Czy duży silnik oznacza duże ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą musi wykupić każdy kierowca posiadający samochód. Szukając najbardziej dogodnego dla siebie rozwiązania, można bardzo szybko zauważyć, że stawki za ubezpieczenie, wysokość proponowanych składek jest różna zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Z całą pewnością nie wpływa na to suma ubezpieczenia, ponieważ dla wszystkich ustalana jest ona na tej samej wysokości. Co zatem ma znaczenie?
Co wpływa na składkę ubezpieczeniową OC
Składka za ubezpieczenie OC uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Wpływ na jej wysokość mają między innymi parametry samochodu, jak również wiek i doświadczenie kierowcy. Istotną różnicę robi również to, gdzie dana umowa jest zawierana. Chodzi zarówno o towarzystwo ubezpieczeniowe, jak i miasto, w którym dany samochód przebywa. Im młodszy kierowca, tym składka będzie wyższa, podobnie też z jego stażem za kierownicą. Im krótszy, tym drożej. Skład rodziny ubezpieczonego także wpływa na wysokość składki. Osoby, które żyją w małżeństwie i mają dzieci zapłacą mniej niż osoby samotne. Jeżeli chodzi o samochody, to znaczenie ma tutaj rok produkcji auta, przejechane przez nie kilometry, ale również marka, model, sposób garażowania i pojemność silnika. Jak w takim razie pojemność silnika kształtuje składkę ubezpieczeniową? Jak rozkładają się te ceny? Jak wypada porównanie cabrioletu na tle samochodów rodzinnych? Przeczytaj więcej: Posiadacze kabrioletów zapłacą więcej za OC
Pojemność silnika a składka za OC
W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić nad tym, jak pojemność silnika wpływa na samo auto. Otóż, im większy silnik, tym większe osiągi. Co za tym idzie, można rozwinąć znacznie większą prędkość. I choć na polskich drogach nie ma za bardzo warunków do rozwijania zawrotnych prędkości, nie oznacza to, że nie są podejmowane próby, by te prędkości rozwijać. Większa prędkość zaś to znacznie większe niebezpieczeństwo i ryzyko spowodowania wypadku samochodowego. Większe prawdopodobieństwo, czy nawet fakt, że możliwe jest rozwinięcie większej prędkości powoduje, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego taki samochód niesie ze sobą większe ryzyko wypłat, a to się wiąże z koniecznością opłacenia wyższej składki. Taki kierowca stanowi po prostu większe zagrożenie i statystycznie rzecz biorąc, może generować konieczność wypłacania odszkodowań. Dyskutowanie z towarzystwem nic tu nie da. Reguły są jasne, a składki naliczane są automatycznie.
Różnice w składce OC
Różnice w składce można w bardzo prosty sposób zauważyć, wnioskując o wycenę ubezpieczenia. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę, że dane kierowcy powinny być za każdym razem takie same, a porównywane samochody powinny być tej samej marki i w tym samym modelu różniące się wyłącznie pojemnością silnika. Różnica zazwyczaj sięga od około kilkunastu złotych do kilkudziesięciu złotych w skali roku. Może to nie są duże kwoty, ale rozliczenie każdego samochodu z większą pojemnością silnika w wyższej cenie, to dla towarzystwa spore zabezpieczenie zdarzeń z udziałem właśnie takich aut. Podsumowując, duży silnik z całą pewnością oznacza wyższą składkę z OC niż mały silnik. Jednakże, to czy jest ona rzeczywiście duża zależy również od wielu innych czynników, w tym od wieku kierowcy, jego stażu za kierownicą, pozostałych parametrów auta oraz dotychczasowej historii ubezpieczeniowej kierowcy. Im bezpieczniej on jeździ, tym niższa będzie składka za polisę.
Sprawdź podobne: