Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Ile kosztuje prawo jazdy?

Porówneo: Ile kosztuje prawo jazdy?

Czekałeś na to od dawna i w końcu nadszedł moment, kiedy możesz zostać kierowcą? A może 18 lat skończyłeś już jakiś czas temu, ale postanowiłeś nieco zaczekać z przystąpieniem do kursu na prawo jazdy? Jako przyszły kierowca powinieneś przygotować się nie tylko na intensywny kurs, ale też na pewne wydatki. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy i dowiedz się, jakie jeszcze wydatki będziesz musiał ponieść, zanim usiądziesz za kierownicą swojego pierwszego auta.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kurs na prawo jazdy – od czego zacząć?

Jeśli już od dawna z niecierpliwością czekasz na możliwość prowadzenia samochodu, z pewnością zastanawiasz się, kiedy możesz zapisać się na kurs na prawo jazdy. Przyjmuje się, że mogą zrobić to osoby, które ukończyły 18. rok życia, jednak mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – jeśli chcesz jak najszybciej uzyskać upragniony dokument, na kurs możesz zapisać się trzy miesiące szybciej. Po ukończeniu 17 lat i 9 miesięcy także możesz udać się do szkoły jazdy i zapisać się na kurs. Musisz jednak mieć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna.

Zanim zapiszesz się na kurs, powinieneś odpowiednio się przygotować. Potrzebujesz ważnego badania lekarskiego, zdjęcia do prawa jazdy i profilu PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Obecnie jednak większość szkół nauki jazdy współpracuje z lekarzami, którzy przeprowadzają badania w szkole, na przykład po zajęciach teoretycznych. Takie badanie z reguły jest nieco tańsze niż to, które przeprowadzone będzie w prywatnej placówce. Koszt badania lekarskiego na prawo jazdy waha się od 50 do 200 zł.

Po zrobieniu badania udaj się do fotografa. Wystarczy, że powiesz, że potrzebujesz zdjęcia do prawa jazdy, a fotograf będzie wiedział, jakie zdjęcie jest wymagane. Zestaw zdjęć kosztuje około 30-40 zł, a czas oczekiwania z reguły nie przekracza kilku godzin.

Jak wyrobić numer PKK?

Kiedy będziesz miał gotowe badanie lekarskie i zdjęcia, możesz wyrobić profil PKK. Odpowiedni wniosek znajdziesz albo w Wydziale Komunikacji (dostępny również online), albo w szkole jazdy. Wypełniony wniosek złóż w swoim Wydziale Komunikacji. Wyrobienie numer PKK jest bezpłatne i zazwyczaj można go otrzymać tego samego dnia. Zgodnie z przepisami, urząd ma maksymalnie trzy dni na wyrobienie numeru PKK.

Jak wybrać najlepszą szkołę nauki jazdy?

Kiedy będziesz miał numer PKK, możesz udać się do swojej przyszłej szkoły jazdy. Jak wybrać tę najlepszą? Przede wszystkim zastanów się, czy masz możliwość zrobienia kursu w mniejszej miejscowości. Być możesz mieszkasz i studiujesz w Warszawie, ale weekendy i dni wolne spędzasz u rodziców w małym mieście? W większości przypadków cena kursów na prawo jazdy w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław jest nieco wyższa niż w mniejszych miejscowościach. Jeśli wolne dni spędzasz w małym mieście i szukasz oszczędności, koniecznie poszukaj szkoły jazdy, która pracuje w weekendy. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić przed wyborem szkoły nauki jazdy, jest zdawalność egzaminów. Większość szkół na swojej stronie internetowej informuje, jaki procent uczniów zdaje egzamin za pierwszym razem. Im wyższa zdawalność, tym większe prawdopodobieństwo, że i Tobie się uda – w końcu cały sekret tkwi w tym, jak dobrze będziesz przygotowany do egzaminu.

Ostatnia rzecz to opinie o danej szkole. Obecnie w internecie możesz bez trudu dotrzeć do sporej ilości opinii niemal na każdy temat – także szkół nauki jazdy. Jeśli opinie są pochlebne, a byli uczniowie są zadowoleni zarówno z przebiegu kursu, jak i ze zdanego egzaminu, jest większe prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz usatysfakcjonowany. Jeśli natomiast opinie nie są najlepsze, warto poszukać innej szkoły.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy? Różnice kosztów pomiędzy różnymi szkołami są spore – ceny mogą wahać się od 1200 do nawet 2200 złotych. W większości miast można jednak znaleźć szkoły nauki jazdy, gdzie kurs na kat. B kosztuje 1500-1600 zł. Jest to średnia, standardowa cena, na jaką musisz się przygotować.

Koniecznie sprawdzaj, czy wybrana przez Ciebie szkoła nie przygotowuje promocji. Najwięcej osób decyduje się na kurs na prawo jazdy w miesiącach letnich, pomiędzy czerwcem a sierpniem, czyli w czasie wakacji. Przede wszystkim młode osoby nie muszą wtedy chodzić do szkoły, więc mogą skupić się na kursie, a po drugie – warunki pogodowe są o wiele lepsze niż zimą czy jesienią. Z tego powodu wiele szkół w maju lub w czerwcu nieco obniża cenę kursu na prawo jazdy, aby poprawić swoją konkurencyjność.

Z drugiej strony w miesiącach, kiedy nieco mniej osób decyduje się na kurs, również można znaleźć ciekawe oferty. Jeśli planujesz zrobienie kursu na prawo jazdy, postaraj się śledzić ceny już kilka miesięcy wcześniej. W ten sposób zyskasz informację, w których szkołach kursy podrożały, a których są nieco tańsze.

Co zawiera cena kursu na prawo jazdy?

W cenie kursu otrzymujesz:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych,
  • 30 godzin zajęć praktycznych,
  • egzamin wewnętrzny teoretyczny,
  • egzamin wewnętrzny praktyczny.

Wiele osób po wykorzystaniu 30 godzin zajęć praktycznych nadal nie czuje się gotowa do przystąpienia do egzaminu i chce skorzystać z kilku dodatkowych godzin. Podobnie jest w przypadku osób, które kilka razy nie zdały egzaminu i chcą się dokształcić. Istnieje wtedy możliwość dokupienia kilku godzin – ich cena jest z reguły nieco niższa dla osób, które robią kurs w danej szkole. Koszt wykupienia dodatkowej godziny jazdy to z reguły 50-100 zł.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Sam koszt kursu na prawo jazdy kat B. to nie wszystko – musisz przygotować się na dodatkowe wydatki. Chodzi oczywiście o badanie lekarskie i zrobienie zdjęcia do dokumentu, a także o koszt egzaminów. Za egzamin w ośrodku WORD musisz zapłacić dodatkowo, ponieważ cena kursu w szkole jazdy nie uwzględnia tego wydatki. Ile kosztuje egzamin w WORD?

  • 30 zł – cena egzaminu teoretycznego,
  • 140 zł – tyle kosztuje egzamin praktyczny.

Każde kolejne podejście do egzaminu to konieczność wpłacenia kwoty 30 lub 140 zł – w zależności od tego, którego egzaminu nie udało się zdać.

Po zdaniu egzaminu pora na wykupienie dokumentu. Koszt jego uzyskania to 100 zł i 50 gr. Złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy to zdecydowanie najprzyjemniejszy moment całego przedsięwzięcia. Ile czasu czeka się na prawo jazdy? Z reguły trwa to od 10 do 14 dni, choć w niektórych przypadkach może przedłużyć się do trzech tygodni – na przykład jeśli dokument ma zostać przesłany do innego Wydziału Komunikacji.

Ile kosztuje prawo jazdy – podsumowanie

Większość młodych osób, które tylko czekają na możliwość prowadzenia samochodu, zastanawia się nad tym, ile kosztuje prawo jazdy. Choć ceny kursów mocno się różnią, z reguły można znaleźć szkołę, która oferuje kursy na prawo jazdy kat. B w cenie 1500-100 zł. Nie należy zapominać o kosztach dodatkowych, tj. cenie badania lekarskiego, zdjęcia do dokumentu, kosztach egzaminu czy wydania prawa jazdy. Młode osoby, które po zdobyciu wymarzonego dokumentu będą chciały kupić pierwsze auto, powinny także pamiętać o konieczności wykupienia ubezpieczenia OC. Niestety, cena polisy w przypadku świeżo upieczonych kierowców może być wysoka – warto poświęcić nieco czasu na znalezienie taniego OC, na przykład przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty