Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ile kosztuje prawo jazdy? Dowiedz się, na jaki koszt musisz się przygotować!

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Ile kosztuje prawo jazdy? Dowiedz się, na jaki koszt musisz się przygotować!

Czujesz, że jesteś gotowy na to, aby zostać kierowcą? Marzysz o niezależności, jaką daje samodzielne prowadzenie samochodu? Zastanawiasz się jednak, ile kosztuje prawo jazdy i ile czasu potrzeba, aby usiąść za kierownicą własnego (lub pożyczonego) auta? Dowiedz się, ile wydasz na uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodu oraz jak oszczędzić na kursie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ile osób zdobywa prawo jazdy?

Szkoły nauki jazdy nie mogą narzekać na brak klientów. W pierwszej połowie 2017 roku w Polsce prawo jazdy zostało wydane 201 965 osobom. W 2016 roku uprawnienia uzyskało 474 524 osób, a w 2015 – 486 738. Oznacza to, że każdego roku na polskich drogach pojawia się co najmniej 400 tysięcy nowych kierowców. Choć liczby te mogą robić wrażenie, warto porównać je z danymi z 2008 roku, kiedy to prawo jazdy uzyskało ponad milion kierowców. Ilość osób, które decydują się na uzyskanie prawa jazdy, nieustannie spada. Powodem tego mogą być trudności w zdaniu egzaminu, nieustannie zmieniające się przepisy, dotyczące przeprowadzania egzaminu oraz wysokie ceny kursów. No właśnie – ile kosztuje prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy?

Koszt kursu na prawo jazdy może wynosić od 800 do nawet 2000 złotych. Średni koszt kursu to około 1500 złotych – tyle płaci największa ilość przyszłych kierowców. Na tę cenę składa się kilka elementów:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych
  • 30 godzin zajęć praktycznych
  • egzamin wewnętrzny – teoretyczny i praktyczny

Dodatkowe koszty to:

  • badanie lekarskie – około 100-200 złotych
  • zrobienie zdjęcia do prawa jazdy – około 15-20 złotych
  • egzamin teoretyczny zewnętrzny – 30 złotych
  • egzamin praktyczny zewnętrzny – 140 złotych

Kiedy uda Ci się zdać egzamin, należy złożyć wniosek o wydanie dokumentu – jego koszt to około 100 złotych.

Kurs na prawo jazdy – jak zacząć?

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy, powinieneś zacząć od badania lekarskiego. Następnie udaj się do fotografa po zdjęcia do dokumentu. Kolejny krok to założenie Profilu Kandydata na Kierowcę, tzw. PKK. Kiedy Twój profil będzie założony, możesz zająć się wyborem odpowiedniej szkoły jazdy. Wiele ze szkół oferuje swoim klientom przeprowadzenie badań lekarskich w ośrodku – niejednokrotnie lekarze współpracują ze szkołami jazdy i pojawiają się w szkole na przykład po zajęciach teoretycznych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie niższej ceny za badanie. W większości ośrodków nie musisz również martwić się o założenie profilu PKK – pracownicy szkoły pomagają w dokonaniu wszystkich formalności. Niemniej jednak takie udogodnienia nie powinny być kluczowe podczas wyboru szkoły nauki jazdy.

Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

Zanim wybierzesz odpowiednią szkołę nauki, jazdy zastanów się, czy masz możliwość zrobienia kursu w mniejszej miejscowości. Być może studiujesz w dużym mieście, ale na wakacje wyjeżdżasz do niewielkiej, rodzinnej miejscowości? W małych miastach koszt kursu na prawo jazdy może być niższy nawet o kilkaset złotych – warto to sprawdzić i zastanowić się, czy kurs w małym mieście nie będzie lepszym rozwiązaniem. Choć kwestia tego, ile kosztuje prawo jazdy, wielu osobom spędza sen z powiek, podczas wyboru szkoły należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników – choć cena odgrywa dużą rolę. Najważniejsza jest oczywiście zdawalność. Wiele szkół jazdy chwali się 100%-ową lub 99%-ową zdawalnością – nie daj się na to nabrać. Stuprocentowa zdawalność nie brzmi przekonująco. Postaraj się uzyskać rzetelne informacje na temat zdawalności w danej szkole jazdy. Bardzo istotne będą również opinie osób, które miały możliwość korzystania z danej szkoły. Jeśli ktoś z Twoich znajomych robił niedawno prawo jazdy w Twoim mieście, warto zapytać go o opinie – jak wyglądały zajęcia teoretyczne, czy lekcje praktyczny były prowadzone rzetelnie, czy instruktorzy w danej szkole są osobami godnymi zaufania. Być może okaże się, że szkoła, w której chciałeś zrobić kurs, wcale nie cieszy się dobrymi opiniami. Warto również zajrzeć do sieci – jeśli z daną szkołą coś jest nie tak, dowiesz się o tym w kilka minut.

Ile kosztuje prawo jazdy – podsumowanie

Jak widzisz, kwestia tego, ile kosztuje prawo jazdy, nie jest jednoznaczna – na koszt kursu wpływa kilka czynników. Warto poszukać różnego rodzaju promocji, przede wszystkim jednak należy skupić się na wyborze naprawdę dobrej szkoły. W końcu prawo jazdy to inwestycja na wiele lat, a od jakości nauczania zależy Twoje przyszłe bezpieczeństwo.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty