Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy można wykupić Assistance bez OC?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Czy można wykupić Assistance bez OC?

Ubezpieczenie OC jest dla kierowców obowiązkowe. Zapewnia ono podstawową ochronę na wypadek spowodowania kolizji – sprawca nie musi wtedy płacić odszkodowania poszkodowanym, ponieważ jest ono wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Obecnie jednak coraz więcej kierowców decyduje się na dodatkową ochronę, na przykład Autocasco, Assistance czy NNW. Cześć z nich zadaje sobie pytanie, czy można wykupić AC lub Assistance bez OC? Jeśli tak, to czy takie rozwiązanie jest korzystne? Przyjrzymy się dzisiaj temu, czy istnieje możliwość zakupu Assistance bez OC i w jakich sytuacjach może to być opłacalne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC – obowiązkowe dla wszystkich kierowców

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Jego zakres regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnym. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, każdy kierowca posiadający pojazd jest obowiązany do regularnego opłacania składek OC. Bez tego ubezpieczenia nie można poruszać się samochodem. Zakres OC jest szczegółowo regulowany przez prawo. OC stanowi zabezpieczenie zarówno dla jego posiadacza, jak i dla innych użytkowników ruchu. W momencie, kiedy kierowca doprowadzi do kolizji, odszkodowanie zostanie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową. Gdyby sprawca nie posiadał OC, musiałby zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. O ile byłaby to niegroźna stłuczka, kwota nie byłaby zbytnim obciążeniem, jednak w przypadku poważnego wypadku odszkodowanie może pokrywać koszty skomplikowanej naprawy samochodu, operacji czy wieloletniej rehabilitacji, a tutaj kwota mogłaby sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Właśnie z tego powodu OC jest obowiązkowe – aby uchronić kierowców przed koniecznością samodzielnego wypłacania tak wysokiego odszkodowania.

Co obejmuje ubezpieczenie Assistance?

Assistance to jedna z propozycji dodatkowego ubezpieczenia samochodu. Co prawda nie jest ono tak popularne jak Autocasco, jednak coraz więcej kierowców decyduje się na zakup dodatkowego Assistance. Co obejmuje takie ubezpieczenie? Assistance stanowi ochronę w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, na przykład awarii samochodu podczas wyjazdu za granicę. Dzięki niemu zarówno sam kierowca, jak i pasażerowie, mogą liczyć na błyskawiczną pomoc. W zależności od rodzaju ubezpieczenia i firmy, Assistance może obejmować szybką naprawdę w miejscu wystąpienia awarii, wymianę opony, holowanie samochodu, a nawet dostarczenie kierowcy auta zastępczego czy transport. Zakres Assistance jest bardzo różny, jednak większość kierowców decyduje się na zakup tego ubezpieczenia po to, aby w razie awarii otrzymać szybką pomoc. Zakup Assistance może być bardzo opłacalny. Przykładem może być sytuacja, w której dojdzie do awarii samochodu i kierowca będzie zmuszony holować samochód do warsztatu. Koszt holowania w niektórych dużych miastach w Polsce może przekroczyć nawet 200 zł, ponieważ z reguły składa się z opłaty początkowej i dodatkowych kilometrów, które musi pokonać laweta. A zatem lepiej płacić za Assistance i mieć pewność, że w razie problemów ubezpieczyciel zapewni niezbędną pomoc.

Czy można kupić Assistance bez OC i czy warto?

Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy istnieje możliwość zakupu Assistance bez OC. Tak, w większości towarzystw ubezpieczeniowych jest to możliwe. Firmy oferują zarówno pakiety ubezpieczeń, na przykład OC + AC + Assistance, jak i możliwość zakupu pojedynczej polisy. Jeśli planujesz zakup Assistance bez OC, koniecznie porównaj ceny w różnych firmach ubezpieczeniowych. W te sposób dowiesz się, gdzie znajdziesz najtańsze Assistance. Cena nie może być jednak jedynym wyznacznikiem. Koniecznie dowiedz się, jak jest zakres ubezpieczenia – sprawdzisz to w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zwróć szczególną uwagę na to, co Ciebie najbardziej interesuje – na przykład możliwość holowania czy otrzymania auta zastępczego na czas naprawy Twojego samochodu. Pojawia się jeszcze pytanie, czy zakup Assistance bez OC jest opłacalny? To zależy od firmy ubezpieczeniowej. Jeśli posiadasz OC w którymś z towarzystw, w pierwszje kolejności to włąsnie tam powinieneś zapytac o możliwość dokupienia Assistance. Dlaczego? Wielu ubezpieczycieli oferuje bardzo korzystne rabaty klientom, którzy decydują się na zakup więcej niż jednej polisy. Może się więc okazać, że zakup Assistance w firmie, w której masz OC, będzie korzystnym finansowo rozwiązaniem. Niemniej jednak może się zdarzyć, że firma, w której kupiłeś OC, nie oferuje atrakcyjnego pakietu Assistance, na przykład nie zapewnia holowania, na którym Ci zależy. W takiej sytuacji zasadne może być poszukanie Assistance bez OC w innym towarzystwie – tam, gdzie spełnione zostaną Twoje wymagania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie porównaj różne oferty. Możesz zrobić to przy pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, w której sprawdzisz nie tylko OC, ale też inne typy ubezpieczenia, jak AC czy Assistance.

Assistance bez OC – podsumowanie

Zakup Assistance bez OC wydaje się być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, w której Twój obecny ubezpieczyciel nie oferuje satysfakcjonującego dla Ciebie Zakresu ubezpieczenia Assistance. Co prawda zakup pakietów ubezpieczeń, jak OC + Assistance, może być opłacalny, jeśli jednak w ofercie brakuje holowania czy możliwości otrzymania auta zastępczego, zasadne wydaje się znalezienie Assistance bez OC w innym towarzystwie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty