Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy zawód wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Samochodzik i kalkulator oraz bilon

Ubezpieczenie OC jest wyceniane na bazie wielu różnorodnych czynników. Ogólnie można je podzielić na dwie grupy. Czynniki związane z ubezpieczającym i czynniki związane z ubezpieczanym pojazdem. W każdej z tych grup mogą się znaleźć parametry, które wpływają na obniżenie składki i takie parametry, które wpływają na jej podniesienie. Jak zatem kształtuje się cena ubezpieczenia OC zależnie od wykonywanego zawodu? Czy profesja rzeczywiście należy do czynników wpływających na cenę? Czy w zasadzie nie ma to większego znaczenia?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wycena ubezpieczenia OC

Wycena ubezpieczenia opiera się na danych, które zostaną podane przez klienta w formularzu zgłoszenia do ubezpieczenia. Formularz składa się z dwóch części i każda z nich powinna być maksymalnie precyzyjnie uzupełniona. Dzięki temu można naprawdę wiele zyskać. W pierwszej części należy więc podać wszystkie informacje związane z osobą właściciela pojazdu. Natomiast w drugiej, wszystkie dane związane z samym autem. To, czy podane zostaną kompletne czy niekompletne informacje również ma ogromne znaczenie i wpływa na wysokość składki.

Informacje dotyczące auta

W dziale informacji dotyczących auta należy podać rok jego produkcji, przebieg, pojemność silnika i moc. Wiele towarzystw oczekuje również podania numeru rejestracyjnego i numeru VIN. To dzięki nim można zebrać dodatkowe informacje o pojeździe, takie jak na przykład historia jego stłuczek czy napraw. Należy również podać informacje dotyczące sposobu użytkowania auta. Czy będzie ono garażowane, jak wiele kilometrów będzie auto przemierzać w miesiącu i czy użytkowane jest wyłącznie do celów prywatnych, czy bywa również wykorzystywane zawodowo. Wszystkie te elementy mają niebagatelne znaczenie i wpływają na wysokość składki. Właśnie dlatego warto podejść bardzo starannie do wypełniania wniosku. Każda podana informacja może mieć znaczenie.

Wycena OC na bazie danych klienta

Informacje dotyczące właściciela pojazdu również powinny być bardzo starannie uzupełnione. Niezależnie od tego, czy robiona jest wycena online czy jest to rozmowa z agentem ubezpieczeniowym, wiele informacji i danych może spowodować, że cena za ubezpieczenie OC znacznie wzrośnie lub istotnie spadnie. Wśród danych pada pytanie nie tylko o datę urodzenia, ale również o to, jak długo dana osoba ma już prawo jazdy. Długi staż ma znaczenie przy wycenie, więc im dłużej, tym lepiej. Padają jednak również pytania o zatrudnienie i tu dotykamy tematu głównego. Otóż, okazuje się, że wykonywany przez właściciela pojazdu zawód ma istotne znaczenie przy dokonywaniu wyceny składki ubezpieczeniowej za ubezpieczenie OC. Pewne grupy zawodów generują zwyżki, inne natomiast powodują, że polisa jest znacznie tańsza.

Cena ubezpieczenia OC - czy zależy od wykonywanego zawodu?

Analizując różnice w wysokości składki ubezpieczeniowej za ubezpieczenie OC można dostrzec, że niektóre zawodu powodują, że składka ta jest wyższa. Oczywiście, takie stwierdzenie jest możliwe, gdy wykona się wyłącznie rzetelne porównanie. Dane właściciela i pojazdu i są stałe, a jedyną wartością, która się zmienia jest właśnie wykonywany zawód. Do zawodów, które generują najniższą składkę należy zawodów nauczyciela, mało płacą też rolnicy i pracownicy administracji publicznej. Zobacz więcej: Czy nauczyciele mogą zapłacić mniej za OC? Po tak wykonanych wyliczeniach okazuje się, że zawodowi sportowcy są zobligowani do opłacania składek na najwyższym poziomie. Nieco taniej, bo różnica sięga około 200 złotych, zapłacą pracownicy działu IT. Średnią składkę za OC zapłacą prawnicy, pracownicy działu sprzedaży, pracownicy biurowi i fizyczni, pracownicy działu finansowego.

Sprawdź podobne: Ubezpieczenie od błędu medycznego dla lekarzy

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty