Co to jest karta kierowcy i jak ją uzyskać? | Porówneo
Karta kierowcy jest dokumentem, do którego posiadania zobowiązani są kierowcy zawodowi. Pozwala ona na przechowywanie istotnych informacji na temat czasu pracy czy pokonywanego dystansu. W razie zniszczenia lub zagubienia karty należy wnioskować o wtórnik, gdyż jazda bez karty kierowcy może zostać ukarana wysokim mandatem.
Czym jest karta kierowcy?
Karta kierowcy to dokument, do którego posiadania zobowiązany jest każdy kierowca zawodowy. Podobnie jak tachograf, tak i karta kierowcy jest niezbędna do tego, aby wykonywać taką pracę. Karta kierowcy jest swego rodzaju elektronicznym narzędziem, które pozwala między innymi na ewidencjonowanie czasu pracy, na monitorowanie pokonywanego dystansu czy na oznaczanie przerw w prowadzeniu pojazdu. Obecnie karta kierowcy pozwala na zachowanie informacji z ostatnich 28 dni pracy. Po tym czasie kierowca jest zobowiązany do tego, aby zgrać te dane i przechowywać je co najmniej przez rok.
Kto musi posiadać taki dokument?
Do posiadania karty kierowcy zobowiązany jest każdy kierowca zawodowy. Kwestia ta regulowana jest przez Rozporządzenie Parlamentu i Rady Unii Europejskiej nr 165/2014. Jak wynika z rozporządzenia, kartę kierowcy powinna mieć każda osoba kierująca pojazdem, który posiada tachograf cyfrowy. Chodzi tutaj m.in. o pojazdy przeznaczone do przewozu towarów, których masa jest większa niż 3,5 tony, a także pojazdów, które służą do przewozu więcej niż dziewięciu osób.
W większości przypadków o kartę kierowcy wnioskują osoby, które potrzebują takiego dokumentu do wykonywania swojej pracy – czyli kierowcy zawodowi.
Jakie dane zawiera karta kierowcy?
Karta kierowcy to dokument, który zawiera szereg istotnych danych. Co ciekawe, dotyczą one nie tylko samego kierowcy, ale też pojazdu. W karcie można znaleźć takie informacje, jak imię i nazwisko kierowcy, jego datę urodzenia, numer prawa jazdy, kraj rejestracji pojazdu, datę wydania karty kierowcy i datę ważności dokumentu.
Jak uzyskać kartę kierowcy?
W Polsce karta kierowcy wyrabiana jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, podobnie jak standardowe prawo jazdy. Aby otrzymać taką kartę, należy złożyć wniosek:
- za pośrednictwem profilu zaufanego, przez internet,
- wysyłając tradycyjną pocztą wniosek papierowy.
Karta kierowcy wydawana jest w ciągu 30 dni. Jest ważność to 5 lat. Po tym czasie należy przedłużyć dokument, najpóźniej 15 dni przed datą jego wygaśnięcia. Aby przedłużyć kartę kierowcy, należy złożyć wniosek do PWPW.
Zgubiony lub zniszczony dokument – co robić?
Od czasu do czasu może zdarzyć się, że ważny dokument zostanie zagubiony lub ulegnie zniszczeniu. Dotyczy to wszystkich dokumentów – nie tylko karty kierowcy, ale też prawa jazdy czy dowodu osobistego. Co powinien zrobić kierowca, który zgubi kartę kierowcy lub dokument ulegnie zniszczeniu?
Przede wszystkim kierowca taki musi wnioskować o wydaniu karty zastępczej. Czas na to wynosi siedem dni od momentu, w którym karta została uszkodzona lub zaginęła. Wtórnik wydawany jest w ciągu tygodnia do ośmiu dni roboczych, co oznacza, że kierowca może jeździć bez ważnej karty przez maksymalnie 15 dni.
W każdym przypadku uszkodzoną kartę należy zwrócić do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jeśli natomiast karta zaginęła lub została skradziona, niezbędne jest zgłoszenie tego faktu odpowiednim służbom – również wtedy, gdy do zdarzenia doszło za granicą.
Jazda bez karty kierowcy nie jest najlepszym pomysłem!
Osoby, które zdecydują się na prowadzenie pojazdu bez karty kierowcy, muszą liczyć się z tym, że zostaną ukarane. Ile wynosi kara za jazdę bez karty kierowcy? Mandaty są bardzo wysokie. W przypadku osoby, która nie posiada ważnego dokumentu, kara może wynieść 2000 zł. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie transportem w firmie również mogą zostać ukarane takim mandatem. Najwyższe kary przewidziane są firm transportowych zatrudniających kierowców, którzy jeżdżą bez ważnego dokumentu. W tym przypadku mandat wynosi aż 5000 zł. Widać więc, że jazda bez karty kierowcy jest bardzo wysoka i zdecydowanie nie jest opłacalna – ani dla kierowcy, ani dla firmy, która go zatrudnia.