Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ecodriving – zmień nawyki na… tańsze

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Ecodriving – zmień nawyki na… tańsze

Masz wrażenie, że Twój samochód pochłania zbyt dużo pieniędzy i zastanawiasz się, jak obniżyć koszty jego eksploatacji? Jedną z metod na zmniejszenie kosztów, związanych z użytkowaniem auta, jest eco-driving. Prosta zmiana nawyków w prowadzeniu auta może zmniejszyć ilość zużywanego paliwa oraz zwiększyć żywotność części. Jak jeździć, aby naprawdę oszczędzać?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest eco-driving?

Pojęcie eco-drivingu przywędrowało do Polski z krajów zachodnich i skandynawskich. Tam zasady ekologicznej jazdy stosowane są już od wielu lat – stosowanie się do jej zasad jest dla kierowców czymś naturalnym. Eco-driving, czyli eko-jazda, oznacza prowadzenie pojazdu w taki sposób, aby zmniejszać zużycie paliwa i wydłużać żywotność poszczególnych części pojazdu. Niektórzy producenci samochodów obiecują, że eco-driving pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 20% – trzeba przyznać, że taka perspektywa jest bardzo kusząca, szczególnie w kontekście wysokich cen benzyny. Istotne jest to, że zasady eko-jazdy sprawdzają się nie tylko w jeździe miejskiej, ale też na długich trasach.

Projekt ECOWILL – promocja ekologicznej jazdy

W 2010 roku powstał projekt ECOWILL – dołączyli do niego niemal wszyscy producenci samochodów. Podstawowym celem projektu było ograniczenie emisji dwutlenku węgla, produkowanego przez samochody, do 2 Mt. Cel ten miał być osiągnięty do końca 2015 roku. W ramach projektu uruchomiono cykl szkoleń, które miały uczyć ekologicznej jazdy, a także promowane kształcenie kierowców pod kątem ekologicznej jazdy podczas kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy. Obecnie producenci samochodów zwracają coraz większą uwagę na to, aby ich pojazdu pozwalały na ekologiczną jazdę.

Najważniejsze zasady eco-drivingu

Wbrew powszechnej opinii, eco-driving wcale nie oznacza powolnej jazdy. Najważniejsza jest tutaj płynność – należy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania, długotrwałego wyprzedzania czy nieumiejętnej zmiany biegów. Warto poznać zasady eco-drivingu, niezależnie od tego, jak często używa się samochodu – z czasem eko-zachowania podczas jazdy wejdą w nawyk. O czym pamiętać?

Płynność jazdy – cenna umiejętność...

...której niestety nadal brakuje wielu kierowcom. Gwałtowna jazda znacząco zwiększa zużycie paliwa, dlatego warto zadbać o to, aby jeździć płynnie. Dotyczy to przede wszystkim ruszania. Co ważne – nie należy rozgrzewać silnika przed jazdą. Praca silnika na postoju może sprawić, że będzie on bardziej podatny na uszkodzenia. Dodatkowo za takie działanie można dostać mandat. Nie należy gwałtownie przyspieszać – o wiele lepszym (dla silnika, dla środowiska i dla Twojego portfela!) rozwiązaniem będzie stopniowe zwiększanie prędkości. Podobnie jest z hamowaniem – gwałtowne hamowanie to zły pomysł, o ile oczywiście nie wymaga tego awaryjna sytuacja na drodze.

Odpowiedni sposób zmiany biegów

To jeden z najbardziej istotnych elementów eco-drivingu. Pierwszy bieg służy wyłącznie do ruszania. Po przejechaniu kilku metrów, maksymalnie dziesięciu, należy włączyć drugi bieg i jechać na nim do uzyskania prędkości 20-30 km/h. Po jej osiągnięciu należy przełączyć pojazd na trzeci bieg i używać go do prędkości 40 km/h. Wielu kierowców mylnie uważa, że piąty bieg nadaje się tylko do szybkiej jazdy (powyżej 80 km/h). Nie jest to prawda – piąty bieg może być z powodzeniem stosowany do jazdy miejskiej, nawet przy prędkości 60-70 km/h, szczególnie w nowych samochodach. Pozwala on na obniżenie obrotów silnika, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Jeśli chodzi o auta, wyposażone w szósty bieg, można używać go przy prędkości około 100 km/h, jednak jest to zależne od obrotów silnika – kiedy rosną zbyt szybko, można włączyć szósty bieg nieco wcześniej. Istotne jest również to, aby zmieniać biegi płynnie – nerwowa zmiana spowoduje nie tylko dyskomfort pasażerów, ale też części będą bardziej podatne na uszkodzenia. Biegi należy zmieniać spokojnie, każdorazowo pamiętając o odpowiednim nacisku na sprzęgło. Wśród kierowców pokutuje mit o tym, że nie należy przeskakiwać biegów – nie jest to prawda. W nowszych samochodach można bez obaw zmieniać bieg na przykład z drugiego na czwarty. Właśnie w ten sposób działają automatyczne skrzynie biegów. W przypadku jazdy samochodem, wyposażonym w manualną skrzynię biegów, również można je przeskakiwać – o ile oczywiście wymaga tego prędkość.

Hamowanie silnikiem – najlepsza metoda zatrzymywania pojazdu

Bardzo istotnym elementem eco-drivingu jest umiejętne hamowanie. Najlepszym sposobem na zatrzymanie pojazdu jest hamowanie silnikiem. Polega ono na umiejętnej redukcji biegów aż do wytracenia prędkości. Przed ostatecznym zatrzymaniem pojazdu możliwa jest jazda na jałowym biegu, czyli na tzw. luzie. Oprócz hamowania silnikiem czy jazdy na luzie nie należy rezygnować z używania świateł stopu – nawet jeśli odcinek, przeznaczony do hamowania, jest bardzo długi. Są one informacją o hamowaniu dla kierowcy, jadącego za nami. Zbyt gwałtowna redukcja biegu może sprawić, że samochód nagłe straci prędkość, co może doprowadzić do kolizji – dlatego też widząc, że być może pojawi się konieczność zahamowania lub zatrzymania pojazdu, należy zacząć wytracać prędkość odpowiednio wcześniej.

Eco-driving w silnikach diesel

Jedną z kwestii, które budzą wiele wątpliwości wśród kierowców, jest stosowanie się do zasad eco-drivingu w przypadku pojazdów z silnikiem diesla. Oczywiście w takich autach eko-jazda jest jak najbardziej wskazana. Zastosowanie mają tutaj takie same zasady, czyli płynność jazdy, umiejętna zmiana biegów i stopniowe hamowanie. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby po zatrzymaniu pojazdu (szczególnie po długiej trasie, gdy silnik jest bardzo rozgrzany), nie wyłączać go od razu, Należy zaczekać minimum 2-3 minuty i dopiero wtedy wyłączyć silnik. W innym przypadku może dojść do jego uszkodzenia.

Inne zasady eco-drivingu

Wymienione zasady są najbardziej istotne, jednak istnieje również kilka wskazówek, które mogą wpłynąć na zmniejszenie zużycia paliwa. Przede wszystkim nie warto wozić w aucie dodatkowych kilogramów – jeśli w Twoim bagażniku znajduje się mnóstwo zbędnych przedmiotów, warto zrobić tam porządek. Każdy dodatkowy kilogram wpływa na zwiększenie zużycia paliwa. Oprócz tego należy pamiętać, aby używać klimatyzacji wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne – ona również powoduje zwiększenie zużycia benzyny. Każdy kierowca powinien również pamiętać o tym, aby dbać o stan techniczny samochodu. Przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzić stan powietrza w oponach, ilość oleju silnikowego, a raz na pół roku warto upewnić się, czy filtry są w dobrym stanie oraz czy elementy przeniesienia i ogumienie nie uległy uszkodzeniu.

Umiejętność przewidywania sytuacji na drodze to podstawa eco-drivingu!

Doświadczeni kierowcy doskonale wiedzą, jak ważna jest umiejętność przewidywania sytuacji na drodze. Warto dokładnie obserwować to, co dzieje się wokół i być zawsze o krok przed innymi kierowcami – a właściwie przed ich zamiarami. Nadmierne zaufanie do innych użytkowników drogi nie jest wskazane – warto stosować się do zasady ograniczonego zaufania, bo sytuacje na drodze często potrafią zaskakiwać. Co istotne, należy przewidywać nie tylko to, co zrobią inni kierowcy – warto mieć na uwadze, że w każdej chwili może zmienić się światło, dlatego warto zwalniać przed skrzyżowaniami. Z czasem analiza sytuacji na drodze staje się coraz łatwiejsza. Warto regularnie przypominać sobie zasady eco-drivingu i stosować się do nich, ponieważ w ten sposób można nie tylko oszczędzić na paliwie i kosztach eksploatacji pojazdu, ale też zadbać o środowisko. W końcu eko-jazda jest zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty