Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Kolizja drogowa to bardzo nieprzyjemne przeżycie, którego każdy kierowca za wszelką cenę chce uniknąć. Jeśli jednak już dojdzie do stłuczki lub wypadku, konieczna jest naprawa auta i przywrócenie go do stanu sprzed wydarzenia. Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy i jaki sposób rozliczenia z ubezpieczycielem jest najlepszy?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co o ochronie kierowców mówią przepisy?

Osoby, które zostają poszkodowane w czasie kolizji drogowej, są bardzo dobrze chronione przez obowiązujące przepisy. Każda osoba poszkodowana może liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy, które pozwoli m.in. na usunięcie szkód. Zgodnie z art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dn. 22 maja 2003 roku:

1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą: *- przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego; * - bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego; - podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy zostanie poszkodowany w wypadku, otrzyma odszkodowanIe z OC sprawcy. Właśnie dlatego każdy kierowca w Polsce jest zobowiązany do posiadania takiej polisy. W momencie spowodowania szkody nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni, ponieważ zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie każdy jednak wie, w jaki dokładnie sposób to następuje. Wielu kierowców po szkodzie zastanawia się, czy pieniądze z odszkodowania zostaną przelane na konto, czy może rozliczenie nastąpi dopiero po naprawie auta i wykazaniu kosztów.

Kwestię tę reguluje art. 363 Kodeksu Cywilnego:

Art. 363. § 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.

Oznacza to, że poszkodowany ma prawo wyboru, w jaki sposób zostanie rozliczona szkoda. Powstaje zatem pytanie: która metoda rozliczenia będzie najlepsza? I ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?

Sposób wyliczania wysokości odszkodowania zależny jest przede wszystkim od rodzaju i rozmiarów szkody oraz od polityki, stosowanej przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku niewielkich szkód, takich jak zarysowanie auta na parkingu, ubezpieczyciel często zadowala się zdjęciami, otrzymanymi od poszkodowanego. W niektórych przypadkach wystarcza nawet oświadczenie o zdarzeniu drogowym, podpisane przez sprawcę oraz przez osobę poszkodowaną. Niestety, taki sposób rozliczania szkody często kończy się tym, że wypłacona kwota odszkodowania jest zbyt niska i po wizycie w warsztacie okazuje się, że poszkodowany musi dopłacić za naprawę z własnej kieszeni.

Jeśli powstała w wyniku kolizji szkoda jest większa, z reguły oględzin auta dokonuje rzeczoznawca samochodowy. W ten sposób ustalona zostaje wysokość odszkodowania – rzeczoznawca na podstawie oświadczenia i szkód ocenia, jaka kwota będzie wystarczają na przywrócenie auta do stanu sprzed wydarzenia. Większośc towarzystw ubezpieczeniowych przygotowuje swoje wyliczenia na podstawie katalogów, np. Audatex. Znajdują się w nich informacje o minimalnych i maksymalnych cenach konkretnych części. W ten sposób ubezpieczyciel wie, ile może kosztować naprawa pojazdu. Dodatkowo w katalogach znajduje się informacja o tym, ile kosztuje godzina pracy warsztatu w danych mieście lub regionie. Co bardzo ważne, w katalogach takich jak Audatex można również znaleźć informacje o cenach zamienników, a nie tylko części oryginalnych.

Ile można dostać z odszkodowania z OC sprawcy?

W wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe wyliczają wysokość odszkodowania na podstawie najniższych cen w katalogach. Jeżeli wymiana danej części może kosztować od 500 zł do 1200 zł, prawdopodobieństwo, że odszkodowanie wyniesie 500 zł, jest bardzo wysokie. Z punktu widzenia towarzystwa jest to całkowicie zrozumiałe – po co miałoby wypłacać większą kwotę, skoro przykładowe 500 zł wystarczy na naprawę szkody? Tym bardziej, że niewielu kierowców decyduje się na naprawę w autoryzowanym salonie z użyciem części, na których widnieje logo producenta. Z reguły wybieramy raczej zaprzyjaźniony warsztat, który ściągnie części w dobrej cenie.

Czy można negocjować kwotę odszkodowania?

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że bardziej opłaca im się wypłacić niższe odszkodowanie i liczyć na to, że poszkodowany nie będzie go negocjował. Warto jednak wiedzieć, że jako osoba poszkodowana masz pełne prawo do negocjowania kwoty odszkodowania – na przykład wtedy, kiedy chcesz naprawić auto z użyciem oryginalnych części w autoryzowanym serwisie. Jeśli na przykład masz nowe auto i boisz się, że użycie zamienników znacząco obniży jego wartość, możesz użyć tego argumentu już na etapie spotkania z rzeczoznawcą. Ma on wtedy obowiązek uwzględnienia kosztów części oryginalnych, co z pewnością wpłynie na podwyższenie kwoty odszkodowania.

Jaki sposób rozliczenia szkody jest najlepszy?

Osoba poszkodowana w wypadku ma dwie możliwości: może albo zaczekać na odszkodowanie w formie przelewu i za otrzymane pieniądze naprawić auto, albo wybrać rozliczenie bezgotówkowe.

Rozliczenie bezgotówkowe

Bezgotówkowy sposób rozliczenia szkody jest coraz częściej wybierany przez kierowców. Na czym polega? Otóż w pierwszej kolejności należy wybrać warsztat (może być autoryzowany), w którym chcesz naprawić samochód. Następny krok to podpisanie umowy z warsztatem – musisz w nim oświadczyć, że po dokonaniu napraw kwota z odszkodowania zostanie przekazana na rzecz serwisu.

Do warsztatu należy udać się z kosztorysem, który został wcześniej sporządzony przez ubezpieczyciela. Znajduje się tam lista niezbędnych napraw, które pozwolą przywrócić auto do stanu sprzed wypadku, a także ich zakładana cena. Jeśli mechanik stwierdzi, że kosztorys czegoś nie uwzględnia lub wyliczenia są złe, warsztat skontaktuje się z ubezpieczycielem z prośbą o weryfikację kosztorysu. Dopiero wtedy przystępuje do napraw, a firma ubezpieczeniowa przekazuje kwotę odszkodowania warsztatowi.

Kiedy naprawy zostaną wykonane, Ty jako osoba poszkodowana musisz tylko odebrać samochód i na tym Twoje zadania się kończą. Jeżeli okaże się, że kwota naprawy była wyższa niż odszkodowanie, to warsztat będzie musiał przekazać ubezpieczycielowi fakturę za części i naprawy, a firma ubezpieczeniowa dopłaci różnicę.

Zalety bezgotówkowego rozliczenia szkody

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że Ty jako kierowca nie musisz martwić się, że kwota z odszkodowania nie będzie wystarczająca do naprawy auta. To wręcz idealne rozwiązanie dla osób, które zadają sobie pytanie, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy i czy wystarczy ono na przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku.

Takie rozwiązanie jest również bardzo korzystne dla ubezpieczyciela. Niestety wielu kierowców po stłuczce stara się o wysokie odszkodowanie, a później albo całkowicie rezygnuje z naprawy auta (bo da się nim dalej jeździć), albo samodzielnie lub w tanim warsztacie dokonuje napraw, a resztę pieniędzy traktuje jako zysk z całego zdarzenia. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi takiego ryzyka – płaci dokładnie tyle, ile kosztuje naprawa auta.

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy – podsumowanie

Jeśli zostałeś poszkodowany w czasie kolizji i Twoje auto zostało uszkodzone, z pewnością zastanawiasz się, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy. To zależy od firmy ubezpieczeniowej oraz od rodzaju szkody. Warto już na etapie rozmowy z rzeczoznawcą dobrze określić swoje oczekiwania – na przykład jeśli chcesz naprawiać pojazd w autoryzowanym serwisie z użyciem oryginalnych częściej. Dobrym rozwiązaniem może być bezgotówkowe rozliczenie szkody. Masz tutaj 100% pewności, że do naprawy nie będziesz dopłacać z własnej kieszeni, a wszystkie formalności będą załatwiane między warsztatem a ubezpieczycielem. To zdecydowanie najwygodniejsza forma rozliczenia szkody – zarówno dla poszkodowanego właściciela auta, jak i dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty