Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ile drinków możesz wypić? Wirtualny alkomat a rzeczywistość

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Ile drinków możesz wypić? Wirtualny alkomat a rzeczywistość

Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Po polskich drogach wciąż porusza się wielu nietrzeźwych kierowców, którzy stwarzają ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Niestety wiele osób decyduje się na prowadzenie pojazdu dzień po zakrapianej imprezie. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy można już prowadzić, jest korzystanie z internetowych alkomatów. Czy takie narzędzia są godne zaufania i podawane przez nie wyniki można traktować poważnie? Wirtualny alkomat a rzeczywistość – czy mają ze sobą coś wspólnego? Zapraszamy do zapoznania się z naszą analizą.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jazda pod wpływem alkoholu a prawo

Polskie przepisy są bezwzględne dla osób, które decydują się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Działanie takie traktowane jest jako wykroczenie lub przestępstwo, za które można zostać ukaranym karą grzywny, a nawet aresztem. W niemal każdym przypadku kierowca straci również uprawnienia do kierowania pojazdem. Według polskiego prawa wyróżnia się dwa stany , związane z nietrzeźwością:

  • stan po użyciu alkoholu – zachodzi wtedy, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza,
  • stan nietrzeźwości – zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu lub jest wyższa niż 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast w stanie nietrzeźwości – przestępstwem. Rozróżnienie to w istotny sposób wpływa na karę, którą otrzyma kierowca po zatrzymaniu przez policję.

Kary za jazdę po alkoholu

Jazda w stanie po użyciu alkoholu traktowana jest jako wykroczenie. Może grozić następującymi konsekwencjami:

  • grzywna w wysokości od 50 do 5000 złotych,
  • areszt od 5 do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 miesięcy do 5 lat,
  • 10 punktów karnych.

Jazda w stanie nietrzeźwości to wykroczenie karne. Możliwe konsekwencje są tutaj o wiele poważniejsze:

  • grzywna uzależniona od wysokości dochodów,
  • kara więzienia – nawet do 2 lat,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat,
  • Sąd może zasądzić świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł i do 60 000 zł.

Powyższe kary dotyczą osób, które prowadziły po alkoholu po raz pierwszy. W przypadku kolejnych tego rodzaju wykroczeń kary mogą być wyższe, włącznie z kara więzienia do 5 lat i dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdu.

Co mówią statystyki policyjne?

Pomimo wysokich kar za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, polscy kierowcy nadal często decydują się na wsiadanie za kółko po kilku drinkach. W 2018 roku użytkownicy dróg, będący pod działaniem alkoholu, uczestniczyli w 2 779 wypadkach drogowych. Śmierć poniosło 370 osób, a 3 112 osób odniosło obrażenia. Z winy kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu doszło do 1 614 wypadków, w których zginęły 203 osoby, a rannych zostało 1 965 osób. W stosunku do 2017 roku, zmniejszyła się liczba kierowców, zatrzymanych podczas jazdy pod wpływem alkoholu. W 2018 roku było ich 104 664, czyli o 4654 mniej niż rok wcześniej. Użytkownicy dróg będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 788 wypadkach drogowych, śmierć w nich poniosło 341 osób, a 3 150 osób odniosło obrażenia. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 603 wypadków, w których zginęło 198 osób, a rannych zostało 1 936 osób. Ponad 70% tych wypadków spowodowanych było przez osoby, które kierowały samochodami osobowymi.

Wirtualny alkomat a rzeczywistość – nie warto traktować go jak wyrocznię

Jazda pod wpływem alkoholu to ogromne zagrożenie – nie tylko dla kierowcy, ale też dla pozostałych uczestników ruchu. Wiele osób ma tego pełną świadomość. W dzień po zakrapianej imprezie pojawia się pytanie: czy mogę już prowadzić? Biorąc pod uwagę, że aplikacje z wirtualnymi alkomatami pobierane są przez setki tysięcy osób, wielu kierowców wydaje się uznawać tę metodę pomiaru ilości alkoholu we krwi jako pewną. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową czy uruchomić aplikację, aby przekonać się, czy można już prowadzić auto. Niestety posiłkowanie się tego typu narzędziami może być pierwszym krokiem do tragedii – szacowane przez wirtualne alkomaty wyniki często nie pokrywają się z rzeczywistością.

Jak działa wirtualny alkomat?

Wirtualne alkomaty zawierają najczęściej formularze, które trzeba uzupełnić. Znajdują się tam pytania o wiek, płeć, wagę, rodzaj i ilość wypitego alkoholu (wraz z procentową zawartością alkoholu) oraz o to, czy alkohol spożywany był na pusty czy na pełny żołądek. Należy również zaznaczyć, o której rozpoczęto spożywanie alkoholu i ile trwało. Na tej podstawie narzędzie dokonuje wyliczenia, o której godzinie dana osoba osiągnie stan całkowitej trzeźwości i będzie mogła wsiąść za kierownicę. Niestety, na tempo metabolizmu alkoholu wpływa wiele czynników, które nie są brane pod uwagę przez wirtualne alkomat. W efekcie wyliczenia, dokonane przez narzędzie, mogą być błędne.

Jakie czynniki wpływają na tempo wchłaniania i metabolizm alkoholu?

Większość wirtualnych alkomatów wymaga uzupełnienia najważniejszych informacji, które wpływają na tempo wchłaniania i metabolizmu alkoholu. Niestety, wpływ na to, kiedy dana osoba osiągnie trzeźwość, ma o wiele więcej elementów. Co prawda waga, wiek, płeć czy obfita kolacja mają ogromne znaczenie, jednak proces metabolizmu alkoholu jest o wiele bardziej skomplikowany. Oto niektóre z czynników, które mogą wpływać na tempo wchłaniania i metabolizowania alkoholu:

  • pokarm – nie chodzi tutaj tylko o to, czy alkohol spożywany był po posiłku. Na tempo jego wchłaniania wpływa między innymi zawartość tłuszczu w pożywieniu – tym dłużej trwa proces wchłaniania. Dodatkowo im bardziej złożony jest posiłek (na przykład składa się z tłuszczów, białek i węglowodanów), tym bardziej proces jego metabolizowania się wydłuża – czasem nawet trzykrotnie w stosunku do alkoholu, spożytego na pusty żołądek,
  • płeć – proces wchłaniania i trawienia alkoholu wygląda zupełnie inaczej u kobiet i u mężczyzn. U kobiet występuje aktywność ADH, czyli enzymu dehydrogenazy alkoholowej, biorącego udział w metabolizmie alkoholu, w żołądku. W efekcie do krwi kobiet dostaje się więcej nieprzetworzonego alkoholu, a proces wracania do całkowitej trzeźwości może trwać nawet dwa razy dłużej,
  • leki – alkohol może wpływać na aktywność leków, nasilając lub zmniejszając ich działanie. Po połączeniu substancji aktywnych, zawartych w lekach oraz alkoholu, w organizmie dochodzi do wielu procesów, które mogą wpłynąć na tempo metabolizowania alkoholu,
  • choroby – zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych, na przykład wątroby, mogą w istotny sposób wpłynąć na sposób metabolizowania alkoholu.

Inne czynniki, które mogą wpływać na proces wchłaniania i metabolizowania alkoholu, to samopoczucie, ilość snu w ciągu ostatnich dni, stres czy infekcje. Wirtualny alkomat uwzględnia tylko wybrane elementy, dlatego dokonany przez nie pomiar nie może być brany pod uwagę podczas podejmowania decyzji, czy można już wsiąść za kierownicę.

Jak sprawdzić, czy można już prowadzić?

Najlepszym sposobem na zagwarantowanie sobie, że badanie alkomatem podczas policyjnej kontroli zawsze pokaże 0 promili, jest oczywiście abstynencja. Jeśli kolejnego dnia planujesz jazdę samochodem, lepiej wstrzymać się od picia alkoholu. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz sobie odmówić, skorzystaj z bardziej rzetelnych metod pomiaru ilości alkoholu we krwi niż wirtualny alkomat. Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie kontroli na komisariacie. W niemal każdej placówce znajduje się alkomat – wystarczy wrzucić monetę i można dokonać pomiaru. Tego typu automaty znajdują się też na niektórych stacjach benzynowych. Oczywiście jeśli udajesz się na policję, aby sprawdzić, czy możesz już prowadzić, nie podjeżdżaj pod komisariat pieszo. Choć wydaje się to zabawne, wielu kierowców postępuje właśnie w ten sposób. Kolejna metoda to zakup osobistego alkomatu. Cena takiego urządzenia to kilkaset złotych. Należy zwrócić uwagę, czy alkomat posiada niezbędne atesty i certyfikaty oraz czy czy jest dobrze skalibrowany. Tego typu urządzenia dokonują pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, a podany przez nie wynik jest bardzo rzetelny.

Podsumowanie – wirtualny alkomat a rzeczywistość

Jak widać, pomiary dokonywane przez wirtualne alkomaty mogą stanowić pewną wskazówkę, jednak nie należy traktować ich jako rzetelne narzędzie do pomiaru trzeźwości. Nie biorą one pod uwagę istotnych czynników, które mają wpływ na tempo metabolizowania alkoholu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z picia alkoholu lub udanie się na najbliższy komisariat. Sprawdzi się także zakup przenośnego alkomatu. Pamiętaj, że jazda pod wpływem alkoholu może skończyć się nie tylko karą grzywny, odebraniem uprawnień czy aresztem – konsekwencje mogą być o wiele bardziej dramatyczne. Niestety, wirtualny alkomat i rzeczywistość mają niewiele wspólnego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty