Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

„Samochód to skarbonka bez dna" – to stwierdzenie bardzo popularne wśród właścicieli aut. Niejednokrotnie koszty utrzymania samochodu są o wiele wyższe niż przewidywane, szczególnie jeśli dane auto lubi się popsuć. Oprócz oczywistych kosztów, takich jak tankowanie czy ubezpieczenie OC, należy doliczyć także serwisowanie, wizyty w warsztacie czy nawet fakt, że z czasem pojazd traci na wartości. Sprawdźmy, ile realnie kosztuje utrzymanie samochodu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zakup samochodu to dopiero początek

Osoby, które po raz pierwszy w życiu kupują auto, bardzo często wychodzą z założenia, że zakup jest tutaj największym i jedynym wydatkiem. Co prawda trzeba jeszcze będzie zapłacić za ubezpieczenie, a czasem także zatankować, ale to właściwie wszystko. Niestety, rzeczywistość często bywa bardzo brutalna. Warto więc zawczasu zadać sobie pytanie, ile kosztuje utrzymanie samochodu. Niejednokrotnie okazuje się, że zakup pojazdu nie był wcale jedynym wydatkiem – a wręcz przeciwnie, to był dopiero początek kosztów.

Po dokonaniu zakupu auta należy w pierwszej kolejności je zarejestrować, a następnie ubezpieczyć. Dodatkowo trzeba zrobić przegląd techniczny. Jeśli samochód nie przejdzie przeglądu, konieczna będzie wizyta w warsztacie. I to właśnie tutaj często zostawiamy najwięcej pieniędzy. Zacznijmy jednak od początku.

Rejestracja auta – ile kosztuje?

Niezależnie od tego, czy kupiłeś auto w Polsce, czy za granicą, musisz je zarejestrować. Choć sama procedura nie jest skomplikowana, wiąże się ona z pewnymi kosztami. Łączny koszt rejestracji samochodu to 179 zł. Składają się na niego następujące elementy:

  • 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, naklejkę na szybę i komplet znaków ewidencyjnych,
  • 13,50 zł – pozwolenie czasowe, tzw. miękki dowód,
  • 80 zł – koszt tablic rejestracyjnych w przypadku samochodu osobowego. Jeśli chodzi o inne pojazdy, cena tablic może się różnić,
  • 50 gr opłaty ewidencyjnej.

Koszt przeglądu technicznego

Aby zarejestrować samochód, konieczne jest przeprowadzenie badania technicznego. Jego cena jest stała, choć doświadczeni kierowcy wiedzą, że z biegiem lat staje się ona coraz wyższa. Obecnie za badanie techniczne samochodu zapłacić trzeba:

  • 98 zł – w przypadku samochodów benzynowych i diesla,
  • 162 zł – jeśli pojazd posiada instalację LPG.

Zapłaty dokonać trzeba jeszcze przed badaniem. W sytuacji, gdy auto nie przejdzie przeglądu, pieniądze nie są zwracane. Kierowca otrzymuje specjalne zaświadczenie, na podstawie którego może poruszać się autem przez określony czas. Dzięki temu może on zawieźć samochód do warsztatu, a następnie dojechać nim do stacji diagnostycznej, kiedy wszystkie usterki zostaną naprawione.

Ubezpieczenie OC

Po dokonaniu rejestracji samochodu i przeprowadzeniu badania technicznego przychodzi czas na zakup ubezpieczenia OC. Osoby, które szukają oszczędności, powinny jeszcze przed zakupem auta dowiedzieć się, ile będzie kosztować polisa dla danego modelu. Można zrobić to za pomocą porównywarki ubezpieczeniowej, dzięki której w kilka minut będzie można sprawdzić, jaka będzie cena ubezpieczenia OC.

Na koszt polisy wpływa wiele czynników, w szczególności pojemność i moc silnika czy wiek i doświadczenie kierowcy. Osoby, które mają prawo jazdy od 20 lat i decydują się na zakup auta z niewielkim silnikiem, zapłacą za ubezpieczenie o wiele mniej niż młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którzy kupują sportowe auto. Warto mieć to na uwadze, aby cena ubezpieczenia OC nie okazała się zaskoczeniem.

Wydatki na paliwo

Kupujemy samochód po to, aby nim jeździć – co do tego nie ma wątpliwości. Niejednokrotnie jednak wielu kierowców jest zaskoczonych tym, jak duże są wydatki na paliwo. Na szczęście osoby, które nie chcą wydawać zbyt wiele, mogą jeszcze przed zakupem wstępnie oszacować, ile będą wydawać. Można to zrobić, uwzględniając m.in. szacowaną liczbę pokonywanych miesięcznie kilometrów, spalanie paliwa i jego aktualną cenę.

Przykładowo: jeśli pokonujesz ok. 1000 km miesięcznie, a Twoje auto spala 7 litrów benzyny na 100 km, to miesięcznie zużyjesz około 70 litrów. Zakładając, że cena paliwa wynosić będzie 4,50 zł, miesięcznie na paliwo wydawać będziesz 315 zł. Pamiętaj jednak, że wahania w cenach paliw są bardzo duże. Często również na autostradzie za paliwo zapłacimy sporo więcej. Dodatkowo spalanie, podawane przez producentów samochodów, jest szacunkowy. Może się okazać, że spalanie na autostradzie, szczególnie przy dużej prędkości, będzie o wiele wyższe. Warto więc przygotować się na to, że wydatki na paliwo będą większe niż te przewidywane.

Nieprzewidziane naprawy

Od czasu do czasu każde auto lubi się popsuć. Oczywiście wiele zależy od ogólnego stanu auta, od sposobu jazdy i ogólnej dbałości o pojazd. Niemniej jednak niektórych napraw nie da się uniknąć. Doskonałym przykładem może być wymiana tarcz i klocków hamulcowych, która od czasu do czasu jest niezbędna. Dotyczy to także regularnej wymiany oleju. Na szczęście koszt takich drobnych napraw czy wymian nie jest wysoki i często można zamknąć się w kwocie 1000 zł.

Poważniejszy problem pojawia się w momencie, gdy auto wymaga trudniejszej naprawy lub gdy uszkodzony jest niezbyt popularny element. Gdy w aucie dojdzie do awarii elementów elektronicznych, elementów układu hamulcowego czy zawieszenia, koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. Pewnym sposobem na obniżenie kosztów może być zastosowanie części zamiennych, które są nie tylko tańsze, ale często mają całkiem niezłą jakość. Niemniej jednak każdy posiadacz auta powinien liczyć się z tym, że pojazd ten jest skomplikowany i składa się z wielu elementów, które mogą ulec uszkodzeniu niemal w każdej chwili. A wtedy konieczna będzie naprawa, która może wiązać się z dużymi, nieprzewidzianymi wydatkami.

Przed zakupem auta warto dowiedzieć się, na ile jest ono awaryjne, czy części są łatwo dostępne, czy są tanie zamienniki i czy sam koszt robocizny w przypadku danego auta jest w miarę niski. Wybierając auto tanie w utrzymaniu, również w kwestii ewentualnych napraw, można sporo zaoszczędzić.

Drobne wydatki

Aby samochód spełniał swoje zadanie, należy odpowiednio o niego dbać. Dla wielu osób bardzo istotny jest także jego wygląd. Właściciele samochodów doskonale wiedzą, że w ciągu roku pojawia się wiele drobnych wydatków, m.in.

  • myjnia samochodowa – koszt to 10-30 zł, niektórzy myją auto co tydzień, inni raz na miesiąc,
  • wymiana żarówek i innych drobnych elementów,
  • wymiana opon dwa razy w roku – 80-160 zł,
  • inne: preparaty do czyszczenia tapicerki czy kokpitu, produkty do odśnieżania auta, wycieraczki, dywaniki samochodowe, płyn do spryskiwaczy zimowy i letni itp.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu – podsumowanie

Jak widać, zakup samochodu to dopiero początek. Już na samym początku należy przygotować się na wydatki związane z rejestracją pojazdu, przeglądem technicznym i ubezpieczeniem OC. Może się także okazać, że konieczne będą naprawy. W ciągu roku pojawi się również konieczność wymiany opon, wycieraczek, dywaników czy wymiany oleju i klocków hamulcowych. Przed zakupem auta warto więc dowiedzieć się, ile kosztuje utrzymanie samochodu, który chcesz kupić i zdecydować się na auto, w przypadku którego zarówno naprawy, jak i koszt części, nie są zbyt wysokie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty