Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czym grozi jazda bez prawa jazdy?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Czym grozi jazda bez prawa jazdy?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowych, przygotowana niedawno przez Ministerstwo Cyfryzacji, umożliwiła kierowcom poruszaniu się autem bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Dokumenty można zostawiać w domu bez obaw o konsekwencje. Nowelizacja ta nie dotyczy prawa jazdy – ten dokument powinien mieć przy sobie każdy kierowca, który prowadzi auto. Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy decydują się na jazdę bez dokumentów. Sprawdź, czym grozi jazda bez prawa jazdy!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jazda bez prawa jazdy 2020 r. – co mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kierowca powinien mieć przy sobie prawo jazdy w momencie, kiedy prowadzi samochód. Po wprowadzeniu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wielu kierowców miało wątpliwości, czy fakt, że nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oznacza, że już niebawem będzie można jeździć bez prawa jazdy. Na ten moment jednak, zgodnie z polskimi przepisami, kierowca jest zobowiązany do okazania prawa jazdy w momencie zatrzymania przez policję – a zatem powinien mieć przy sobie ważny dokument. Być może już niebawem nie będzie konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy. Dokument będzie można zostawić w domu, a w razie kontroli policyjnej wystarczy okazać prawo jazdy na smartfonie. Dopóki jednak nie nastąpią kolejne zmiany w przepisach, warto pamiętać o wożeniu ze sobą prawa jazdy – bo konsekwencje w przypadku braku dokumentów mogą być bardzo poważne.

Zapomniałeś zabrać prawa jazdy z domu – co robić?

Jedna z najczęściej spotykanych sytuacji zdarza się, kiedy kierowca zapomina zabrać z domu dokumentów, w tym prawa jazdy. To spotyka czasem każdego z nas – zapominamy o portfelu czy smartfonie i uświadamiamy sobie to dopiero po pewnym czasie, kiedy sięgamy do kieszeni. Co zrobić, jeśli okazuje się, że prawo jazdy zostało w domu? Najlepszym rozwiązaniem jest zamienienie się z pasażerem, jeśli ten ma przy sobie prawo jazdy. Jeśli jest to niemożliwe, dobrym pomysłem może być wezwanie taksówki lub pojechanie do domu po dokument, a następnie powrót po auto. Można też poprosić bliską osobę, aby przywiozła nam prawo jazdy. Jedno jest pewne – nie warto ryzykować i jechać dalej, ponieważ w razie kontroli policyjnej można otrzymać mandat. Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy? Zgodnie z Rozdziałem XI Kodeksu Wykroczeń, Art, 95:

*Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. *

A zatem, w najlepszym przypadku, można otrzymać naganę, natomiast w najgorszym – mandat w wysokości 250 zł. Mając wiedzę na temat tego, czym grozi jazda bez prawa jazdy, warto przed każdą podróżą samochodem upewnić się, czy dokumenty znajdują się na swoim miejscu – w kieszeni albo w torebce.

Odebrane prawo jazdy a prowadzenie auta

A co w sytuacji, kiedy uprawnienia do prowadzenia pojazdu zostały odebrane, a mimo to kierowca decyduje się na jazdę samochodem? Niestety, w tym momencie przepisy nie są już tak łaskawe, a kontrola policyjna zdecydowanie nie skończy się na 250 zł mandatu lub naganie. Jeśli uprawnienia zostały odebrane tymczasowo, na przykład na okres 3 miesięcy, należy liczyć się z przedłużeniem tej kary nawet do 6 miesięcy. Co więcej, kierowca musi liczyć się z tym, że prawo jazdy zostanie mu odebrane, a on – po upłynięciu wyznaczonego okresu – będzie zmuszony po raz kolejny przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Jeżeli natomiast uprawnienia zostały odebrane na stałe, to prowadzenie pojazdu nie jest traktowane jako wykroczenie, a jako przestępstwo. Karą może być pozbawienie wolności do 3 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdu na 15 lat.

Co w sytuacji, jeśli ktoś nigdy nie zrobił uprawnień?

Zdarzają się również sytuacje, kiedy na prowadzenie pojazdu decydują się osoby, które nigdy nie zdały egzaminu na prawo jazdy, a tym samym nigdy nie posiadały odpowiednich uprawnień. Niestety, takie zachowanie jest wyjątkowo nierozsądne – i nie chodzi tutaj o możliwe konsekwencje prawne. Brak doświadczenia i wiedzy skutkuje tym, że osoba taka stwarza ogromne zagrożenie na drodze, zarówno dla siebie, jak i dla innych. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej wśród młodych osób, które dopiero oczekują na kurs lub na egzamin na prawo jazdy lub po raz kolejny nie udało im się zdać egzaminu. Niestety, ten brak cierpliwości można przypłacić zdrowiem i życiem swoim lub innych użytkowników drogi. W razie kontroli policyjnej osoba, która nigdy nie miała prawa jazdy, musi liczyć się przede wszystkim z mandatem w wysokości od 500 do 5000 zł, jeżeli sprawa trafi do sądu. Oprócz tego prawdopodobnie otrzyma ona wieloletni zakaz prowadzenia pojazdu. Jak widać, o wiele lepiej zaczekać do momentu, aż prawo jazdy znajdzie się w portfelu.

Zgubione prawo jazdy – czy można jeździć samochodem?

Czasem zdarza się, że kierowca przez nieuwagę zgubi swoje prawo jazdy. Niejednokrotnie też może paść on ofiarą złodzieja, który – kradnąc cały portfel – przy okazji zabiera mu ważne dokumenty. Niestety, nawet jeśli na co dzień korzystasz z samochodu, nie możesz poruszać się autem do momentu, aż uzyskasz wtórnik prawa jazdy.

Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy możesz złożyć w platformie ePUAP lub w swoim Wydziale Komunikacji. Pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniego zdjęcia do prawa jazdy oraz o uiszczeniu opłaty 100,50 zł. Bardzo istotne jest również to, aby zastrzec dokument. Możesz to zrobić w dowolnym banku. Niestety obecnie prawo jazdy jest dokumentem, który jest wystarczający do potwierdzenia tożsamości – na przykład w firmach, które udzielają szybkich pożyczek. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów i nieprzyjemności, pamiętaj o zastrzeżeniu dokumentu jak najszybciej po tym, kiedy zauważysz jego zniknięcie.

Jazda bez prawa jazdy – co z ubezpieczeniem?

Zdecydowanie najgorszy scenariusz jest taki, że osoba, która prowadziła samochód bez prawa jazdy, spowodowała wypadek. Oczywiście firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie osoby, która została poszkodowana w czasie kolizji, jednak sprawca musi liczyć się tutaj z poważnymi konsekwencjami. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do zastosowania tzw. regresu ubezpieczeniowego, zgodnie z Art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

  • wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Jak wynika z pkt. 3, ubezpieczyciel może dochodzić od sprawcy zwrotu odszkodowania, z uwagi na brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. A zatem kierowca, który jechał autem bez prawa jazdy i spowodował kolizję, oprócz konsekwencji prawnych musi liczyć się z koniecznością zwrotu kosztów odszkodowania – a te potrafią sięgać bardzo wysokich kwot, w zależności od spowodowanych szkód czy ewentualnych uszczerbków na zdrowiu u osoby poszkodowanej.

Czym grozi jazda bez prawa jazdy – podsumowanie

Prowadzenie auta bez ważnych dokumentów może mieć różne konsekwencje. Jeśli zapomniałeś zabrać prawa jazdy z domu, możesz otrzymać naganę lub mandat w wysokości do 250 zł. Jeżeli jednak odebrano Ci uprawnienia, kara może być o wiele bardziej surowa – włącznie z więzieniem. Zdecydowanie nie warto ryzykować – lepiej skorzystać z komunikacji publicznej lub z taksówki, niż narażać się na konsekwencje za brak prawa jazdy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty