Dlaczego kierowcy płacą coraz więcej za ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC z roku na rok jest coraz bardziej kosztowne. Składka systematycznie rośnie, a wzrosty te nie są, zdecydowanie, zaledwie kilku procentowe, tylko znacznie większe. Jest to dość normalne zjawisko, bo wszystko idzie w górę i opłaty również rosną, ale warto jednak wiedzieć, dlaczego ubezpieczenie drożeje, bo wpływa na to wiele czynników.
Konstrukcja składki OC
Sama konstrukcja składki powoduje, że niektórzy kierowcy mogą zapłacić więcej za ubezpieczenie swojego pojazdu. Zależy to bowiem od tego, jak przebiegało jego poprzednie ubezpieczenie, czy dochodziło do stłuczek z winy ubezpieczonego i jaką ma historię na swoim punkcie. Pozytywna historia ubezpieczenia wpływa bowiem na poziom uzyskiwanych zniżek, a co za tym idzie, pozwala na obniżanie składki. Negatywna historia natomiast, powoduje, że zniżki się traci, a składka rośnie. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia i nie wpływa ona na wzrost cen za ubezpieczenie ogólnie.
Wzrost wypłat z ubezpieczenia OC
Powodem, dla którego wszyscy kierowcy płacą wyższe składki za swoje ubezpieczenie jest coraz wyższa kwota sumaryczna wypłat odszkodowania. Z roku na rok, kwoty wypłat rosną i to w bardzo szybkim tempie. Co za tym idzie, towarzystwa muszą w jakiś sposób te luki finansowe sobie uzupełnić. robią to właśnie poprzez zwiększenie składek na ubezpieczenie. Wszyscy kierowcy, którzy opłacają swoje OC złożą się wówczas na wypłacane świadczenia w większym stopniu, a przez to towarzystwo znacznie mniej odczuje konieczność wypłacenia odszkodowania. Im więcej wypłat będzie w kolejnym roku, tym bardziej można się spodziewać, że ubezpieczenie znów wzrośnie.
Dodatkowe opodatkowanie firm ubezpieczeniowych
W ostatnich latach firmy ubezpieczeniowe zostały obłożone dodatkowymi podatkami, które miały służyć zasileniu skarbu państwa i jednocześnie urealnieniu dochodów tychże firm. Dodatkowy podatek stał się jednak tak dużym obciążeniem dla firmy, że po przekalkulowaniu wszystkiego, łącznie z wypłatami odszkodowań i wypłatami pensji oraz pokryciem kosztów funkcjonowania firmy, wydatki byłyby zbyt wysokie. Należało więc je jakoś zrekompensować, co spowodowało, że w ostatnich dwóch latach ubezpieczenia wzrosły o przeszło 30%. To chyba jedna z największych podwyżek w historii. Nałożyło się oczywiście na to coraz częstsze wypłacanie świadczeń, o czym była mowa wcześniej. Jednak same kwoty wypłaty, które przecież powodowały, że sprawca wypadku i tak musiał płacić większe składki, nie doprowadziłyby do tak radykalnych wzrostów składki. Podsumowując, wzrost składki na ubezpieczenie to tak naprawdę wynik działania licznych, różnorodnych czynników. Zmienia się wartość pieniądza, jest zjawisko inflacji, one również nie pozostają bez znaczenia. Najbardziej jednak swoje piętno odciska rosnąca liczba wypłat odszkodowań, która rośnie zarówno licząc wypłaty na sztuki, dochodzi do coraz większej liczby zdarzeń, jak również coraz wyższe kwoty są po prostu wypłacane oraz wzrost opodatkowania firm ubezpieczeniowych. Ponoszone koszty rekompensują sobie one coraz wyższą składką.