Dodatkowe ubezpieczenia samochodu. Jakie wybrać?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, którą każdy posiadacz samochodu musi mieć wykupioną. Nie ma tutaj odstępstw i zwolnień, poza autami zabytkowymi. Wszystkie pozostałe muszą mieć wykupione polisy ubezpieczeniowe. Oczywiście, jeżeli jedna osoba ma więcej niż jeden samochód, to obowiązkowe ubezpieczenie musi mieć wykupione na wszystkie posiadane przez siebie auta. Pełną ochronę przed następstwami zdarzeń komunikacyjnych zapewnia połączenie ubezpieczenia podstawowego i ubezpieczeń dodatkowych.
Ubezpieczenie podstawowe
Można więc z powodzeniem powiedzieć, że ubezpieczenie OC jest to ubezpieczenie podstawowe, jako że jest obowiązkowe. W ramach tej polisy ubezpieczony ma zagwarantowaną ochronę swoich finansów, ponieważ w razie zdarzenia drogowego, do którego dojdzie z jego winy ewentualne odszkodowanie nie będzie wypłacone z jego prywatnych pieniędzy, a z pieniędzy ubezpieczyciela. To ogromne wsparcie, biorąc pod uwagę, że odszkodowania często są bardzo kosztowne, a kwoty sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych aż do milionów. Ponieważ mało kto jest w stanie wypłacić takie odszkodowanie, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Dzięki temu każdy uczestnik ruchu drogowego jest bezpieczny.
Ubezpieczenia dodatkowe samochodu
Na dodatkowe ubezpieczenie auta składają się: AC, NNW, ubezpieczenie szyb lub opon, ubezpieczenie od utraty zniżek. Warto rozważyć zawarcie dodatkowego ubezpieczenia AC. To polisa, która chroni nie tyle osobę poszkodowaną w wypadku, ale samego sprawcę. Ponadto, jest to polisa, która wspiera kierowcę również wtedy, gdy sprawca zdarzenia nie jest znany lub gdy wypadek został spowodowany przez zwierzę, którego właściciela trudno jest ustalić. Ubezpieczenie AC pozwala na naprawienie samochodu w chwili, gdy nie można tego zrobić z polisy OC sprawcy. To bardzo ważny dodatek do ubezpieczenia. Szczególnie, gdy wzbogacone jest o ubezpieczenie dotyczące naprawy szyb samochodowych lub wymiany opon. Ubezpieczenie NNW to polisa, która chroni pasażerów jadących w ubezpieczonym samochodzie. W razie zdarzenia, jeżeli dojdzie do uszkodzenia ciała lub utraty zdrowia lub życia pasażerów pojazdu i samego kierowcy, oni sami lub ich bliscy mogą ubiegać się o otrzymanie odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Jeżeli doszło do śmierci w wypadku, takie pieniądze z pewnością przydadzą się bliskim na rozpoczęcie nowego życia i pozbieranie się po tym trudnym zdarzeniu. Jeżeli zaś dojdzie do utraty zdrowia, to pieniądze z polisy posłużą do podjęcia leczenia lub też rozpoczęcia rehabilitacji. Mogą też zostać wykorzystane do dostosowania mieszkania do zmieniających się warunków życia i nowych potrzeb związanych z funkcjonowaniem. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje również ubezpieczenie wybranych elementów pojazdu, jak szyby i opony. Dzięki temu, zniszczona szyba czy pęknięta opona może zostać bardzo szybko naprawiona i wymieniona bez konieczności ponoszenia na to własnych pieniędzy. To bardzo ważna sprawa, ponieważ szyby dość często ulegają zniszczeniu w czasie jazdy. Możliwość ich naprawienia jest niezwykle ważna. Jeżeli zaś chodzi o same opony, to zdarza się, że pękają one gdzieś na trasie, mając ubezpieczenie opon, można liczyć na ich szybką wymianę. Każde zdarzenie ubezpieczeniowe wiąże się również z tym, że po jego zajściu ubezpieczony traci uzyskane do tej pory zniżki. Mając ubezpieczenie od utraty zniżek, pierwsza szkoda nie powoduje utraty zniżek. Jest ona jakby zatarta, anulowana i dzięki temu w kolejnym roku ubezpieczony będzie mógł otrzymać polisę na tym samym poziomie, jeżeli chodzi o ubezpieczenie. To bardzo ważne, ponieważ rzadko kiedy zdarza się, że w roku polisowym dochodzi do większej liczby zdarzeń niż jedno. Zabezpieczenie się przed utratą zniżek może być więc bardzo korzystne. To, jakie ubezpieczenie dodatkowe wybrać zależy więc w dużej mierze od potrzeb i oczekiwań samego ubezpieczonego. To bardzo ważne, ponieważ każdy ma inne priorytety i inne oczekiwania. Co za tym idzie, inne ubezpieczenie będzie mu potrzebne.