Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – czy jest możliwe?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – czy jest możliwe?

Wielu kierowców chętnie skorzystałoby z możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu. Przykładem mogą być osoby, które na kilka miesięcy wyjeżdżają za granicę, a ich auto zostaje w garażu. Dotyczy to również kierowców, którzy latem jeżdżą kabrioletem, jednak zima wybierają większe auto, na przykład SUV-a, a kabriolet czeka w garażu na kolejny sezon. Obecnie w Polsce nie ma możliwości czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego, jednak propozycja wprowadzenia takiego rozwiązania coraz częściej staje się przedmiotem dyskusji. Sprawdź, jakie auta możesz wyrejestrować czasowo, czy trzeba je ubezpieczać i czy jest szansa na to, aby czasowe wyłączenie mogło dotyczyć również pojazdów osobowych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – kiedy jest możliwe?

Do 1997 roku istniała w Polsce możliwość czasowego wyłączenia z ruchu samochodu osobowego czy jednośladu. Niestety, zlikwidowano ją 22 lata temu. Dzisiaj kierowcy, którzy przez większą część roku garażują auto, są zobowiązani do jego ubezpieczenia – nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany przez bardzo długi czas. Istnieje jednak kilka rodzajów pojazdów, co do których istnieje możliwość czasowego wyrejestrowania. Dotyczy to:

  • samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t., - ciągników samochodowych, - autobusów, - pojazdów specjalnych.

Jak wyrejestrować auto z ruchu na określony czas?

Aby wyrejestrować jeden z powyższych rodzajów pojazdów na czas określony, należy udać się do Wydziału Komunikacji, w którym jest zarejestrowany i złożyć tam odpowiedni wniosek. W urzędzie muszą pojawić się wszyscy współwłaściciele pojazdu. Do wniosku należy dołączyć dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu, jeśli takowa została wydana. Po złożeniu wniosku kierowca nie otrzyma tych dokumentów. Pozostaną one w Wydziale Komunikacji do momentu, kiedy pojazd ponownie zostanie włączony do ruchu. To swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek, gdyby kierowca postanowił poruszać się pojazdem, który został czasowo wyrejestrowany. Po upływie określonego we wniosku okresu, należy udać się do urzędu w celu odebrania dokumentów. Okres wyrejestrowania auta może potrwać od dwóch do 24 miesięcy. Po tym czasie można go przedłużyć na kolejne 24 miesiące. Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie pojazdu? Na początek cena wycofania to 80 zł – w przypadku, jeśli chcesz wyrejestrować pojazd na dwa miesiące. Opłata doliczana jest za każdy kolejny miesiąc:

  • 4 zł miesięcznie za okres od 3 miesięcy do roku, - 2 zł za okres od 13 miesięcy do dwóch lat, - 0,25 zł za kolejne miesiące. Nie jest to jednak koniec kosztów, związanych z czasowych wyrejestrowaniem pojazdu. Jego właściciel jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia OC.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a ubezpieczenie

Na kierowcach, którzy zdecydowali się na czasowe wyrejestrowanie pojazdu, ciążą jednak pewne obowiązki. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby pojazd został zaparkowany poza drogą publiczną, strefą ruchu i strefą zamieszkania. Można go zostawić w samochodzie lub w ogrodzie. Dodatkowo należy zabezpieczyć pojazd przed uruchomieniem przez osoby niepożądane, na przykład przez złodzieja. Jedną z rzeczy, które budzą największe kontrowersje, jest konieczność ubezpieczania pojazdu, który jest czasowo wyrejestrowany. Kierowcy są zgodni co do tego, że skoro auto spędza w garażu na przykład 12 czy 24 miesiące, nie powinno być obowiązku zakupu polisy. Niestety, w tym przypadku przepisy są jasno określone. Każdy pojazd, nawet ten, który został czasowo wycofany z ruchu, musi mieć ważne ubezpieczenie. W przeciwnym wypadku kierowcy grozi kara za brak OC. Przypomnijmy, że w 2020 roku kara za brak OC przez okres dłuższy niż 14 dni wynosi aż 5200 zł, a UFG jest bardzo skuteczne w namierzaniu takich kierowców. Nie warto więc ryzykować – lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie możliwie najtańszego OC. Na szczęście kierowcy mają możliwość ubiegania się o zmniejszenie składki za auto, które zostało czasowo wyrejestrowane. Zgodnie z nowelizacją Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 3 kwietnia 2010 roku, składka musi zostać obniżona o minimum 95%. Brzmi dobrze? Zakładając, że ubezpieczenie auta w ruchu kosztowało 1000 zł, taka obniżka może być bardzo atrakcyjna. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest zbyt korzystne dla towarzystw ubezpieczeniowych. Jak rekompensują sobie straty? Zgodnie z opinią ekspertów stawki OC dla innych kierowców mogą zostać podwyższane. Przypomnijmy też o karach za brak OC, które z roku na rok wzrastają w błyskawicznym tempie. Konieczność zapłacenia nawet 5200 zł kary za jazdę autem, które zostało wycofane z ruchu, to chyba skuteczny sposób na to, aby zapobiec pokusie użycia takiego pojazdu do poruszania się po drogach. Jak widać, wszystko ma swoje wady i zalety – choć obecne przepisy z perspektywy kierowców wydają się raczej mieć więcej wad.

Czy możliwość czasowego wyrejestrowania aut osobowych powróci?

Przywrócenie możliwości czasowego wyrejestrowania samochodów osobowych czy motocykli co jakiś czas pojawia się w dyskusji publicznej. Co więcej, rząd wspomina o rozpatrywaniu nowelizacji, które miałyby umożliwić właścicielom aut osobowych czasowe wyłączenie pojazdu. Pojawiają się różne wersje, między innymi możliwość wyrejestrowania auta na okres od 3 do 12 miesięcy, jednak nie częściej niż raz na trzy lata. Warunkiem będzie ważne badanie techniczne. Czy takie rozwiązanie jest idealne? Zdecydowanie nie. W końcu badanie może wygasnąć w momencie, kiedy auto będzie wyłączone z ruchu. Wtedy konieczne będzie wynajęcie lawety, co może wiązać się ze sporymi kosztami. Nie zapowiada się również, aby czasowe wyrejestrowanie pojazdu umożliwiało rezygnację z polisy OC na ten czas. Niemniej jednak przywrócenie właścicielom pojazdów takiej możliwości z pewnością spotkałoby się z dużym entuzjazmem – o ile byłoby przemyślane i rzeczywiście miałoby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kierowców.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty