Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Dopuszczalne prędkości na drogach – sprawdź, jak szybko możesz jeździć

Porówneo: Dopuszczalne prędkości na drogach – sprawdź, jak szybko możesz jeździć

Marzeniem wielu kierowców jest szybki sportowy samochód. Część kobiet do tych cech dodałaby, że najlepiej, jeśli byłby on czerwony. Takim stereotypem warto rozpocząć dyskusję o dopuszczalnych prędkościach na polskich drogach. Niestety, wiele osób zapomina, że na pierwszym miejscu zawsze powinno być bezpieczeństwo i że to właśnie szybkość odpowiedzialna jest za wiele wypadków.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zacznijmy jednak nie od dopuszczalnych prędkości, a od ich przekraczania. Według danych Komendy Głównej Policji ponad 25% wszystkich wypadków spowodowanych jest niedostosowaniem prędkości do miejsca, ale również warunków atmosferycznych. W praktyce oznacza to, że codziennie na polskich drogach ginie około 11 osób. Dla porównania w krajach skandynawskich, np. w Szwecji na drogach ginie około 250 osób rocznie. Statystyki są zatrważające.

Faktem jest również to, że z roku na rok na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów. W wakacyjne weekendy nawet autostrada A1 ma problemy z przepustowością. Chyba najbardziej znaną trasą, na której korki są smutną codziennością jest Zakopianka - droga łącząca stolicę polskich Tatr z Krakowem. Korki są częstym powodem, przez który kierowcy przyspieszają i starają się nadrobić stracony czas. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo i na wspomniane wcześniej statystyki.

Rodzaje dróg w Polsce Dopuszczalne prędkości na drodze związane są z jej rodzajem. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w przypadku polskich dróg posługujemy się określeniem klasa. W Polsce wyróżniamy siedem klas. Pierwszą z nich, oznaczoną literą A są autostrady. Aktualnie w Polsce mamy sześć autostrad. Kolejną klasą dróg są drogi ekspresowe, znane pod symbolem S, a dalej: drogi główne szybkiego ruchu, drogi główne, zbiorcze, lokalne oraz drogi dojazdowe.

W obiegu jest druga klasyfikacja, która wydaje się dobrze znana wszystkim kierowcom: drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

Dopuszczalna prędkość w Polsce

Każda z kategorii dróg ma swoją dopuszczalną prędkość. I tak dla motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h. W przypadku drogi ekspresowej dwujezdniowej jest to 120 km/h, a jeśli jest to droga ekspresowa jednojezdniowa jest to 100 km/h. 100 km/h to dozwolona prędkość również na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej o dwóch pasach. Na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej możemy jechać z maksymalną prędkością 90 km/h.

Warto wspomnieć również o najczęściej obowiązującym limicie, czyli o drogach na terenie zabudowanym. W godzinach między 5 rano a 23 wieczorem dopuszczalna prędkość to 50 km/h. Nocą (od 23 do 5) limit ten wynosi 60 km/h, choć przepis ten już niebawem może ulec zmianie.

Należy zaznaczyć, że są to dopuszczalne prędkości dla motocykli i samochodów osobowych. Pojazdy ciężarowe i autobusy mogą poruszać się na terenie zabudowanym z tą samą prędkością, co samochody osobowe. Na autostradach, drogach ekspresowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku dopuszczalna prędkość to 80 km/h. Na autostradach, autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym, mogą jechać z prędkością 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit prędkości dla pojazdów ciężarowych i autobusów został ustalony na 70 km/h. Podobne limity dotyczą samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami - 50 i 60 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h w terenie niezabudowanym oraz 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Bardzo ważnym elementem poruszania się po drogach jest tzw. strefa zamieszkania. Definicja strefy zamieszkania znajduje się w “Prawie o ruchu drogowym”. Brzmi ona następująco: Strefa zamieszkania jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, a pierwszeństwo mają zawsze piesi. Dodatkowo parkowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami.

Bardzo ważne jest również przestrzeganie przepisów, o których informują znaki drogowe. Na części dróg dwu- lub trzypasmowych na danym obszarze, nawet na ulicach w dużych miastach, dopuszczalne prędkości mogą wynosić 70 a nawet 80 km/h. Prędkości i ich limity w miastach często są określane indywidualnie i dostosowywane do otoczenia. Stąd też w wielu miastach próby wprowadzenia w centrach stref z dopuszczalną prędkością 30 km/h. Warto dokładnie sprawdzać ograniczenia, zwłaszcza, jeśli jesteśmy w nowym miejscu.

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Autostrady

 • samochód osobowy - 140 km/h
 • motocykl - 140 km/h
 • samochód ciężarowy do 3,5 tony - 140 km/h

Droga ekspresowa dwujezdniowa

 • samochód osobowy - 120 km/h
 • motocykl - 120 km/h
 • samochód ciężarowy do 3,5 tony - 120 km/h

Droga ekspresowa jednojezdniowa

 • samochód osobowy - 100 km/h
 • motocykl - 100 km/h
 • samochód ciężarowy do 3,5 tony - 100 km/h

Prędkości dla innych typów pojazdów lub zespołów pojazdów na autostradach i drogach ekspresowych

 • autobus spełniający dodatkowe warunki techniczne - 100 km/h
 • samochód osobowy z przyczepą - 80 km/h
 • motocykl z przyczepą - 80 km/h
 • samochód ciężarowy z przyczepą do 3,5 tony - 80 km/h
 • samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony (również z przyczepą) - 80 km/h
 • oznakowany pojazd przewożący materiały niebezpieczne i podobne - 80 km/h
 • autobus (również z przyczepą) - 80 km/h
 • pojazd z urządzeniem wystającym do przodu (więcej niż 1,5 metra od siedzenia) - 60 km/h
 • motocykl (również z przyczepą) przewożący dziecko w wieku do lat 7 - - 40 km/h

Znak D-39 Dopuszczalne prędkości

text

Dopuszczalna prędkość w Niemczech

Wiele osób, dzięki otwartym granicom i Strefie Schengen, często porusza się po drogach sąsiednich krajów. Najpopularniejszym z nich są Niemcy, które dla wielu osób są przystankiem na trasie do innych państw Europy Zachodniej. Niemieckie autostrady są w Polsce swego rodzaju legendą i rajem dla kierowców, kochających szybką jazdę. Jak jest naprawdę? Jeśli chodzi o teren zabudowany dopuszczalna prędkość jest taka sama jak w Polsce – 50 km/h. Poza terenem zabudowanym dla samochodów osobowych ograniczenie wynosi 100 km/h, a dla pojazdów o wadze powyżej 3,5 t oraz dla tych z przyczepą jest to 80 km/h.

Drogi ekspresowe w Niemczech dopuszczają prędkość aż do 130 km/h dla samochodów do 3,5 tony, a dla kategorii powyżej tej wagi jest to 100 km/h. Najważniejsza informacja o limitach na niemieckich drogach dotyczy autostrad. Mimo prób wprowadzenia ograniczeń, póki co na autostradach nie ma maksymalnej dozwolonej prędkości. Warto jednak zaznaczyć, że rekomendowana prędkość to 130 km/h. Najważniejsze w każdej sytuacji jest zachowanie bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Podsumowując

Jeśli jesteś posiadaczem szybkiego samochodu, którego licznik wykracza ponad 250 km, na pewno nie masz możliwości wykorzystania jego pełnej mocy na polskich drogach. Największa dopuszczalna prędkość w Polsce obowiązuje na autostradzie i wynosi 140 km/h. Dla porównania niemieckie autostrady nie mają żadnych ograniczeń. Ważne jednak, by zawsze dostosowywać prędkość nie tylko do limitów wskazanych przez przepisy prawa, ale również do panujących warunków, możliwości samochodu oraz do swoich umiejętności.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty