Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Gdzie sprawdzić, czy samochód ma OC?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Gdzie sprawdzić, czy samochód ma OC?

Każde zdarzenie na drodze wiąże się z kosztami. Raz są one większe, raz mniejsze. Jeżeli jedna osoba nie jest sprawcą danego zdarzenia, a poniosła w związku z nim koszty, to przysługuje jej wypłata odszkodowania z OC sprawcy. Trzeba jednak wiedzieć, czy sprawca w momencie zdarzenia był ubezpieczony? Jak to sprawdzić tuż po zdarzeniu?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Baza UFG

Przede wszystkim należy sprawdzić dostępną ogólnie bazę UFG. To, że sprawca wypadku wystawi oświadczenie i podpisze wszelkiego rodzaju pisma, nie oznacza, że jest on ubezpieczony. Warto więc jeszcze na miejscu zdarzenia szybko sprawdzić, czy samochód sprawcy jest ubezpieczony. W tym celu należy odwiedzić stronę www.ufg.pl. Pojazd można zidentyfikować po numerze rejestracyjnym lub po numerze VIN. Wystarczy podać jeden z nich, a rejestr wskaże, czy samochód jest ubezpieczony i jeżeli tak, to w jakiej firmie. Jeżeli nie jest ubezpieczony należy niezwłocznie wezwać policję, ponieważ oświadczenie od sprawcy na nic się tutaj nie przyda.

Gdy brak Internetu

Może się jednak zdarzyć tak, że do zdarzenia dojdzie na terenie o słabym zasięgu lub w chwili, gdy telefon jest wyładowany. Nie ma więc możliwości, by sprawdzić dane sprawcy w bazie. Można ryzykować i przyjąć oświadczenie, tyle że może być ono bezwartościowe. Jest jednak jeszcze jedno wyjście. Można od razu zadzwonić na policję, a policja ma swoje sposoby na to, by zweryfikować sprawcę.

Sygnały ostrzegawcze

Kiedy warto wezwać policję? Gdy coś budzi podejrzenie. Jeżeli sprawca wypadku nie wie, gdzie jest ubezpieczony, nie pamięta nazwy swojego towarzystwa lub celowo unika udzielenia na ten temat odpowiedzi. Być może nie ma w ogóle polisy, a w stresie nie umie sobie przypomnieć nazwy żadnego popularnego towarzystwa. Gdy sprawca nie chce pokazać polisy lub twierdzi, że ma ją w domu, zostawił lub czeka na aktualny wydruk. To również mogą być podstawy, by sądzić, że coś ukrywa. W każdym z tych przypadków warto wezwać odpowiednie służby, które pomogą rozwiązać problem i rozwiać wątpliwości.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty