Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy czekają nas kolejne podwyżki OC?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Pieniądze na stole

Ubezpieczenie OC nie jest ubezpieczeniem, które należy d najtańszych. Oczywiście, wiele zależy od czynników, które wpływają na cenę. Znaczenie ma staż właściciela za kierownicą, stan samochodu, jego przebieg, moc i pojemność silnika. Wiele parametrów wpływa na to, jaką składkę za OC trzeba będzie zapłacić. Co roku jednak, polisa ta jest coraz droższa, przy czym podwyżki w 2016 r. sięgnęły przeszło 30%. To bardzo dużo. Czy tak będzie już co rok?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zmiany w przepisach

Już od pierwszego lipca 2017 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy, w myśl których każdy zakład ubezpieczeń musi się liczyć z tym, że jego usługi związane z likwidacją szkód zostaną obłożone 23% podatkiem VAT. To zwyżka, która uderza w kierowców, bo przecież to właśnie kierowcy będą ten podwyższony VAT płacili. Ma to związek z dyrektywami unijnymi, do których Polska musi się po prostu dostosować. Drugą zmianą jest planowana reforma w zakresie Ubezpieczeniowych Funduszy Gwarancyjnych. Konieczne jest bowiem wprowadzenie zmian w zakresie wypłacania rent dożywotnich dla ofiar wypadków. Obecnie, pieniądze na zasądzone renty już się skończyły i nie ma z czego ich wypłacać. Tymczasem w toku są kolejne sprawy i zapadają kolejne decyzje o przyznanie tego świadczenia. Trzeba więc w jakiś sposób zmodyfikować strukturę ubezpieczeń, tak by możliwe było pełne regulowanie odszkodowań, zarówno tych jednorazowych, jak i stałych. Ponadto, zmiany w przepisach dotyczących wysokości polisy OC dotyczą również wysokości akcyzy. Od stycznia 2017 wprowadzoną stałą akcyzę.

Przeczytaj więcej: Spada akcyza na auta luksusowe. A co ze stawkami ubezpieczenia?

Kto za to zapłaci

Oczywiście reforma to zaledwie jedna część problemu. To pozwoli na sprawniejsze wypłacanie czy rozdzielanie pieniędzy z funduszy dla ofiar wypadków. Jednakże, te pieniądze muszą jakość do funduszu spłynąć i jedynym ich źródłem jest właśnie wpłata ze strony osób, które kupują ubezpieczenie OC. Właśnie dlatego składki na ubezpieczenie OC muszą rosnąć, by zaspokoić roszczenia ofiar wypadków. Przy czym właśnie najbardziej obciążające są te roszczenia długotrwałe. Przeczytaj więcej:Co wpływa na wysokość składki OC?

Czy podwyżki się utrzymają?

Prawdopodobnie tak. Wpływ na to ma bardzo wiele czynników, poza wspomnianymi. W pierwszej kolejności oczywiście trzeba uzupełnić zasoby finansowe przeznaczone na odszkodowania, a firmy muszą zrekompensować sobie podwyższony podatek. Dodatkowym czynnikiem jest stale rosnąca liczba samochodów na drogach. Aut jest coraz więcej, ale to nie oznacza, że podróże są coraz bezpieczniejsze. Wręcz przeciwnie. Z powodu tak dużej liczby aut na drogach rośnie również liczba kolizji i wypadków. Co za tym idzie, rośnie również liczba osób poszkodowanych w tych wypadkach i kolizjach. Na domiar złego, wszystkie te zdarzenia są z roku na rok coraz bardziej poważne, a to wpływa na wysokość wypłacanych odszkodowań. Właśnie dlatego opłata za OC samochodu będzie stale rosła. Ubezpieczenie OC jest bardzo ważnym i istotnym rozwiązaniem z punktu widzenia zabezpieczania potrzeb pozostałych użytkowników dróg. Jednakże, to, w jaki sposób drogi są użytkowane, implikuje jednocześnie konieczność podnoszenia cen. Być może w ten sposób uda się skłonić kierowców do większej rozwagi.

Sprawdź podobne:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty