Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Dopuszczalne prędkości na drogach – sprawdź, jak szybko możesz jeździć

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Prędkościomierz w samochodzie

Marzeniem wielu kierowców jest szybki sportowy samochód. Część kobiet do tych cech dodałaby, że najlepiej, jeśli byłby on czerwony. Takim stereotypem warto rozpocząć dyskusję o dopuszczalnych prędkościach na polskich drogach. Niestety, wiele osób zapomina, że na pierwszym miejscu zawsze powinno być bezpieczeństwo i że to właśnie szybkość odpowiedzialna jest za wiele wypadków.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zacznijmy jednak nie od dopuszczalnych prędkości, a od ich przekraczania. Według danych Komendy Głównej Policji ponad 25% wszystkich wypadków spowodowanych jest niedostosowaniem prędkości do miejsca, ale również warunków atmosferycznych. W praktyce oznacza to, że codziennie na polskich drogach ginie około 11 osób. Dla porównania w krajach skandynawskich, np. w Szwecji na drogach ginie około 250 osób rocznie. Statystyki są zatrważające.

Faktem jest również to, że z roku na rok na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów. W wakacyjne weekendy nawet autostrada A1 ma problemy z przepustowością. Chyba najbardziej znaną trasą, na której korki są smutną codziennością jest Zakopianka - droga łącząca stolicę polskich Tatr z Krakowem. Korki są częstym powodem, przez który kierowcy przyspieszają i starają się nadrobić stracony czas. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo i na wspomniane wcześniej statystyki.

Rodzaje dróg w Polsce Dopuszczalne prędkości na drodze związane są z jej rodzajem. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w przypadku polskich dróg posługujemy się określeniem klasa. W Polsce wyróżniamy siedem klas. Pierwszą z nich, oznaczoną literą A są autostrady. Aktualnie w Polsce mamy sześć autostrad. Kolejną klasą dróg są drogi ekspresowe, znane pod symbolem S, a dalej: drogi główne szybkiego ruchu, drogi główne, zbiorcze, lokalne oraz drogi dojazdowe.

W obiegu jest druga klasyfikacja, która wydaje się dobrze znana wszystkim kierowcom: drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

Dopuszczalne prędkości na drogach

Dopuszczalna prędkość w Polsce

Każda z kategorii dróg ma swoją dopuszczalną prędkość. I tak dla motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h. W przypadku drogi ekspresowej dwujezdniowej jest to 120 km/h, a jeśli jest to droga ekspresowa jednojezdniowa jest to 100 km/h. 100 km/h to dozwolona prędkość również na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej o dwóch pasach. Na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej możemy jechać z maksymalną prędkością 90 km/h.

Warto wspomnieć również o najczęściej obowiązującym limicie, czyli o drogach na terenie zabudowanym. W godzinach między 5 rano a 23 wieczorem dopuszczalna prędkość to 50 km/h. Nocą (od 23 do 5) limit ten wynosi 60 km/h, choć przepis ten już niebawem może ulec zmianie.

Należy zaznaczyć, że są to dopuszczalne prędkości dla motocykli i samochodów osobowych. Pojazdy ciężarowe i autobusy mogą poruszać się na terenie zabudowanym z tą samą prędkością, co samochody osobowe. Na autostradach, drogach ekspresowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku dopuszczalna prędkość to 80 km/h. Na autostradach, autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym, mogą jechać z prędkością 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit prędkości dla pojazdów ciężarowych i autobusów został ustalony na 70 km/h. Podobne limity dotyczą samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami - 50 i 60 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h w terenie niezabudowanym oraz 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Bardzo ważnym elementem poruszania się po drogach jest tzw. strefa zamieszkania. Definicja strefy zamieszkania znajduje się w “Prawie o ruchu drogowym”. Brzmi ona następująco: Strefa zamieszkania jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, a pierwszeństwo mają zawsze piesi. Dodatkowo parkowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami.

Bardzo ważne jest również przestrzeganie przepisów, o których informują znaki drogowe. Na części dróg dwu- lub trzypasmowych na danym obszarze, nawet na ulicach w dużych miastach, dopuszczalne prędkości mogą wynosić 70 a nawet 80 km/h. Prędkości i ich limity w miastach często są określane indywidualnie i dostosowywane do otoczenia. Stąd też w wielu miastach próby wprowadzenia w centrach stref z dopuszczalną prędkością 30 km/h. Warto dokładnie sprawdzać ograniczenia, zwłaszcza, jeśli jesteśmy w nowym miejscu.

Obszar zabudowany to nie zawsze 50 km/h!

Większość kierowców, widząc znak D-42, informujący o początku terenu zabudowanego, zdejmuje nogę z gazu i zwalnia do bezpiecznej prędkości – z reguły do około 50 km/h. I słusznie, bo w większości przypadków ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi własnie 50 km/h. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem dopuszczalna prędkość może być inna – z reguły niższa. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami możliwe jest ograniczenie prędkości na całym obszarze zabudowanym, a nawet na terenie całej miejscowości.

Z sytuacją taką można spotkać się w wielu niewielkich miejscowościach, gdzie na terenie całego miasteczka dopuszczalna prędkość wynosi na przykład 40 km/h. Jeśli pod znakiem drogowym E-17a, czyli tablicy z nazwą miejscowości, umieszczony jest znak ograniczający prędkość, np. do 40 km/h, to oznacza, że na terenie całej tej miejscowości obowiązuje taka właśnie prędkość.

Ważna informacja dla kierowców jest taka, że nawet jeśli zobaczymy znak D-43, informujący o końcu strefy zabudowanej, nie można jeszcze przyspieszyć. Dana prędkość, na przykład wspomniane 40 km/h, obowiązuje bowiem aż do końca miejscowości. Przyspieszyć można więc dopiero po przekroczeniu tablicy informującej o końcu danej miejscowości. Jeżeli natomiast ograniczenie prędkości znajduje się pod znakiem D-42 (początek terenu zabudowanego), to przyspieszyć można już po przekroczeniu tablicy D-43. Warto pamiętać o tej zasadzie, ponieważ w wielu przypadkach kontrola prędkości dokonywana jest właśnie na odcinku pomiędzy znakiem informującym o terenie zabudowanym a tym, który informuje o początku lub końcu miejscowości.

Limit prędkości w strefie zamieszkania

Osobną kategorią jest strefa zamieszkania, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 20 km/h – niezależnie od tego, o jakiej godzinie jedziemy samochodem. Takie ograniczenie prędkości ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – pieszym, dzieciom bawiącym się przy drodze, czy psom podczas popołudniowego spaceru. W każdym przypadku w strefie zamieszkania należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przekroczenie prędkości może okazać się tutaj szczególnie katastrofalne w skutkach. O konieczności zdjęcia nogi z gazu w strefie zamieszkania kierowcom przypominają także progi zwalniające, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa.

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Zastanawiasz się, jakie są dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce? Prawdopodobnie wiesz, że na drogach krajowych dopuszczalna prędkość to 90 km/h, natomiast w terenie zabudowanych z reguły wynosi ona 50 km/h. A co z innymi rodzajami dróg?

Autostrady

Dopuszczalna prędkość na autostradach w przypadku samochodów osobowych to 140 km/h.

  • samochód osobowy - 140 km/h
  • motocykl - 140 km/h
  • samochód ciężarowy do 3,5 tony - 140 km/h

Droga ekspresowa dwujezdniowa

Jeśli chodzi o drogę ekspresową dwujezdniową, dopuszczalne prędkości są następujące:

  • samochód osobowy - 120 km/h
  • motocykl - 120 km/h
  • samochód ciężarowy do 3,5 tony - 120 km/h

Droga ekspresowa jednojezdniowa

Droga ekspresowa jednojezdniowa pozwala na jazdę z następującymi prędkościami:

  • samochód osobowy - 100 km/h
  • motocykl - 100 km/h
  • samochód ciężarowy do 3,5 tony - 100 km/h

Prędkości dla innych typów pojazdów lub zespołów pojazdów na autostradach i drogach ekspresowych

A jakie są dopuszczalne prędkości w przypadku innych typów pojazdów lub zespołów pojazdów, jeśli chodzi o autostrady i drogi ekspresowe?

  • autobus spełniający dodatkowe warunki techniczne - 100 km/h
  • samochód osobowy z przyczepą - 80 km/h
  • motocykl z przyczepą - 80 km/h
  • samochód ciężarowy z przyczepą do 3,5 tony - 80 km/h
  • samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony (również z przyczepą) - 80 km/h
  • oznakowany pojazd przewożący materiały niebezpieczne i podobne - 80 km/h
  • autobus (również z przyczepą) - 80 km/h
  • pojazd z urządzeniem wystającym do przodu (więcej niż 1,5 metra od siedzenia) - 60 km/h
  • motocykl (również z przyczepą) przewożący dziecko w wieku do lat 7 - 40 km/h

Dopuszczalne prędkości a bezpieczna prędkość

W każdej sytuacji kierowca powinien mieć na względzie nie tylko to, jaka jest dopuszczalna prędkość, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Może bowiem okazać się, że jazda autostradą z prędkością 140 km/h nie będzie możliwa – na przykład z uwagi na złe warunki atmosferyczne, takie jak burza czy gwałtowne opady śniegu. Również w sytuacji, gdy zaczyna padać deszcze, warto zwolnić – bowiem w momencie, gdy nawierzchnia staje się mokra, robi się najbardziej niebezpiecznie. Nie warto zawsze jechać tak szybko, jak to możliwe na danych odcinku. Czasem lepiej zwolnić i dopasować prędkość do warunków, panujących na drodze.

Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości

Oczywiście o to, aby kierowcy nie przekraczali dopuszczalnej prędkości, dba szereg instytucji, jednak nadal najskuteczniejsze są fotoradary. Ile wynosi mandat z fotoradaru w przypadku przekroczenia prędkości? To zależy od tego, o ile prędkość dopuszczalna została przekroczona.

  • przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h: od 50 do 100 zł – 2 pkt.
  • od 21 do 30 km/h: od 100 do 200 zł – 4 pkt.
  • od 31 do 40 km/h: od 200 do 300 zł – 6 pkt.
  • od 41 do 50 km/h: od 300 do 400 zł – 8 pkt.
  • 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł – 10 pkt.

Co ciekawe, mandat można otrzymać również za zbyt wolną jazdę – choć w praktyce zdarza się to niezwykle często. Niemniej jednak zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierowcom może zostać ukarana mandatem w wysokości od 50 do 200 zł.

Mandaty za przekroczenie prędkości

Znak D-39 Dopuszczalne prędkości

Dopuszczalne prędkości

Dopuszczalna prędkość w Niemczech

Wiele osób, dzięki otwartym granicom i Strefie Schengen, często porusza się po drogach sąsiednich krajów. Najpopularniejszym z nich są Niemcy, które dla wielu osób są przystankiem na trasie do innych państw Europy Zachodniej. Niemieckie autostrady są w Polsce swego rodzaju legendą i rajem dla kierowców, kochających szybką jazdę. Jak jest naprawdę? Jeśli chodzi o teren zabudowany dopuszczalna prędkość jest taka sama jak w Polsce – 50 km/h. Poza terenem zabudowanym dla samochodów osobowych ograniczenie wynosi 100 km/h, a dla pojazdów o wadze powyżej 3,5 t oraz dla tych z przyczepą jest to 80 km/h.

Drogi ekspresowe w Niemczech dopuszczają prędkość aż do 130 km/h dla samochodów do 3,5 tony, a dla kategorii powyżej tej wagi jest to 100 km/h. Najważniejsza informacja o limitach na niemieckich drogach dotyczy autostrad. Mimo prób wprowadzenia ograniczeń, póki co na autostradach nie ma maksymalnej dozwolonej prędkości. Warto jednak zaznaczyć, że rekomendowana prędkość to 130 km/h. Najważniejsze w każdej sytuacji jest zachowanie bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Od 2021 roku zmiana w ograniczeniach prędkości

Kolejna bardzo ważna dla kierowców informacja jest taka, że od początku 2021 roku wprowadzono szereg zmian, a część z nich dotyczy również ograniczeń prędkości. Otóż do 2020 roku dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosiła 50 km/h, jednak pomiędzy godziną 23 a 5 rano można było poruszać się z prędkością 60 km/h. Od początku 2021 roku wprowadzono zmianę, zgodnie z którą ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h przez całą dobę. Nie ma więc możliwości, aby w nocy jechać nieco szybciej. Taka zmiana ma poprawić bezpieczeństwo – przede wszystkim pieszych, ale też kierowców, którzy podczas jazdy w nocy powinni zachować szczególną ostrożność.

Podsumowując

Jeśli jesteś posiadaczem szybkiego samochodu, którego licznik wykracza ponad 250 km, na pewno nie masz możliwości wykorzystania jego pełnej mocy na polskich drogach. Największa dopuszczalna prędkość w Polsce obowiązuje na autostradzie i wynosi 140 km/h. Dla porównania niemieckie autostrady nie mają żadnych ograniczeń. Ważne jednak, by zawsze dostosowywać prędkość nie tylko do limitów wskazanych przez przepisy prawa, ale również do panujących warunków, możliwości samochodu oraz do swoich umiejętności.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jaka jest dopuszczalna prędkość na autostradzie?

Dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h w przypadku samochodów osobowych, a także dla wszystkich innych pojazdów – w tym motocykli i samochodów ciężarowych. Należy jednak mieć na względzie warunki, jakie panują na drodze.

Ile wynosi dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej?

Dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej dwujezdniowej to 120 km/h w przypadku samochodów osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych do 3,5 t. W przypadku drogi ekspresowej jednojezdniowej dopuszczalna prędkość to 100 km/h.

Z jaką prędkością może poruszać się auto z przyczepą?

Samochód osobowy z przyczepą może poruszać się z prędkością 80 km/h, jeśli chodzi o autostrady i drogi ekspresowe. I w tym przypadku należy jednak dopasować prędkość do sytuacji, tak aby pojazd nie stwarzał zagrożenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty