Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ile wynosi kara za brak OC przez kilka lat?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Ile wynosi kara za brak OC przez kilka lat?

Wysokość kar za brak OC jest ściśle skorelowana z pensją minimalną. Im więcej wynoszą najniższe możliwe zarobki, tym większa będzie kara za brak OC. To oczywiście zła wiadomość dla wszystkich zapominalskich. Jeśli komuś zdarzy się nie zapłacić OC w terminie i przypomni sobie o tym po kilku dniach, kara nie będzie zbyt wysoka. Jeśli jednak potrwa to dłużej, mandat mocno wpłynie na zawartość portfela. Ile wynoszą kary za brak OC przez kilka lat, a ile w przypadku, gdy przerwa w ubezpieczeniu trwa zaledwie kilka dni?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zapomniałeś wykupić OC w terminie?

Wszyscy kierowcy, którzy są właścicielami auta, mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Powinno ono obowiązywać od pierwszego dnia posiadania samochodu i musi być ciągłe – wszelkie przerwy mogą zakończyć się karą. Jest to regulowane Ustawą z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. OC stanowi ochronę zarówno dla samego kierowcy, jak i dla innych użytkowników ruchu. W momencie wystąpienia kolizji odszkodowanie wypłacane jest właśnie z OC sprawcy. Jeśli kierowca, który spowoduje wypadek, nie ma ważnego OC, będzie musiał zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni.

Przekroczenie terminu o kilka dni – kara nie tak dotkliwa?

Z roku na rok kary za brak ubezpieczenia OC są coraz wyższe. Wynika to ze wzrostu pensji minimalnej – im jest ona wyższa, tym więcej wynosi kara za brak OC. Na wysokość kary za brak OC wpływa również czas, przez jaki samochód nie jest ubezpieczony. W sytuacji, jeśli brak ubezpieczenia potrwa krócej niż trzy dni, mandat będzie wynosił: - 900 złotych dla samochodów osobowych, - 1350 zł dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów, - 150 zł dla innych pojazdów, takich jak skuter czy motor. Jeżeli zapomnisz o wykupieniu OC i zrobisz to dopiero w ciągu czterech do 14 dni od momentu wygaśnięcia poprzedniej polisy, kara wyniesie: - 2250 zł dla samochodów osobowych, - 3380 dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników, - 380 dla skuterów, motorów i innych pojazdów.

Kara za brak OC przez kilka lat – jaki mandat grozi zapominalskim kierowcom?

Każdemu od czasu do czasu zdarza się zapomnieć o czymś ważnym – jeśli kierowca w ciągu kilku dni przypomni sobie o przekroczeniu terminu OC, kara za samochód osoby nie przekroczy 1000 złotych. Jeśli w ciągu dwóch tygodni – wyniesie 2250 zł. A co, jeśli o braku OC przypomni sobie po roku lub później? Taka sytuacja wydaje się nie do pomyślenia, jednak wystarczy wyobrazić sobie kogoś, kto na kilka lat wyjeżdża za granicę i zostawia auto w garażu. Po pewnym czasie można łatwo zapomnieć o ubezpieczeniu, a efektem może być nieopłacone OC przez 4 lata lub dłużej. Oczywiście brak OC przez 10 lat nie powinien być w żaden sposób tłumaczony. Na szczęście dla większości kierowców wzmianka o kilkuletniej przerwie w ubezpieczeniu OC budzi jedynie delikatny uśmiech. Ile wynosi kara za brak OC przez kilka lat? Zgodnie z obowiązującymi przepisami kara nie będzie wyższa niż w przypadku braku OC przez 15 dni – jeżeli ubezpieczenie nie zostało wykupione przez więcej niż 14 dni od momentu wygaśnięcia polisy, kary zatrzymają się na następującym poziomie: - 4500 zł dla samochodów osobowych, - 6750 dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników, - 750 zł dla innych pojazdów. Jeśli kierowca przez kilka lat nie wykupi OC, kara za auto osobowe wyniesie 4500 zł (w 2019 roku). Trzeba mieć jednak sporo szczęścia, aby do tego doszło. Kierowcy, którzy jeżdżą bez ważnego OC, to spory problem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie z jego budżetu wypłacane są odszkodowania dla osób, które zostały poszkodowane przez kierowcę, który nie ma OC. W ostatnich latach wykrywalność takich przypadków jest bardzo wysoka. W 2018 roku UFG wykrył aż 75% wszystkich kierowców, którzy nie dopilnowali obowiązku wykupienia OC. Specjalny system informuje pracowników o każdej sytuacji, w której termin zapłaty OC został przekroczony. A zatem szanse na to, że kierowcy uda się uniknąć konieczności zapłacenia OC (czy choćby rutynowej kontroli policyjnej) jest bardzo niska.

Kary za brak OC w 2020 roku – szykują się rekordowe podwyżki

Kary za brak OC w 2019 roku były bardzo wysokie. Niemniej jednak już niebawem kierowców czekają kolejne, rekordowe podwyżki. Wraz z początkiem 2020 roku pensja minimalna wzrośnie o kolejne 350 złotych, do 2 600 zł. W 2019 roku najniższa pensja krajowa wynosiła 2 250 zł. Jakie będą kary za brak OC?

kary za brak OC w 2020

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty