Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę?

Miałeś stłuczkę lub drobną kolizję i szkody są naprawdę niewielkie? Doprowadziłeś do uszkodzenia swojego lub innego pojazdu, jednak na jej skutek pojawiły się tylko drobne rysy na lakierze? Okazuje się, że sprawca wypadku nie zawsze musi zgłaszać szkodę do ubezpieczyciela. Są takie sytuacje, szczególnie w przypadku drobnych kolizji, kiedy nie jest to opłacalne.
Kolizja a wypadek drogowy – czym się różnią?
Codzienny pośpiech, stres, mnóstwo samochodów na drogach czy słaba widoczność – wszystko to może sprawić, że dojdzie do stłuczki. Często wystarczy sekunda nieuwagi Twoja lub innego kierowca, aby dwa auta zderzyły się. Na początku warto przypomnieć definicję kolizji drogowej i wypadku. O kolizji drogowej mówimy, kiedy na skutek zdarzenia dochodzi wyłącznie do strat materialnych – na przykład do uszkodzenia samochodu, płotu czy bagażu. W wyniku kolizji osoby w niej uczestniczące nie ponoszą śmierci i nie doznają urazów. Jeśli chodzi o wypadek drogowy, możemy o nim mówić wtedy, gdy dochodzi do zdarzenia w ruchu drogowym, w którym bierze udział jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego i przynajmniej jedna osoba doznała urazu lub śmierci.
Spowodowałem stłuczkę. Czy zawsze trzeba wzywać policję?
W przypadku wypadku drogowego w każdym wypadku należy wezwać policję. Jest to pierwsza czynność, oczywiście po obowiązkowym udzieleniu pomocy wszystkim rannym, poszkodowanym w zdarzeniu. Jeśli jednak dojdzie do niegroźnej stłuczki, tzw. kolizji drogowej, wzywanie policji nie jest konieczne. Drobne zdarzenia zdarzają się nieustannie – szkoda parkingowa, zarysowanie innego auta itp. Wielu kierowców zastanawia się, czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę. Kiedy nie ma wątpliwości co do winy, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie, a następnie poinformować o nim ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe poprosi rzeczoznawcę samochodowego o wycenienie powstałej szkody – na tej podstawie osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie. To standardowa procedura w momencie, kiedy doszło do niezbyt poważnej stłuczki i żadna ze stron nie ma wątpliwości, kto jest jej sprawcą. Bardzo ważne jest jednak przygotowanie dwóch egzemplarzy oświadczenia, w których znajdą się informacje na temat każdego uczestnika zdarzenia (imię, nazwisko, numer dowodu osobistego, adres) oraz opisy samochodów (model, marka, kolor, rok produkcji). Dodatkowo w oświadczeniu musi znaleźć się opis sytuacji, do której doszło, oraz wykaz powstałych szkód. To najważniejszy dokument dla ubezpieczyciela. Warto również wpisać do oświadczenia informacje nt. ubezpieczyciela i numeru ubezpieczenia.
Kiedy należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, brzmi: nie zawsze. W wielu przypadkach zgłoszenie szkody nie musi być potrzebne, na przykład kiedy uszkodzenia samochodu są bardzo drobne lub prawie niezauważalne. Wielu kierowców stwierdza wtedy, że przejście przez cały proces odszkodowawczy u ubezpieczyciela i poświęcenie na to czasu nie ma sensu, ponieważ szkoda jest właściwie niezauważalna. Kiedy spowodujesz stłuczkę, koniecznie zapytaj drugiego kierowcy, czy nie chce zgłosić szkody do ubezpieczyciela – nawet wtedy, kiedy szkody są niewidoczne. Nawet jeśli osoba poszkodowana zrezygnuje ze zgłaszania szkody, na wszelki wypadek możesz podpisać z nią oświadczenie. Może się okazać, że osoba ta uszkodzi samochód w późniejszym czasie i zechce obciążyć Cię winą – z tego powodu lepiej mieć w szufladzie kopię oświadczenia wraz z informacjami na temat powstałych szkód i datą zdarzenia.
Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? – podsumowanie
To, czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę, zależy przede wszystkim od charakteru zdarzenia. W przypadku wypadku drogowego, kiedy któryś z uczestników kolizji ponosi śmierć lub uszkodzenia ciała, konieczne jest wezwanie policji, a w późniejszym czasie oczywiście powiadomienie ubezpieczyciela (aby osoba poszkodowana mogła otrzymać odpowiednie odszkodowanie). Jeśli natomiast dochodzi do niegroźnej kolizji, w której nie powstają poważne uszkodzenia samochodu, sprawca wypadku nie ma obowiązku zgłaszania szkody ani na policję, ani do ubezpieczyciela.