Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ile kosztuje prawo jazdy?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Ile kosztuje prawo jazdy?

Czekałeś na to od dawna i w końcu nadszedł moment, kiedy możesz zostać kierowcą? A może 18 lat skończyłeś już jakiś czas temu, ale postanowiłeś nieco zaczekać z przystąpieniem do kursu na prawo jazdy? Jako przyszły kierowca powinieneś przygotować się nie tylko na intensywny kurs, ale też na pewne wydatki. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy i dowiedz się, jakie jeszcze wydatki będziesz musiał ponieść, zanim usiądziesz za kierownicą swojego pierwszego auta.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ile osób zdobywa prawo jazdy?

Szkoły nauki jazdy nie mogą narzekać na brak klientów. W pierwszej połowie 2017 roku w Polsce prawo jazdy zostało wydane 201 965 osobom. W 2016 roku uprawnienia uzyskało 474 524 osób, a w 2015 – 486 738. Oznacza to, że każdego roku na polskich drogach pojawia się co najmniej 400 tysięcy nowych kierowców. Choć liczby te mogą robić wrażenie, warto porównać je z danymi z 2008 roku, kiedy to prawo jazdy uzyskało ponad milion kierowców. Ilość osób, które decydują się na uzyskanie prawa jazdy, nieustannie spada. Powodem tego mogą być trudności w zdaniu egzaminu, nieustannie zmieniające się przepisy, dotyczące przeprowadzania egzaminu oraz wysokie ceny kursów. No właśnie – ile kosztuje prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy – od czego zacząć?

Jeśli już od dawna z niecierpliwością czekasz na możliwość prowadzenia samochodu, z pewnością zastanawiasz się, kiedy możesz zapisać się na kurs na prawo jazdy. Przyjmuje się, że mogą zrobić to osoby, które ukończyły 18. rok życia, jednak mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – jeśli chcesz jak najszybciej uzyskać upragniony dokument, na kurs możesz zapisać się trzy miesiące szybciej. Po ukończeniu 17 lat i 9 miesięcy także możesz udać się do szkoły jazdy i zapisać się na kurs. Musisz jednak mieć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna.

Zanim zapiszesz się na kurs, powinieneś odpowiednio się przygotować. Potrzebujesz ważnego badania lekarskiego, zdjęcia do prawa jazdy i profilu PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Obecnie jednak większość szkół nauki jazdy współpracuje z lekarzami, którzy przeprowadzają badania w szkole, na przykład po zajęciach teoretycznych. Takie badanie z reguły jest nieco tańsze niż to, które przeprowadzone będzie w prywatnej placówce. Koszt badania lekarskiego na prawo jazdy waha się od 50 do 200 zł.

Po zrobieniu badania udaj się do fotografa. Wystarczy, że powiesz, że potrzebujesz zdjęcia do prawa jazdy, a fotograf będzie wiedział, jakie zdjęcie jest wymagane. Zestaw zdjęć kosztuje około 30-40 zł, a czas oczekiwania z reguły nie przekracza kilku godzin.

Jak wyrobić numer PKK?

Kiedy będziesz miał gotowe badanie lekarskie i zdjęcia, możesz wyrobić profil PKK. Odpowiedni wniosek znajdziesz albo w Wydziale Komunikacji (dostępny również online), albo w szkole jazdy. Wypełniony wniosek złóż w swoim Wydziale Komunikacji. Wyrobienie numer PKK jest bezpłatne i zazwyczaj można go otrzymać tego samego dnia. Zgodnie z przepisami, urząd ma maksymalnie trzy dni na wyrobienie numeru PKK.

Jak wybrać najlepszą szkołę nauki jazdy?

Kiedy będziesz miał numer PKK, możesz udać się do swojej przyszłej szkoły jazdy. Jak wybrać tę najlepszą? Przede wszystkim zastanów się, czy masz możliwość zrobienia kursu w mniejszej miejscowości. Być możesz mieszkasz i studiujesz w Warszawie, ale weekendy i dni wolne spędzasz u rodziców w małym mieście? W większości przypadków cena kursów na prawo jazdy w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław jest nieco wyższa niż w mniejszych miejscowościach. Jeśli wolne dni spędzasz w małym mieście i szukasz oszczędności, koniecznie poszukaj szkoły jazdy, która pracuje w weekendy. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić przed wyborem szkoły nauki jazdy, jest zdawalność egzaminów. Większość szkół na swojej stronie internetowej informuje, jaki procent uczniów zdaje egzamin za pierwszym razem. Im wyższa zdawalność, tym większe prawdopodobieństwo, że i Tobie się uda – w końcu cały sekret tkwi w tym, jak dobrze będziesz przygotowany do egzaminu.

Ostatnia rzecz to opinie o danej szkole. Obecnie w internecie możesz bez trudu dotrzeć do sporej ilości opinii niemal na każdy temat – także szkół nauki jazdy. Jeśli opinie są pochlebne, a byli uczniowie są zadowoleni zarówno z przebiegu kursu, jak i ze zdanego egzaminu, jest większe prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz usatysfakcjonowany. Jeśli natomiast opinie nie są najlepsze, warto poszukać innej szkoły.

text

Ile kosztuje prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy? Różnice kosztów pomiędzy różnymi szkołami są spore – ceny mogą wahać się od 1200 do nawet 2200 złotych. W większości miast można jednak znaleźć szkoły nauki jazdy, gdzie kurs na kat. B kosztuje 1500-1600 zł. Jest to średnia, standardowa cena, na jaką musisz się przygotować.

Koniecznie sprawdzaj, czy wybrana przez Ciebie szkoła nie przygotowuje promocji. Najwięcej osób decyduje się na kurs na prawo jazdy w miesiącach letnich, pomiędzy czerwcem a sierpniem, czyli w czasie wakacji. Przede wszystkim młode osoby nie muszą wtedy chodzić do szkoły, więc mogą skupić się na kursie, a po drugie – warunki pogodowe są o wiele lepsze niż zimą czy jesienią. Z tego powodu wiele szkół w maju lub w czerwcu nieco obniża cenę kursu na prawo jazdy, aby poprawić swoją konkurencyjność.

Z drugiej strony w miesiącach, kiedy nieco mniej osób decyduje się na kurs, również można znaleźć ciekawe oferty. Jeśli planujesz zrobienie kursu na prawo jazdy, postaraj się śledzić ceny już kilka miesięcy wcześniej. W ten sposób zyskasz informację, w których szkołach kursy podrożały, a których są nieco tańsze.

Co zawiera cena kursu na prawo jazdy?

W cenie kursu otrzymujesz:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych,
  • 30 godzin zajęć praktycznych,
  • egzamin wewnętrzny teoretyczny,
  • egzamin wewnętrzny praktyczny.

Wiele osób po wykorzystaniu 30 godzin zajęć praktycznych nadal nie czuje się gotowa do przystąpienia do egzaminu i chce skorzystać z kilku dodatkowych godzin. Podobnie jest w przypadku osób, które kilka razy nie zdały egzaminu i chcą się dokształcić. Istnieje wtedy możliwość dokupienia kilku godzin – ich cena jest z reguły nieco niższa dla osób, które robią kurs w danej szkole. Koszt wykupienia dodatkowej godziny jazdy to z reguły 50-100 zł.

text

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Sam koszt kursu na prawo jazdy kat B. to nie wszystko – musisz przygotować się na dodatkowe wydatki. Chodzi oczywiście o badanie lekarskie i zrobienie zdjęcia do dokumentu, a także o koszt egzaminów. Za egzamin w ośrodku WORD musisz zapłacić dodatkowo, ponieważ cena kursu w szkole jazdy nie uwzględnia tego wydatki. Ile kosztuje egzamin w WORD?

  • 30 zł – cena egzaminu teoretycznego,
  • 140 zł – tyle kosztuje egzamin praktyczny.

Każde kolejne podejście do egzaminu to konieczność wpłacenia kwoty 30 lub 140 zł – w zależności od tego, którego egzaminu nie udało się zdać.

Po zdaniu egzaminu pora na wykupienie dokumentu. Koszt jego uzyskania to 100 zł i 50 gr. Złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy to zdecydowanie najprzyjemniejszy moment całego przedsięwzięcia. Ile czasu czeka się na prawo jazdy? Z reguły trwa to od 10 do 14 dni, choć w niektórych przypadkach może przedłużyć się do trzech tygodni – na przykład jeśli dokument ma zostać przesłany do innego Wydziału Komunikacji.

Kurs na prawo jazdy – jak zacząć?

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy, powinieneś zacząć od badania lekarskiego. Następnie udaj się do fotografa po zdjęcia do dokumentu. Kolejny krok to założenie Profilu Kandydata na Kierowcę, tzw. PKK. Kiedy Twój profil będzie założony, możesz zająć się wyborem odpowiedniej szkoły jazdy. Wiele ze szkół oferuje swoim klientom przeprowadzenie badań lekarskich w ośrodku – niejednokrotnie lekarze współpracują ze szkołami jazdy i pojawiają się w szkole na przykład po zajęciach teoretycznych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie niższej ceny za badanie. W większości ośrodków nie musisz również martwić się o założenie profilu PKK – pracownicy szkoły pomagają w dokonaniu wszystkich formalności. Niemniej jednak takie udogodnienia nie powinny być kluczowe podczas wyboru szkoły nauki jazdy.

Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

Zanim wybierzesz odpowiednią szkołę nauki, jazdy zastanów się, czy masz możliwość zrobienia kursu w mniejszej miejscowości. Być może studiujesz w dużym mieście, ale na wakacje wyjeżdżasz do niewielkiej, rodzinnej miejscowości? W małych miastach koszt kursu na prawo jazdy może być niższy nawet o kilkaset złotych – warto to sprawdzić i zastanowić się, czy kurs w małym mieście nie będzie lepszym rozwiązaniem. Choć kwestia tego, ile kosztuje prawo jazdy, wielu osobom spędza sen z powiek, podczas wyboru szkoły należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników – choć cena odgrywa dużą rolę. Najważniejsza jest oczywiście zdawalność. Wiele szkół jazdy chwali się 100%-ową lub 99%-ową zdawalnością – nie daj się na to nabrać. Stuprocentowa zdawalność nie brzmi przekonująco. Postaraj się uzyskać rzetelne informacje na temat zdawalności w danej szkole jazdy. Bardzo istotne będą również opinie osób, które miały możliwość korzystania z danej szkoły. Jeśli ktoś z Twoich znajomych robił niedawno prawo jazdy w Twoim mieście, warto zapytać go o opinie – jak wyglądały zajęcia teoretyczne, czy lekcje praktyczny były prowadzone rzetelnie, czy instruktorzy w danej szkole są osobami godnymi zaufania. Być może okaże się, że szkoła, w której chciałeś zrobić kurs, wcale nie cieszy się dobrymi opiniami. Warto również zajrzeć do sieci – jeśli z daną szkołą coś jest nie tak, dowiesz się o tym w kilka minut.

Ile kosztuje prawo jazdy – podsumowanie

Większość młodych osób, które tylko czekają na możliwość prowadzenia samochodu, zastanawia się nad tym, ile kosztuje prawo jazdy. Choć ceny kursów mocno się różnią, z reguły można znaleźć szkołę, która oferuje kursy na prawo jazdy kat. B w cenie 1500-100 zł. Nie należy zapominać o kosztach dodatkowych, tj. cenie badania lekarskiego, zdjęcia do dokumentu, kosztach egzaminu czy wydania prawa jazdy. Młode osoby, które po zdobyciu wymarzonego dokumentu będą chciały kupić pierwsze auto, powinny także pamiętać o konieczności wykupienia ubezpieczenia OC. Niestety, cena polisy w przypadku świeżo upieczonych kierowców może być wysoka – warto poświęcić nieco czasu na znalezienie taniego OC, na przykład przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty