Czym jest zielona karta?
Zielona Karta to rodzaj specjalnego ubezpieczenia dla posiadacza samochodu. Jest ono wymagane w sytuacji, gdy kierowca zamierza poruszać się swoim pojazdem poza granicami swojego kraju, w którym samochód jest ubezpieczony za pomocą klasycznej polisy OC. Co jeszcze należy wiedzieć o ubezpieczeniu Zielona Karta? Jakie wiążą się z tym obowiązki i korzyści?
Co to jest Zielona Karta
Zielona Karta jest to odpowiednik ubezpieczenia OC, który zawierany jest wyłącznie na czas podróży za granicę, do krajów spoza Unii Europejskiej. Kraje Unijne respektują bowiem standardowe ubezpieczenie OC zawierane na terenie Polski z polskim ubezpieczycielem. Oficjalna nazwa tego dokumentu to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jego potoczna nazwa, Zielona Karta, pochodzi od koloru, w jakim jest drukowany. Zapisy zamieszczone na dokumencie wykonywane są w języku polskim i angielskim lub francuskim. Zielona karta jest takim samym dokumentem jak ubezpieczenie OC. Ma dokładnie ten sam zakres i działa w ten sam sposób. To znaczy, że jeżeli dojdzie do wypadku drogowego z winy posiadacza Zielonej Karty, to wystawiające ją towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie na siebie odpowiedzialność finansową z tytułu tego zdarzenia. Zielona Karta jest wystawiana, jak wspomniano, do krajów które nie są krajami członkowskimi Unii Europejskiej, ale też nie wszystkie nienależące państwa mają obowiązek ją respektować. Jeżeli nie jest uznawana, należy wykupić tamtejszą polisę. Jeżeli chodzi zaś o jej wystawianie, to nie wszystkie towarzystwa wystawiają Zieloną Kartę do wszystkich krajów, które wchodzą w skład Systemu Zielonej Karty. Nie ma bowiem obowiązku takiego, by towarzystwo obejmowało wszystkie te kraje. Przed zawarciem dokumentu trzeba więc sprawdzić czy w danej firmie jest to w ogóle możliwe i dostępne. Zielona Karta jest innym rodzajem ubezpieczenia niż ubezpieczenie graniczne. Można je wykupić na granicy państwa, do którego się wjeżdża. Przeczytaj więcej: Ubezpieczenie graniczne a Zielona Karta
W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta
Wyjazd za granicę, ale poza obszar Unii Europejskiej wymusza posiadanie Zielonej Karty. Jest to jednak bardzo ogólne ujęcie. Warto wiedzieć, które z krajów wchodzą w skład Systemu Zielonej Karty i gdzie jej posiadanie jest po prostu konieczne. Są to następujące państwa:
- Albania
- Białoruś
- Bośnia i Hercegowina
- Iran
- Izrael
- Macedonia
- Maroko
- Mołdawia
- Rosja
- Czarnogóra
- Tunezja
- Turcja
- Ukraina
Zakres odpowiedzialności i działanie karty
Jak wspomniano, zakres odpowiedzialności Zielonej Karty jest dokładnie taki sam, jak „zwykłego” OC. Oznacza to, że jest on równorzędny z zakresem oferowanym przez dane towarzystwo. Żeby dokument zadziałał zdarzenie musi być spowodowane z winy jego posiadacza. W takiej sytuacji ubezpieczony daje poszkodowanemu jedną część swojej karty, kopię i na tym jego obowiązek się zamyka. Poszkodowany na bazie otrzymanego dokumentu może dochodzić swoich roszczeń, które oczywiście zostaną uwzględnione. Polisę może zawrzeć każda osoba, która ma samochód zarejestrowany na terenie Polski. Polisa jest dokumentem czasowym. Może być wydana na co najmniej 15 dni, a maksymalny okres jej funkcjonowania to 12 miesięcy. Ciekawostką jest to, że niektóre towarzystwa oferują jej wydanie bezpłatnie, jeżeli zostanie u nich zawarte również ubezpieczenie obowiązkowe. W tych firmach, które takiej opcji nie przewidują jest to koszt od stu do kilkuset złotych. Znaczenie ma oczywiście to, jaki to jest samochód. Suma ubezpieczenia jest zależna od wielu różnorodnych czynników, wśród których znajdują się zapisy umowne czy przepisy obowiązujące w danym kraju. Zielona Karta to dokument, który obecnie ma nieco mniejsze znaczenie. Maleje ono systematycznie wraz z rozrostem Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, że kraje unijne respektują ubezpieczenia obowiązujące w państwach członkowskich. Nie mniej jest to jednak ważne i istotne zabezpieczenie dla osób, które odbywają swoje podróże do państw niezrzeszonych.
Sprawdź podobne: