Dlaczego ubezpieczyciele tracą na OC?

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą każdy właściciel pojazdu musi wykupić. Nie ma takiej możliwości, by poruszać się samochodem nieubezpieczonym bezkarnie. Oczywiście, takie sytuacje też się zdarzają, ale wiążą się z ogromnymi karami finansowymi, więc nie warto ryzykować. Ciekawostką natomiast jest fakt, że na tych ubezpieczeniach coraz bardziej tracą ubezpieczyciele. Dlaczego tak jest? Skąd się bierze takie zjawisko?
Składki na ubezpieczenie OC
Składki na ubezpieczenie OC stale rosną. Z roku na rok podnoszona jest ich cena, a co za tym idzie, klienci muszą coraz więcej płacić. Mimo to jednak, ubezpieczenia OC są nadal wysoce nierentowne dla ubezpieczycieli i jak na razie nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić. Fakt, że podnoszone składki teoretycznie powinny zasilić kasę towarzystwa. I w pewnym stopniu tak jest, jednakże, poziom wydatków, jakie firmy ubezpieczeniowe muszą pokryć w związku z obsługiwaniem obowiązkowych ubezpieczeń OC jest nadal bardzo wysoki i to właśnie sprawia, że ten rodzaj polisy jest tak bardzo nierentowny.
Odszkodowania z OC
Pierwszą sprawą, która tutaj ma ogromne znaczenie są odszkodowania. W trzech kwartałach roku 2016 na odszkodowania zostało wypłacone ponad 5,7 mld złotych, przy czym przypis składki sięgnął nieco ponad 7,95 mld złotych. To ogromne kwoty, ale różnica między składką pobraną, a wysokością odszkodowań jest niezwykle mała. Należy też pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą w pełni korzystać z pobieranych przez siebie składek. Część pieniędzy zawsze musi być przelewana do żelaznej rezerwy. Firma bowiem nie może dopuścić do sytuacji, w której nie będzie miała płynności finansowej. Ta konieczność powoduje, że towarzystwa są jeszcze słabiej zasilane wpływami ze składek.
Koszty dodatkowe
Do tego dochodzi konieczność pokrycia różnorodnych kosztów dodatkowych, na które składa się bardzo wiele elementów. Należy opłacić całą administrację, która powoduje, że dana firma w ogóle działa. Wypłaty dla pracowników oraz konieczność opłacenia im biur w całym kraju pochłania lwią część kwoty, która stanowi różnicę między przypisem, a wypłatami. Dużą część pieniędzy przeznaczyć należy również na samą likwidację szkody. Trzeba opłacić rzeczoznawców, likwidatorów, prawników oraz ponieść koszty wszystkich operacji związanych z likwidacją, co też nie odbywa się za darmo. Klienci coraz częściej domagają się też samochodów zastępczych. Mają do tego prawo, ale koszt wynajęcia samochodu zastępczego spoczywa na towarzystwie. To kolejny wydatek, który trzeba opłacić. W efekcie, okazuje się, że na bieżące potrzeby towarzystwa oraz na obsługę polis i obsługę zgłoszeń należy przeznaczyć znaczną część pozyskiwanych pieniędzy, co w konsekwencji prowadzi do tego, że towarzystwa na obsłudze OC nie zarabiają. Podsumowując, wzrost składek, choć w pewnym stopniu pomaga w sfinansowaniu działania towarzystw ubezpieczeniowych, nie pokrywa w całości ich rzeczywistych potrzeb. To prowadzi do sytuacji, w której towarzystwa muszą obsługiwać nieopłacalne produkty.