Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ceny ubezpieczeń mogą być wyższe z powodu pandemii

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Ceny ubezpieczeń mogą być wyższe z powodu pandemii

Pandemia koronawirusa wpłynęła negatywnie nie tylko na komfort naszego codziennego życia, ale też na stan naszych portfeli. Troska o zdrowie dla wielu osób stała się elementem codzienności, podobnie jak strach o to, czy kolejne miesiące nie będą stanowiły finansowego wyzwania – na przykład w kontekście dużego ryzyka utraty pracy. Wiele osób zastanawia się również, czy ceny ubezpieczeń będą wyższe z powodu pandemii. Obawy dotyczą przede wszystkim obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ceny ubezpieczeń – czekają nas dalsze wzrosty?

Jak wynika z raportu „Global Insurance Market Index Q4 2019", opublikowanego przez Marsh, ceny ubezpieczeń na koniec 2019 roku nadal rosły. Ostatni kwartał 2019 był dziewiątym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost cen ubezpieczeń – ceny polis poszły w górę o 11%. Co prawda do 2018 roku ceny ubezpieczeń były stosunkowo niskie, jednak od 2019 roku stale idą w górę. Wzrost cen obserwowany jest również w Polsce – także jeśli chodzi o ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.

Pandemia koronawirusa z pewnością nie wpłynie pozytywnie na sytuację na rynku ubezpieczeniowym. Nie sposób jednak przewidzieć, czy i w jakim stopniu epidemia spowoduje wzrost cen ubezpieczeń. Można jednak przewidywać, jak trudna sytuacja na rynkach finansowych oraz strach przed zachorowaniem na COVID-9 mogą wpłynąć na niektóre segmenty rynku ubezpieczeniowego. Czy klienci firm ubezpieczeniowych muszą przygotować się na wyższe ceny?

Ubezpieczenia turystyczne – gwałtowne zahamowanie sprzedaży

Brak możliwości podróżowania pokrzyżował plany osobom, które miały zaplanowane wakacje. Wiele osób próbowało zrezygnować z wykupionych wycieczek i odzyskać pieniądze, jednak w wielu przypadkach okazało się to niemożliwe. Zgodnie z najnowszymi postanowieniami rządu, klienci będą musieli zaczekać nawet sześć miesięcy na zwrot pieniędzy. Jeśli jednak chodzi o polisy turystyczne, tutaj firmy ubezpieczeniowe starały się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Przykładem może być firma PKO czy Link4, które zaoferowały klientom zwrot pieniędzy za niewykorzystane ubezpieczenie turystyczne.

Bez wątpienia taka sytuacja może bardzo negatywnie wpłynąć na sytuację ubezpieczycieli. Kiedy sytuacja się unormuje i loty turystyczne będą znowu możliwe, ubezpieczyciele mogą próbować zachęcić klientów do kupowania takiego ubezpieczenia – szczególnie w momencie, kiedy podróżowanie będzie wiązało się z większym ryzykiem. Strach przed zachorowaniem może spowodować, że zainteresowanie polisami turystycznymi bardzo wzrośnie – a to z kolei może wpłynąć, że ich ceny będą niższe.

Wzrost zainteresowania polisami na życie?

Pojawienie się nieznanego dotąd koronawirusa oraz choroba COVID-19 sprawiły, że świat zmienił się niemal z dnia na dzień. Rosnąca liczba zachorowań i ofiar wirusa spowodowały, że wiele osób zaczęło zastanawiać się na ubezpieczeniem swojego zdrowia, a nawet życia. Zgodnie z opiniami ekspertów, już możemy mówić o bardzo pozytywnych trendzie – klienci firm ubezpieczeniowych wykazują bardzo duże zainteresowanie takimi polisami. Czy w związku z tym ich ceny wzrosną?

Trudno tutaj przewidywać, jak zachowają się ubezpieczyciele. Z jednej strony wzrost zainteresowania może przełożyć się na spadek cen, z drugiej jednak – im większa będzie liczba wypłacanych odszkodowań, tym droższe mogą być polisy na zdrowie i życie. Jednym z kluczowych dla klientów elementów będzie z pewnością informacja, czy dana polisa zadziała w momencie zachorowania na COVID-19. Ubezpieczyciele będą zmuszeni do zmiany Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – tym bardziej, że wiele osób twierdzi, że jesienią 2020 roku czeka nas nawrót, a nawet większa fala epidemii koronawirusa, więc wiele osób zechce ubezpieczyć siebie i swoich bliskich na wypadek zakażenia. Czy ubezpieczyciele postanowią zabezpieczyć się na wypadek wzrostu ilości zachorowań, szczególnie wśród osób, które wykupią stosowne ubezpieczenie, i podniosą ceny polisy na życie i zdrowie? A może będą zmuszeni do konkurowania nie tylko zakresem ubezpieczenia, ale też jego ceną? Przekonamy się o tym już w najbliższych miesiącach.

Co z cenami ubezpieczenia komunikacyjnego?

Jeśli chodzi o potencjalne wzrosty cen polis komunikacyjnych, w szczególności obowiązkowego ubezpieczenia OC, trudno przewidywać, czy będą one miały miejsce. Sektor ten nie jest w tak dużym stopniu dotknięty jak na przykład polisy na życie czy ubezpieczenia firm – choć wstrzymanie pracy wielu firm logistycznych i innych nie pozostało bez wpływu na ubezpieczycieli. Czy właściciele samochodów muszą obawiać się wzrostu cen ubezpieczenia OC, AC i pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych?

Na ceny ubezpieczeń wpływa wiele czynników. Warto tutaj wspomnieć na przykład o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, który nieustannie walczy z kierowcami, przekraczającymi termin zakupu OC. Jeśli dojdzie do wypadku, gdzie sprawcą jest osoba nieposiadająca ważnego OC, to właśnie UFG musi wypłacić odszkodowanie osobom pokrzywdzonym. Co prawda, w późniejszym czasie sprawca pociągany jest do odpowiedzialności, jednak UFG ponosi na tym polu duże straty finansowe. Aby je zrekompensować, ceny ubezpieczeń są podwyższane. Oznacza to, że kierowcy, którzy kupują OC w terminie, muszą płacić za „grzechy" tych, którzy o tym obowiązku – celowo lub świadomie – zapominają. Niestety, starania Rzecznika Finansowego o przygotowanie przez firmy ubezpieczeniowe ulg i ułatwień dla osób, które nie będą w stanie opłacać OC z powodu trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej pandemią, nie spotkały się z wyraźną odpowiedzią pozytywną. Można zatem przewidywać, że spora liczba osób nie będzie miała wystarczających środków, aby płacić za OC. Czy to spowoduje wzrost cen? Prawdopodobnie tak właśnie będzie.

Wzrost liczby osób, które nie wywiązują się z obowiązku opłacania składek w terminie, to tylko jeden z czynników, które wpływają na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Istotny jest tutaj wzrost zamożności społeczeństwa, który przekłada się bezpośrednio na wzrost zainteresowania ubezpieczeniami dodatkowymi, na przykład Autocasco czy Assistance, a także na liczbę kupowanych aut. Im mniejsze będzie zainteresowanie takimi polisami i im mniej będzie klientów, którzy kupili samochód i chcą wykupić ubezpieczenie, tym gorsza będzie sytuacja finansowa ubezpieczycieli. A to z pewnoscią nie spowoduje obniżania cen OC – wręcz przeciwnie.

W jaki sposób koronawirus wpłynie na ceny ubezpieczeń – podsumowanie

Przewidywania co do tego, czy ceny ubezpieczeń będą wyższe w czasie i po pandemii, są bardzo skomplikowane. Problem jest złożony, dlatego też opinie ekspertów w tej kwestii różnią się między sobą. Można jednak przewidywać, ze w tym trudnym okresie – nie tylko dla firm ubezpieczeniowych, ale też dla każdego sektora gospodarki – ceny OC i innych typów ubezpieczenia mogą wzrastać. Najbliższe miesiące pokażą, czy wzrosty te rzeczywiście będą miały miejsce, a jeśli tak, to jak duże będą.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty