosztują autostrady w Polsce – podsumowanie

Ceny autostrad w Polsce są mocno zróżnicowane, a przejazd autostradą A2 należy do jednego z najdroższych w całej Europie. Niemniej jednak jazda autostradą gwarantuje ogromny komfort i bezpieczeństwo, więc warto zdecydować się na nią, jeśli mamy do pokonania dłuższy odcinek.

Źródło:

a1.com.pl/oplaty-a1/oplaty/

www.autostrada-a2.pl/

www.autostrada-a4.com.pl/

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty