Dorobienie kluczyka z immobilizerem krok po kroku
Większość samochodów posiada obecnie zamek z immobilizerem. Takie rozwiązanie ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie pojazdu przed niechcianym uruchomieniem zapłonu. Chodzi oczywiście o zwiększenie ochrony przed kradzieżą. Niestety, zdarza się, że kluczyk do auta ulegnie uszkodzeniu lub zostanie zgubiony. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy, jak wygląda dorobienie kluczyka z immobilizerem.
Immobilizer – co to jest i jak działa? Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest i jak działa immobilizer. Jest to swego rodzaju elektroniczny kod, który zapisany jest w pamięci elektronicznej. Z reguły jest to niewielkie urządzenie, znajdujące się w kluczyku do auta. Może to być też specjalna pestka, którą należy przyłożyć do czytnika. Immobilizer uaktywnia się w momencie włożenia transpondera, czyli specjalnego nadajnika, do stacyjki. Po włączeniu silnika następuje wymiana sygnałów pomiędzy kluczykiem a immobilizerem. Gdy sygnał się zgadza i kluczyk zostaje uznany za właściwy, immobilizer i urządzenie sterujące pracą silnika wymieniają się sygnałami kodowymi. Jeżeli są zgodne, następuje dezaktywacja blokady.Cały proces trwa dosłownie kilka milisekund, dzięki czemu nie trzeba zbyt długo czekać na możliwość odpalenia silnika.
Uszkodzony immobilizer – co robić?
Stosunkowo rzadko, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy immobilizer przestaje działać. Jak rozpoznać, że immobilizer jest zepsuty? Z reguły silnika odpala na 1-2 sekundy, a następnie gaśnie. Kontrolka immobilizera stale mruga albo w ogóle nie gaśnie. Przyczyną takiej sytuacji może być brak odpowiedniej synchronizacji kluczyków, uszkodzenie oprogramowania lub sterowników, a także urwanie cewki immobilizera (często usterka w Mercedesach). Co robić, kiedy immobilizer zostanie uszkodzony? W pierwszej kolejności warto spróbować użyć kluczyków zapasowych – być może zadziałają, choć szansa na to jest stosunkowo niska. Prawdopodobnie konieczne będzie dorobienie kluczyków z immobilizerem.
Co prawda koszt dorobienia kluczyków z immobilizerem jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych kluczyków samochodowych, ale warto zapłacić. Udając się do serwisu, warto zabrać ze sobą również zapasowy kluczyk. Na jego podstawie pracownicy serwisu będą mogli odczytać z niego potrzebne dane. Pamiętaj, że podczas dorobienia kluczyków z immobilizerem serwis musi zmienić ustawienia w dwóch kluczykach – inaczej jeden z nich będzie bezużyteczny.
Ile kosztuje dorobienie kluczyka z immobilizerem?
Ceny za dorobienie kluczyka z immobilizerem są różne. Najwięcej zapłacimy w ASO – tam kwota może sięgnąć nawet 1000 złotych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na dorobienie kluczyka z immobilizerem w niewielkich, ale zaufanych serwisach. Koszt usługi będzie tutaj o wiele niższy – może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co w porównaniu z wykonaniem usługi w ASO może być naprawdę dużą oszczędnością. Przed oddaniem kluczyka do naprawy warto sprawdzić, czy nie rozładowała się bateria lub czy nie urwała się cewka immobilizera – w tym przypadku koszt zakupu i wymiany części to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.
Choć problem z dostaniem się do auta lub z jego uruchomieniem może wywołać spory stres, przyczyna może być bardzo prosta. Jeśli doszło do uszkodzenia immobilizera, prawdopodobnie poinformuje Cię o tym odpowiednia kontrolka. W takiej sytuacji powinieneś przygotować się na koszty, jeśli jednak wybierzesz naprawę w zaprzyjaźnionym serwisie, wydatek nie powinien być zbyt dużych obciążeniem dla Twojego budżetu.