Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Co zrobić ze zużytymi oponami? Jak utylizować opony?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Co zrobić ze zużytymi oponami? Jak utylizować opony?

Opony mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego ich regularna wymiana jest bardzo ważna. Pytanie tylko, co zrobić ze zużytymi oponami? Zdecydowanie nie można wyrzucać ich tak, jak inne śmieci!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Odpowiednia utylizacja opon – dlaczego jest tak ważna?

W ostatnim czasie kwestia ochrony środowiska stała się kluczowa, z uwagi na jego postępującą degradację. Opony mają w swoim składnie wiele nieprzyjaznych dla środowiska substancji, takich jak oleje, żywice, stal, sadza czy krzemionka. Niektóre z nich mogą rozkładać się nawet przez sto lat, przy okazji negatywnie wpływając na otoczenie. Z tego powodu wyrzucanie opon w przypadkowych miejscach, na przykład w lesie, jest zabronione!

Obecnie obowiązujące przepisy narzucają producentom, aby ogumienie odzyskiwaniu z minimum 75 proc. ogumienia, a 15 proc. powinno być poddane recyklingowi. Należy podkreślić, że zużyte opony można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Ogumienie, stosowane przy produkcji opon, nadaje się między innymi do produkcji elementów gumowych, takich jak na przykład wycieraczki samochodowe, dywaniki gumowe czy jako granulat do wytwarzania asfaltu przy budowie dróg. A zatem nie ma wątpliwości co do tego, ży warto odpowiednio utylizować opony. Pytanie tylko, jak to robić?

Co zrobić ze zużytymi oponami?

Obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby odpowiednio utylizować zużyte opony. Warto wybrać najwygodniejszy dla siebie.

Zawieź opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na prawidłowe pozbycie się zużytych opon jest oddanie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie punkty znajdują się w wielu miejscach, dlatego każdy bez trudu znajdzie takie miejsce w okolicy swojego zamieszkania. Oczywiście będzie to wymagało pewnego wysiłku, ponieważ opony trzeba zawieźć osobiście, można jednak zrobić to po drodze, jadąc do miejsca w pobliżu.

Oddaj opony do Centrum Utylizacji Opon

Jeśli masz taką możliwość, zużyte opony możesz oddać bezpośrednio do Centrum Utylizacji Opon. Przedtem należy jednak skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym punktem i ustalić, gdzie dokładnie należy dostarczyć zużyte opony i w jakim terminie. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której zawieziesz opony do Centrum Utylizacji, a na miejscu nie będzie nikogo, kto mógłby je odebrać.

Zostaw opony w zakładzie wulkanizacyjnym

Dwa razy do roku zmieniasz opony w specjalnych punkcie wulkanizacji opon? Tym razem jednak opony zdejmowane są po raz ostatni, bo nie nadają się do tego, aby jeździć na nich przez kolejny sezon? Istnieje możliwość, aby po zmianie opon stare opony zostawić w miejscu, w którym dokonywałeś wymiany. Z reguły kosztuje to kilka złotych, jednak opony zostaną dostarczone później do punktu, w którym zostaną zutylizowane. To zdecydowanie jedno z najwygodniejszych rozwiązań, a koszt nie jest wysoki. Jeśli więc nie masz czasu, aby samodzielnie zawozić opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalny, możesz zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

Skorzystaj z lokalnych zbiórek odpadów

Samorządy kilka razy w roku organizują lokalne zbiórki odpadów, podczas których mieszkańcy mogą wystawić przed dom rzeczy, których nie można wyrzucać do zwykłych pojemników. Z reguły dzień przed taką zbiórką przed domami pojawiają się stare szafy i inne meble, elektrośmieci czy właśnie opony. Jak się okazuje, opony również można wystawiać, aby zostały zabrane w ramach takiej zbiórki. Uwaga: należy jednak dodatkowo upewnić się, jakie śmieci będą zbierane podczas zbiórki. Informację na ten temat można znaleźć na stronie internetowej samorządu, w specjalnej rozpisce na temat wywózki śmieci.

Zamów odbiór w miejscu zamieszkania

Obecnie wiele miast oferuje bezpłatny odbiór odpadów z miejsca zamieszkania. Doskonałym przykładem może być Gdynia, gdzie mieszkańcy mogą wejść na stronę www wyrzucam.to. Po kliknięciu w zakładkę Zamów odbiór wystarczy wypełnić formularz i zaznaczyć, co chcesz wyrzucić. Mogą to być opony, meble czy duże elektroodpady. Następnie należy podać adres i kilka danych, a także napisać, gdzie wystawiony będzie odpad. W odpowiednim dniu opony czy inne przedmioty zostaną odebrane, a Ty otrzymasz powiadomienie SMS, że usługa została wykonana. Warto poszukać takiej usługi w swoim mieście, gdyż obecnie większość samorządów daje mieszkańcom taką możliwość.

Co zrobić ze zużytymi oponami – podsumowanie

Odpowiednia utylizacja zużytych opon ma ogromne znaczenie, dlatego każdy kierowca powinien o to zadbać. Niestety, nieprawidłowo wyrzucone opony mają bardzo negatywny wpływ na środowisko, a przecież prawidłowa utylizacja nie jest trudna. Istnieje wiele sposobów na to, aby pozbyć się opon w sposób zgodny z prawem. Można oddać je w zakładzie wulkanizacyjnym, zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czy zaczekać na lokalną zbiórkę odpadów. Warto więc zadbać o środowisko i zadbać, by zużyte opony trafiły w odpowiednie miejsce – czyli tam, gdzie zostaną prawidłowo zutylizowane.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty