Czujnik parkowania czy kamera cofania – co jest lepsze?

Jeszcze kilka lat temu większość samochodów nie była wyposażona ani w czujniki parkowania, ani tym bardziej w kamery cofania. Kierowcy podczas parkowania czy wycofywania musieli polegać tylko na sobie. Pojawienie się na rynku aut z czujnikami parkowania było prawdziwym przełomem. Obecnie większośc kierowców jest tak bardzo przyzwyczajona do tych udogodnień, że jazda autem bez czujników może sprawiać trudności – szczególnie jeśli ktoś nie miał okazji jeździć samochodem bez czujników. Kamera cofania to kolejny poziom udogodnień dla kierowców. Wiele osób podczas poszukiwań auta dla siebie zadaje sobie pytanie: czujnik parkowania czy kamera cofania – co jest lepsze? No właśnie – poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.
Jak działa czujnik parkowania?
Czujniki parkowania stały się popularne kilka lat temu. Na rynku zaczęły pojawiać się auta, wyposażone w takie czujniki. Oprócz tego wielu kierowców decydowało się na ich montaż. Jego cena jest stosunkowo niewielka, a komfort, jaki można zyskać dzięki czujnikom – ogromny. Jak działa czujnik parkowania? Ostrzegają one dźwiękiem o tym, że tył samochodu zbliża się do przeszkody. W zależności od modelu, czujniki mogą uaktywniać się 1,5 lub 2 metry od przeszkody. Kiedy zbliżamy się do muru lub innego auta, czujniki zaczynają ostrzegać nas dźwiękiem – wraz ze zmniejszaniem się odległości jego częstotliwość wzrasta. Kiedy do przeszkody jest już blisko, na przykład 30 centymetrów, dźwięk staje się ciągły. To dla kierowcy sygnał, że pora zatrzymać auto i zakończyć manewr cofania.
Oprócz tradycyjnych czujników parkowania na rynku dostępne są również czujniki, które – oprócz ostrzegania dźwiękiem – połączone są z dodatkowym ekranem, na którym wyświetlana jest odległość od przeszkody.
Jak założyć czujnik parkowania?
Nie wszystkie samochody są fabrycznie wyposażone w czujnik parkowania, jednak w przypadku starszych modeli można założyć go samemu. Jednym z rozwiązaniem jest skorzystaniem z usług warsztatu samochodowego. Osoby, które nie czują się na siłach, aby założyć czujniki parkowania, z pewnością powinny zdecydować się na taką usługę. Z kolei właściciele pojazdów, którzy czują się pewnie i mają odpowiednie narzędzia, mogą założyć czujniki we własnym garażu.
Jak to zrobić? Wystarczy kupić odpowiedni dla danego modelu zestaw czujników – będzie do niego dołączona instrukcja, w której krok po kroku będzie wyjaśnione, jak założyć czujnik parkowania. Oprócz zamontowania czujek na zderzaku, należy również odpowiednio poprowadzić instalację – dzięki temu po wrzuceniu wstecznego biegu czujniki aktywują się automatycznie. Ceny czujników parkowania wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Wady i zalety czujników parkowania
Największą zaletą czujników parkowania jest to, że jest to bardzo tanie i proste w montażu rozwiązanie. Osoby, które nie czują się pewnie podczas cofania, mogą zyskać przy ich pomocy ogromny komfort. Chyba każdy kierowca, szczególnie taki, który na co dzień porusza się autem po dużym mieście wie, jak wielkim problemem może być znalezienie miejsca parkingowego. Nawet kiedy uda się znaleźć kawałek wolnej przestrzeni, z reguły trzeba się nieźle nagimnastykować, aby zaparkować tam pojazd. Czujniki parkowania to w tym przypadku rozwiązanie wręcz idealne. Co bardzo ważne, mogą one stanowić skuteczną ochronę przed spowodowaniem szkody parkingowej lub przed uszkodzeniem samochodu.
A co z wadami? Czy czujniki parkowania mają jakieś słabe strony? Osoby, które na co dzień korzystają z kamery cofania, mogą nie być do końca usatysfakcjonowane ze sposobu działania czujników. Co prawda informują one o tym, że auto zbliża się do przeszkody, jednak kierowca nie zawsze może stwierdzić, co dokładnie znajduje się z tyłu pojazdu.
Kamera cofania – rozwiązanie idealne?
Kamera cofania to bardziej nowoczesny i udoskonalony system ostrzegania dla kierowców. Jest ona o wiele bardziej precyzyjna – oprócz ostrzegawczego dźwięku kierowca może na bieżąco obserwować, co dzieje się z tyłu pojazdu. Montaż kamery cofania jest bardziej skomplikowany. Z tyłu samochodu umieszczana jest specjalna, szerokokątna kamera, a w środku znajduje się ekran, na którym wyświetlany jest obraz z kamery.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest kamera cofania połączona z wyświetlaczem LCD, umieszczanym na lusterku wstecznym. Podczas jazdy lusterko pełni swoją standardową rolę, natomiast po wrzuceniu biegu wstecznego wyświetla się na nim obraz z kamery cofania.
Inną opcją może być kamera cofania z oddzielnym ekranem, jednak tutaj kwestia jest bardziej skomplikowana – montaż jest trudniejszy, a dodatkowo trzeba znaleźć przestrzeń na dodatkowy monitor.
Kamera cofania – cena i montaż
Podobnie jak w przypadku czujników parkowania, ceny kamer cofania wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nie warto jednak wybierać modelu za 50 zł, bo rozdzielczość może być zbyt niska. Lepszym wyborem będzie kamera za minimum 300 złotych – oczywiście w cenę nie jest wliczony dodatkowy ekran.
Co prawda samodzielny montaż kamery cofania jest możliwy, jednak warto skorzystać z pomocy warsztatu samochodowego. Przeciąganie przewodów przez cały samochód może być nieco problematyczne, szczególnie kiedy konieczne jest umieszczenie kabli na podsufitce. Co prawda można zakupić kamerę cofania, która działa bezprzewodowo, jednak jej koszt będzie nieco wyższy.
Czy kamera cofania ma jakieś wady?
Choć wiele osób jest zdania, że kamera cofania to rozwiązanie wręcz idealne, nie jest ono całkowicie pozbawione wad. Jedną z największych bolączek osób, które mają auta wyposażone w takie kamery, jest to, że… konieczne jest ich nieustanne czyszczenie. Jak nietrudno się domyślić, kamera znajdująca się przy tablicy rejestracyjnej jest bardzo podatna na uszkodzenia. Deszcz, błoto czy brudny śnieg, a nawet kurz – kiedy pogoda nie dopisuje, warto raz na kilka dni przetrzeć kamerę mokrą szmatką. Nie jest to może jakaś ogromna wada, jednak pod tym względem czujniki cofania bez wątpienia mają przewagę – działają bez względu na warunki atmosferyczne.
Kolejną wadą kamer cofania jest to, że w niektórych przypadkach mogą obraz na ekranie może być znacząco zniekształcony, co może stanowić spore utrudnienie podczas wykonywania manewru cofania czy parkowania. Kamera cofania gorzej sprawdza się też w nocy, kiedy próbujemy parkować w nieoświetlonym miejscu – wtedy nie ma co liczyć na pomoc obrazu na ekranie.
Czujnik parkowania czy kamera cofania – co wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze – czujnik parkowania czy kamera cofania. Pod wieloma względami to kamera cofania wydaje się mieć przewagę. Kierowca dokładnie widzi, co znajduje się z tyłu pojazdu, dzięki czemu parkowanie czy cofanie jest łatwiejsze. Z drugiej jednak strony kamera cofania wymaga regularnego czyszczenia, a kiedy kierowca zapomni o jej przetarciu, może czekać go miła niespodzianka, kiedy zechce zaparkować. Dodatkowo obraz może być zniekształcony, a kamera nie sprawdzi się w nocy lub w czasie deszczu. Biorąc pod uwagę, że czujnik parkowania jest rozwiązaniem nie tylko tańszym, ale też łatwiejszym w montażu, warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Tym bardziej, że – pomimo braku obrazu na wyświetlaczu – czujnik parkowania doskonale spełnia swoje zadanie, i to w każdych warunkach.