Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? Nie tylko w Wydziale Komunikacji

0

Sprzedałeś swoje poprzednie auto i powoli zaczynasz rozglądać się za nowym? A może świeżutki nabytek czeka już w garażu? Zanim zapomnisz o poprzednim samochodzie, musisz dopilnować kilku formalności. Podpowiadamy, gdzie zgłosić sprzedaż samochodu i o czym jeszcze należy pamiętać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprzedaż samochodu – umowa-kupna sprzedaży to najważniejszy dokument

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz, czy może kupujesz auto, musisz pamiętać o umowie kupna-sprzedaży. Będzie to najważniejszy dokument później, kiedy udasz się do odpowiedniego urzędu, aby zgłosić sprzedaż auta. Co powinna zawierać taka umowa? Oto najważniejsze informacje, które powinny się w niej znaleźć:

 • data i miejsce sprzedaży samochodu;
 • Twoje dane – imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres zameldowania oraz informacje z dowodu osobistego. Jeśli samochód posiada współwłaściciela, jego dane również powinny znaleźć się w umowie;
 • dane nabywcy – takie same jak w przypadku sprzedawcy;
 • informacje na temat sprzedawanego auta – numer VIN, marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg,;
 • kwota, za jaką sprzedajesz pojazd;
 • data przekazania pojazdu;
 • oświadczenie, że jesteś faktycznym właścicielem pojazdu;
 • oświadczenie kupującego, że w miarę możliwości zapoznał się on ze stanem technicznym pojazdu;
 • informację, która strona transakcji uiści podatek od czynności cywilnoprawnych – w większości przypadków podatek ten płacony jest przez kupującego, lecz nie ma przeszkód, aby został uiszczony przez sprzedawcę; z reguły zajmuje się tym kupujący;
 • lista dokumentów, które przekazałeś nabywcy przy sprzedaży auta (dowód rejestracyjny, karta pojazdu – jeśli posiada, polisa).

Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch identycznych kopiach – jedna dla Ciebie, druga dla nabywcy. Możesz zrobić jej skan, na wypadek, gdybyś ją zgubił. Pamiętaj, że to ważny dokument – będzie stanowił dowód, że rzeczywiście sprzedałeś pojazd.

Jakie obowiązki ma nabywca pojazdu?

Nie tylko sprzedawca samochodu powinien pamiętać o niezbędnych formalnościach. Jest to istotne także w przypadku osób, które nabyły pojazd używany. Przede wszystkich osoba taka powinna pamiętać o:

 • ubezpieczeniu auta – jeśli samochód ma ważne OC, nabywca może w dalszym ciągu z niego korzystać. Niezbędne jednak będzie poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o tym, że pojazd zmienił właściciela. Ubezpieczyciel może bowiem wyrazić chęć dokonania rekalkulacji składki,
 • rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji – warto zrobić to jak najszybciej, choć oczywiście czas na to wynosi 30 dni,
 • opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych – podatek ten może zostać opłacony także przez drugą stronę, czyli przez sprzedawcę. Przyjęło się jednak, że to nabywca samochodu używanego jest odpowiedzialny za opłacenie tego podatku. Informację tę warto zawrzeć w umowie kupna sprzedaży, aby później nie pojawiły się wątpliwości,
 • sprawdzeniu, czy samochód ma ważne badanie techniczne.

Kroki przy sprzedaży samochodu

Sprzedałeś swój samochód i chcesz zadbać o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności? Przede wszystkim powinieneś pamiętać o poinformowaniu Wydziału Komunikacji oraz firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczałeś swoje auto.

Poinformowanie o zbyciu pojazdu Wydziału Komunikacji

Po sprzedaży pojazdu czym prędzej udaj się do Wydziału Komunikacji. Co prawda masz na to 30 dni, jednak lepiej udać się tam od razu – tym bardziej, jeśli nie znasz nabywcy swojego auta. Może zdarzyć się, że spowoduje on wypadek lub otrzyma mandat. W takiej sytuacji może wypierać się tego, że to jego samochód – a Ty zostaniesz obciążony winą. Lepiej więc już tego samego lub następnego dnia po sprzedaży udać się do Wydziału Komunikacji, aby zgłosić sprzedaż samochodu. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek problemów, będziesz miał dowód, że przekazałeś już auto nowemu właścicielowi.

Jeżeli nie byłeś jedynym właścicielem pojazdu, który właśnie sprzedałeś, do urzędu powinieneś wybrać się wraz ze współwłaścicielem. Tylko wtedy umowa sprzedaży będzie ważna. To samo dotyczy umowy – jeżeli podpisze ją tylko jeden ze współwłaścicieli, auto nie zostanie sprzedane, a jedynie osoba, która złożyła podpis, sprzeda swój udział w aucie.

Wyjątkiem są małżonkowie – jeśli auto jest ich wspólną własnością, wystarczy podpis tylko jednego z nich. W Wydziale Komunikacje musza jednak pojawić się wszyscy właściciele – dzięki temu wszystkie formalności zostaną załatwione o wiele sprawniej.

Poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o zbyciu pojazdu

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji to nie wszystko. Koniecznie poinformuj o tym fakcie ubezpieczyciela. Masz na to 14 dni. Jeśli tego nie zrobisz, firma ubezpieczeniowa ma prawo wezwać Cię do uiszczenia nieopłaconej składki OC – na przykład za polisę, która została automatycznie odnowiona po 12 miesiącach.

Zawiadomienie o sprzedaży auta dla ubezpieczyciela powinno zawierać dane osoby, która kupiła pojazd – PESEL, imię, nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania. W tym przypadku również musisz mieć umowę kupna-sprzedaży. Do zawiadomienia dołącz jej kopię.

Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu – podsumowanie

Znalezienie kupca na samochód to z pewnością dobra wiadomość, jednak po podpisaniu umowy musisz pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. Osoby, które zastanawiają się, gdzie zgłosić sprzedaż pojazdu, muszą pamiętać o zawiadomieniu Wydziału Komunikacji i towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym było wykupione OC. I to wszystko – pora na poszukiwanie nowego auta lub cieszenie się kolejnym nabytkiem.

Wzór umowy kupna sprzedaży PDF

Wzór umowy kupna sprzedaży PDF znajdziesz tutaj!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Sprzedałem samochód – co dalej?

Po sprzedaży samochodu należy w pierwszej kolejności poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe, a także złożyć odpowiednią informację w Wydziale Komunikacji.

Jakie obowiązki ma nabywca pojazdu?

Nabywca samochodu używanego powinien pamiętać o ubezpieczeniu, o przeglądzie technicznym, o opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych oraz o rejestracji samochodu w Wydziału Komunikacji.

Kto opłaca podatek – nabywca czy sprzedawca?

Po dokonaniu transakcji podatek od czynności cywilnoprawnych może zostać opłacony zarówno przez sprzedawcę, jak i przez nabywcę. Przyjęło się jednak, że to nabywca opłaca podatek.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty