Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Ceny OC w Polsce (Marzec 2021)

Choć pandemia wielu z nas dała się we znaki, w 2020 roku kierowcy nie mieli powodu do narzekań. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC spadły w porównaniu do 2019 roku. Jak się okazuje, na początku 2021 roku kierowcy również mają powody do zadowolenia. Ceny OC w Polsce utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. Sprawdź, jakie są ceny ubezpieczenia w 2021 roku i upewnij się, że nie przepłacasz! W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że porównywanie cen się opłaca – szczególnie jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ceny OC w 2020 roku były stabilne

Pomimo licznych zawirowań w 2020 roku, wywołanych przede wszystkim pandemią koronawirusa, sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych była zaskakująco stabilna. Choć w pierwszej połowie 2020 roku wiele osób obawiało się, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia wzrosną, tak się nie stało. Kierowcy mogli więc odetchnąć. Poprzedni rok nie przyniósł ani gwałtownych wzrostów cen OC, ani też ich spadków.

Według danych kalkulatora OC Porówneo, średnia cena składki OC w 2020 roku wynosiła 617 zł. Mężczyźni płacili za OC średnio 614 zł, natomiast kobiety – 640 zł. Stabilizacja cen nadal zaskakuje ekspertów z uwagi na fakt, ze rynek nadal jest dość nieprzewidywalny. Być moe stabilizacja cen wynika z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji klientów. Nie jest tajemnicą, że siła nabywcza Polaków jest coraz mniejsza, z uwagi na trudną sytuacją gospodarczą. Może to być jedna z przyczyn, dla których firmy ubezpieczeniowe nie zdecydowały się na podniesienie cen obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W przypadku których marek samochodowych OC w 2020 roku było najtańsze?

Jedną z najważniejszych informacji dla kierowców jest to, jaka jest średnia cena ubezpieczenia OC dla konkretnej marki pojazdu. Wiele osób już przed zakupem samochodu sprawdza tę informację, aby wiedzieć, na jakie koszty należy się przygotować. W przypadku jakich marek kierowcy w 2020 roku mogli liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC?

 • Smart – 486 zł,
 • Dacia – 488 zł,
 • Suzuki – 541 zł,
 • Fiat – 574 zł,
 • Kia – 580 zł.

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili właściciele pojazdów takich marek, jak Dodge, Citroen, Hyundai i Skoda. Należy jednak pamiętać, że na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele innych czynników – nie tylko marka, ale też miejsce zamieszkania, wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą, a także spowodowane stłuczki. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najtańsze OC kierowcom, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą.

Ceny OC w 2021 roku – dobra wiadomość dla kierowców

Kierowcy z pewnym niepokojem oczekiwali na informacje o tym, jakie będą ceny OC w 2021 roku. Eksperci nie mieli pewności co do tego, jak zachowają się towarzystwa ubezpieczeniowe – czy nadal oferować będą tanie OC, czy może postanowić podnieść ceny? Z danych Porówneo wynika, że ceny OC na początku 2021 roku napawają optymizmem.

Średnia cena za ubezpieczenie OC w 2021 roku wynosi 558 zł – a zatem aż o 59 zł mniej niż w 2020 roku. Mężczyźni płacili średnio 553 zł, czyli o 61 zł mniej niż w 2020 roku. Kobiety natomiast płaciły za OC średnio 572 zł – czyli aż o 68 zł mniej niż w roku poprzednim. Wygląda na to, że w 2021 roku sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych nadal jest stabilna, a kierowcy mogą cieszyć się dalszymi spadkami cen.

Marki samochodowe – ceny OC w 2021 roku

Właściciele jakich pojazdów mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC? Pod tym względem rok 2021 również nie przynosi dużego zaskoczenia. Oto kilka przykładowych marek, w przypadku których kierowcy mogli liczyć na najniższe ceny polisy OC:

 • Daewoo – 392 zł,
 • Daihatsu – 482 zł,
 • Smart – 486 zł,
 • Fiat – 505 zł,
 • Skoda – 524 zł,
 • Kia – 538 zł,
 • Renault – 542 zł,
 • Nissan – 543 zł.

Rok 2021 pod względem cen ubezpieczenia może być mniej łaskawy dla właścicieli takich marek, jak Iveco, Dodge, amerykański Ford czy Land Rover, a także Jaguar czy Chrysler. Nie ma tutaj jednak zaskoczenia – za ubezpieczenie w przypadku tych marek trzeba zapłacić więcej. Na szczęście istnieje sposób na to, aby oszczędzić na ubezpieczeniu OC – nawet w przypadku tych marek, gdzie polisa OC z reguły jest droższa. Porównywarka ubezpieczeń jest najlepszą metodą na sprawdzenie, w którym towarzystwie ubezpieczeniowych zapłacimy za OC najmniej.

Czy OC będzie droższe w 2021 roku?

Sytuacja na całym rynku nie jest stabilna – dotyczy to również ubezpieczeń. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, że ceny OC pójdą w górę – wręcz przeciwnie, już od 2019 roku w tym segmencie nastąpiła stabilizacja i nic nie wskazuje na to, że kierowców czekają wzrosty cen ubezpieczenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku ubezpieczeń na zdrowie i życie, a także turystycznych – to tutaj pandemia koronawirusa narobiła o wiele więcej zamieszania, a ceny poszły w górę. Wygląda więc na to, że jak na razie kierowcy mogą odetchnąć, ponieważ w najbliższym czasie nie zanosi się na duże wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Oczywiście sytuacja może zmienić się w każdej chwili, ponieważ nie tylko pandemia, ale też spowodowany nią kryzys gospodarczy w ogromnym stopniu wpływają również na rynek ubezpieczeń.

Najtańsze ubezpieczenie OC w 2021 roku – jak je znaleźć?

Jeśli lada moment kończy się Twoje OC i zależy Ci na tym, aby nowa polisa była jak najtańsza, możesz skorzystać z kalkulatora OC. To nowoczesne i bezpłatne narzędzie, dzięki któremu w kilka minut dowiesz się, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować Ci najtańsze OC. Pamiętaj, że w przypadku OC nie ma sensu przepłącać – zgodnie z obowiązującą ustawa, zakres OC jest zawsze identyczny, niezależnie od ceny. Jest to więc doskonała przestrzeń do szukania oszczędności – bo skoro OC w każdej firmie jest takie samo, to po co przepłacać? O wiele lepiej skorzystać z kalkulatora OC i mieć pewność, że wybrane OC rzeczywiście jest najtańsze na rynku – wykorzystując tym samym fakt, że ceny ubezpieczenia OC w 2021 roku sa naprawde korzystne dla kierowców.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty