Oznaczenia i kod na dowodzie rejestracyjnym – co oznaczają?
Dowód rejestracyjny jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie posiada właściciel pojazdu. W dowodzie znajdują się wszystkie kluczowe informacje, takie jak dane właściciela czy pojazdu. Choć od niedawna wymiana dowodu rejestracyjnego, a nawet wożenie go ze sobą, nie są już obowiązkowe, warto znać wszystkie oznaczenia, zawarte w dokumencie!
Dowód rejestracyjny – najważniejsze informacje
Dowód rejestracyjny jest dokumentem, który kierowca otrzymuje podczas rejestracji pojazdu. Wnioskować o dowód należy w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu, należy jednak pamiętać, że niezarejestrowanym samochodem nie można poruszać się po drogach. Sam dowód ma formę niewielkiej książeczki, w której zapisane jest wiele kluczowych informacji. Dowód rejestracyjny w obecnej formie wydawany jest od 1 października 2004 roku. Dokumenty produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Dowód rejestracyjny – oznaczenia
W dowodzie rejestracyjnym znajdują się specjalne oznaczenia, które pozwalają na szybkie odnalezienie niezbędnych informacji. Rozpiska na temat poszczególnych oznaczeń znajduje się w środku dokumentu, a dokładnie na stronie z dopiskiem Adnotacje urzędowe. Sprawdźmy poszczególne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym!
A – numer rejestracyjny pojazdu,
B – data pierwszej rejestracji pojazdu,
C – dane dotyczące pojazdu/ właściciela pojazdu,
C.1.1 – nazwisko lub nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego,
C.1.2 – numer PESEL lub REGON,
C.1.3 – adres posiadacza dowodu rejestracyjnego,
C.2.1 nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu,
C.2.2 numer PESEL lub REGON,
C.2.3 adres właściciela pojazdu,
D – dane pojazdu,
D.1 – marka pojazdu,
D.2 – typ pojazdu,
D.3 – model pojazdu,
E – numer identyfikacyjny pojazdu,
E.1 – maksymalna masa całkowita,
G – masa własna,
H – okres ważności dowodu rejestracyjnego,
I – data wydania dowodu rejestracyjnego,
K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu,
P.1 – pojemność silnika (w cm3 ),
P.2 – maksymalna moc netto silnika (w kW),
P.3 – rodzaj paliwa,
Q – stosunek mocy do ciężaru,
S.1 – liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy,
S.2 – liczba miejsc stojących, jeżeli występuje,
F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu**) , wyłączając motocykle i motorowery (w kg),
F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w kg),
F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg),
J – kategoria pojazdu,
L – liczba osi,
O.1 i O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem/ bez hamulca,
X – potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego pojazdu i daty następnego badania technicznego. W dowodzie znajduje się sześć miejsc na pieczątki, jednak obecnie nie ma już obowiązku wymiany dowodu w momencie, gdy miejsca na pieczątki się skończą!
Adnotacje urzędowe – w dowodzie rejestracyjnym znajduje się też miejsce na adnotacje urzędowe. Mogą tam znajdować się na przykład dane współwłaściciela pojazdu – imię i nazwisko, numer PESEL i adres.
Dowód rejestracyjny – kod QR
Na dowodzie rejestracyjnym znajduje się również kod QR. Kod QR w dowodzie rejestracyjnym służy do szybkiego sprawdzania danych kierowcy i pojazdu. Informacje można sprawdzić, korzystając ze skanera QR.
Podsumowanie
Jak widać, dowód rejestracyjny jest dokumentem, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat pojazdu. Obecnie kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, a także prawa jazdy – wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Nie ma też obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie miejsca na pieczątki. Zmian dla kierowców jest wiele, jednak jedno pozostaje niezmienne – dowód rejestracyjny nadal pozostaje najważniejszym dokumentem każdego samochodu.